Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Beowulf

Beowulf

Autor: E. Talbot Donaldson
Postavy: Beowulf, Grendel, Grendelova matka, bojovníci, kráľ Scyldingov

Bolo to už veľmi dávno, keď dal kráľ Scyldingov postaviť nádhernú hodovnú sieň Heorot. Scyldinogom sa žilo aj za vlády Hróđára. Skoro každý večer sa Heorot ozýval radostným veselým odvážnych bojovníkov Scyldingov. Táto zábava však popudila netvora z močiarov Grendela. Keď bojovníci zaspali, Grendel sa prikradol do hodovnej siene a všetko zničil. Neprežil ani jeden vojak. Grendel všetkých zožral. Jeho krviprelievanie sa opakovalo niekoľkokrát. Grendel prelieval krv dánskeho ľudu. O tých hrozných činoch sa dozvedel Hygelákov príbuzný, Beowulf.

Vzal skupinu bojovníkov a preplával more. Statočný Beowulf ponúkol svoje služby kráľovi Hróđárovi. Ten súhlasil. Heorot sa znovu ozýval šťastnými výkrikmi. Keď padol večer, všetci bojovníci sa uložili spať. Všetci okrem Beowulfa zaspali. Grendel sa potichu priblížil k sieni. Prvého muža, na ktorého natrafil zožral. Beowulf ho len pozoroval. Grendel sa priblížil k Beowulfovi. Už držal Beowulfa za ruku, keď zistil, že nie je povoľný. Beowulf chytil Grendela za ruku. Netvor sa snažil vymaniť z Beowulfovho zovretia. Bojovali spolu celú noc. Bojovníci boli pripravení svojmu pánovi pomôcť. Ostria zbraní sa od Grendela odrážali. Keď sa nadránom podarilo Grendelovi utiecť, bol smrteľne zranený. Nechal v Heorote ruku aj s ramenom. Beowulf ju zavesil ako trofej na strechu. Vládca Scyldingov Hróđár ho odmenil prsteňmi a zlatom. Konala sa veľká oslava v hodovnej sieni na Beowulfovu počesť. Bojovníci sa uložili na spánok, ako to robievali predtým. Bez obáv. Niekto však prišiel Grendela pomstiť. Jeho matka spáchala rovnaký zločin ako jej syn. Len s menšou silou. Vzala jedného muža a rýchlo ušla.

Bol to Hróđárov najmilší bojovník a priateľ. Keď to Beowulf zistil, on totiž v Heorote nespal, ponúkol kráľovi službu. Spolu s bojovníkmi a kráľom sa vydal Beowulf po stopách Grendelovej matky. Došli až k temnému jazeru. Beowulf si obliekol svoj bojovný odev a vstúpil od jazera. Začali naňho útočiť rôzne príšery. Ich zuby a pazúry však neprešli cez jeho krúžkovú košeľu. Potom ju uvidel. Grendelova matka utiekla do svojho paláca. Beowulf išiel za ňou. Dlho spolu bojovali. Ani jej sa Beowulfov meč nemohol dotknúť. Zabárala sa doňho svojimi ostrými pazúrmi. Zdalo sa, že vyhráva. Vtom ho Beowulf zbadal. Na stene visel meč vyrobený obrami. Beowulf ho vzal a odťal Grendelovej matke hlavu. Chvíľu sa obzeral po miestnosti, ktorá bola domovom tých dvoch netvorov. Na zemi uvidel mŕtve Grendelove telo. Vzal meč a prežal jeho telo. Čepeľ sa od Grendelovej krvi roztavila. Bojovníci aj Hróđár sa už o Beowulfa báli. Mysleli si, že zahynul. Zrazu voda v jazere sčervenala a o chvíľu sa vynoril aj Beowulf. V ruke držal Grendelovu hlavu. Kráľ bol Beowulfovi veľmi vďačný. Kráľovsky ho odmenil. Beowulf sa už dlho nezdržal. Hneď na druhý deň sa pobral naspäť domov. Keď sa Beowulf vrátil do svojho domova, všetko porozprával svojmu kráľovi Hygelákovi. Odovzdal mu aj všetko získané zlato.

Prebehlo ešte mnoho bojov od tejto udalosti. Po Hygelákovej smrti sa kráľom stal Beowulf. Ľudia ho mali radi a vládol dlho a múdro. Veľký poklad, ktorý sa skrýval v podzemnej pokladnici, obsadil obrovský drak. Raz sa podarilo jednému mužovi draka oklamať. Z veľkého pokladu ukradol zlatú čašu. Tým rozdúchal drakov hnev ešte viac. Beowulf sa vystrojil a aj so svojimi bojovníkmi. Proti drakovi sa postavil Beowulf sám. Bol to tvrdý boj. Keď sa zdalo, že Beowulf prehráva, prišiel mu na pomoc jeden z jeho bojovníkov. Spoločne draka zabili. Beowulf bol ťažko zranený. Poslal Wíglafa po niečo z pokladu. Krátko na to, ako to Wíglaf urobil, Beowulf zomrel. Wíglaf usporiadal Beowulfovi veľkolepý pohreb. Na mieste, kde mu postavili hranicu, neskôr postavili nádhernú mohylu.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk