referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Michal, Michaela
Piatok, 29. septembra 2023
Jozef Gregor Tajovský Statky zmätky
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lpantak
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 256
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
Dej: hra má 4 dejstvá:
1, Na Vianoce:
Ďurko je jediný Žavkovie syn. Žavkovci by ho radi oženili. Majetný gazda palčík navrhuje, že si Ďurka zoberie za svojho, ak uzavrie manželstvo so Zuzkou Kamenskou. Palčík sľúbi, že po svojej smrti prepíše majetok mladým. Príde Ďurko a hneď sa dohodnú. Ďurko sa však hneď vyberie za Betou – susedou. Palčíkovci sa vyberú aj do Kamenských. Kata zo všetkým súhlasí, no Kamenskému sa to nepáči. Aj Zuzkin brat je proti tomu. Vedia, aký Ďurko v skutočnosti je, a hneď vycítili, že Palčíkovci potrebujú len robotníkov, ktorí by na ich majetku zadarmo robili. 2, V júli:
Po svadbe dochádza u Palčíkovcov k veľkým nezhodám. Ďuro sa nepotešil. Chodí za dievčatami. Mare sa nepáči, že Zuzka je nesmelá voči Ďurkovi. Zuzka čaká dieťa, no Ďurko chodí za Betou. Ďuro všetkým vyčíta, že ho donútili k sobášu. Zuzka sa po všetkých výčitkách rozhodne odísť. Ešte v ten deň si dovedie Ďurko k Palčíkovcom Betu. Palčíkovi sa celkom páči.
3, Ma Ondreja
Palčík oslavuje mená. Beta Ďurkovi stále hudie, aby pýtal prepísanie majetku .Palčík sa na to veľmi nahnevá.Zuzka príde do Palčíkovcov po věci. Keď Zuzka odíde, Ďurko znovu chce od Palčíka majetok. Pustia sa do hádky a Palčík na Ďurka vystrelí. Beta odíde.
4, Na Vianoce:
U Kamenských je pokope celá rodina. Palčíkovci sa prídu zmieriť a Ďurko si príde po Zuzku. Ona ho však odmieta. Je rozhodnutá žiť sama zo svojim synom.

Tajovský poukázal na sociálne rozdiely na dedine. Poukazuje na honbu za majetkom, ktoré spôsobujú rozpory v rodinách rozbíjanie manželstiev, porušovanie vzťahov medzi ľuďmi.
 
Podobné referáty
Jozef Gregor Tajovský Statky zmätky SOŠ 2.9585 720 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.