referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfonz
Utorok, 28. januára 2020
Rudolf Jašík - Námestie sv. Alžbety
Dátum pridania: 23.04.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: katka665
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 499
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 6m 20s
Pomalé čítanie: 9m 30s
 
Rudolf Jašík

Námestie svätej Alžbety
- patrí do literatúry po roku 1945
- román (1958)
- odohráva sa v Nitre
- kniha je odsúdením rasovej diskriminácie a neľudskosti fašizmu

Hlavné postavy: Igor, Eva, Žltý Dodo, Flórik, Samko, Maxi, Maguš.
Všetky hlavné postavy žijú alebo žili na Námestí svätej Alžbety.

Dej
:
Kniha je o dvoch mladých ľuďoch - Igor a Eva. Igor je obyčajný 18 ročný mladý Slovák a Eva je tak isto stará ale je Židovka. Odohráva sa počas druhej svetovej vojny, kedy boli židia prenasledovaný.
Igor bol chudobný chlapec, ktorý žil so svojou matkou sám bo bola chorá. Igor chodieval bosý, preto si ho aj ľudia pamätali. Otec mu zomrel, a ona mala rakovinu. Igor aj navštevoval miestne gymnázium, ale keď mal 12 rokov, tak kôli rakovine svojej matky musel školu opustiť aby mohol pomáhať matke. Nerád sa s ňou zhováral, lebo bola chorľavá, ledva rozprávala. Mal kamaráta ktorý sa volal Žltý Dodo s ktorým šiel do krčmy, kde spoznal kurtizánu Perlu. Bola nakazená rôznymi pohlavnými chorobami, čo aj vykričal v krčme. Potom sa s Dodom dlho nevidel.

Jeho priateľka Eva Weinmannová s ním chodila každý večer do veže. Tam mu Eva povie, že musí nosiť žltú hviezdu od ďalšieho dňa. Igor to nechce pochopiť, tak jej hviezdu vytrhne a roztrhá. Chce ju utíšiť ale nechápe čo sa to deje. Na druhý deň bol objednaný k holičovi aby mu upratal jeho pracovisko. Tam sa pýtal holiča, či sú podľa neho Židia zlý alebo nie sú ľudia ako všetci ostatný. Flórik nemal rád Židov. Preto od nariadenia nosenia žltej hviezdy si vyvesil na svoje holičstvo „Židov neholím a nestrihám“. Flórik chce byť členom Hlinkovej gardy, čo sa mu neskôr aj podarí. Stane sa nadporučíkom. Spozná staršieho Žida kožušníka Heldera, ktorého najskôr chodí strihať a holiť. Stávajú sa z nich dobrý známy.
Žltý Dodo pracoval pre tajomníka Hlinkovej gardy, aby zapisoval ľudí, ktorý nenosia hviezdu. Najprv zapisoval nezaujímavých ľudí, neskôr sa dostával k väčším „koristiam“. Mal za to dobre platené, za jedného Žida nenosiaceho hviezdu mal 100 korún.

Pracoval občas aj na železnici, kde pomáhal nosiť batožinu. Raz stretol ženu, ktorá bola zámožná, prichádzala domov. Niesol im batožinu. Išiel s ňou aj nejaký pán, ktorý chcel slečnu Ernu. Erna bola vdova, jej manžel bol bohatý Žid. Igor im niesol batožinu až k domu, kde Erna poslala Kvika domov a zavolala Igora do vnútra aby Kvika potupila. Tam dala Igorovi najesť a aj sa s ním vyspala. Igor sa ráno zobudil s pocitom, že zradil Evu. Nechcel Ernu, pamätal si len jej zelené oči. Ráno odchádza zo zlým svedomím pomôcť Samkovi a Maximu.

Samko, Evin otec, chodieval so starým Maxim - Žid po uhlie na jeho voze a Maxiho koňoch. Neskôr začali volať aj Igora aby im išiel pomôcť, Samko mal Igora rád, lebo on mal rád jeho dcéru. Spoznáva starého Maxiho, ktorý už vie čo Židov čaká keď majú nosiť hviezdu. Rozpráva o tom, ale Samko si nechce jeho slová pripustiť k sebe. Igor nechápe čo sa to deje, pretože on Židov nepovažuje za háveď. Má Evu, ktorú miluje a nepovažuje ju za Židovku.

Chce si zobrať Evu a utekať s ňou ďaleko od momentálneho sveta. Maguš mu poradil aby šiel za kňazom, aby vystavil Eve krstný list a mohla ďalej bez problémov žiť. Potreboval na to ale 10 000 Sk, ktoré Igor nemal. Preto išiel najprv za Ernou, dúfajúc, že mu tie peniaze dá. Ona by mu ich aj dala, keby jej nebol povedal, že peniaze chce na krstný list pre svoju milú. Erna nechcela aby Igor mal milú bo Erna si nakoniec musela vziať Kvika, ktorého tak veľmi nenávidela. Igor sa nahneval a odišiel hľadať útechu u Samka, ktorý si šporil peniaze. Prosíkal ho aby mu požičal, aj mu povedal neskôr na čo ale nechcel mu dať a vyhováral sa že nemá. Igor sa nejako vyspovedal Maximu, ktorý mu dal peniaze od Samka kúpou a predajom koní. Maxi predal Samkovi kone za väčšiu sumu a ostatné peniaze dal Igorovi. Igor sa pobral do kostola aby mu kňaz dal krstný list, ale nechcel mu ho vydať, bo by za to draho zaplatil. Igor bol z toho smutný. Stretol Maguša, ktorý mu povedal aby šiel zaniesť list jeho bratrancovi ktorý býva v horách že tam bude môcť žiť Igor s Evou zakiaľ sa všetko nepominie.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Rudolf Jašík - Námestie sv. Alžbety GYM 2.9778 4635 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.