referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Utorok, 30. novembra 2021
Milo Urban - Za vyšným mlynom
Dátum pridania: 26.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: evusik111
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 796
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Milo Urban - Za vyšným mlynom

Idea a téma: Je to dráma srdca a svedomia. Láska k jednej žene, ktorú milovali dvaja muži vyústila k vražde jedného z nich. Ale svedomie a nátlak otca zavraždeného začne účinkovať, až sa nakoniec k vražde prizná.

Prostredie: dedina, Malkovo

Obdobie: leto, ale časové rozpätie deja sú dva roky

Dej:

Jedného dňa, keď i šli Malkovčania kosiť trávu, našli Jana Štelinu - milenca a snúbenca Katreny Zalčíkovej v lese za Vyšným mlynom zastreleného. Jano Oleň to zvestoval jeho otcovi, Petrovi Štelinovi, ktorý sa rozplakal až keď zbadal syna.
Katrena najskôr tomu tiež nechcela veriť, bola ochromená. Peter vedel, že jeho syn spáva s Katrenou a nič proti nej nemal, pretože si ju mal brať, ale aj tak ju začal podozrievať, že to bolo kvôli nej. Presvedčila ho o opaku a vzniklo medzi nimi veľmi silné puto.

Spomínali na Jana, ktorého obaja veľmi milovali a preto neskôr nechcel veriť, že si Katrena berie za muža Ondra Zimoňa.
Až na pohrebe dopadla všetka ťarcha na Petrove plecia uvedomiac si až vtedy, čo všetko stratil a čo znamená smrť jeho syna. Po pol roku sa Katrena vydávala za Ondreja Zimoňa, ale z donútenia. Chvíľu po svadbe sa Katrena snažila byť oddanou a dobrou manželkou, ale pár dni po svadbe sa v nej niečo zlomilo, začala noc čo noc plakávať. Ondro nevedel, čo sa robí a nevedel čo má robiť, v ich manželstve nastal chlad.

Idúc raz z kostola, starý Štelina sa stretol s Ondrom Zimoňom, išli spolu domov, hoci si nemali čo povedať. Opakovalo sa to skoro každú nedeľu. Hoci nechceli, aby sa stretávali, nejaká tajomná sila ich k tomu hnala. Odvtedy Ondro chodieval domov, až večer.
Katrena otehotnela a Ondro konečne znovu ožil a radoval sa so života. Porodila chlapca Ondra. Zábava bola bujará. Ondro si v dobrej nálade išiel pozrieť syna. Zistil, že je to Janov syn. Chlapca začali skrývať a Ondro sa zmenil. Začal chodievať do krčmy a bíjaval Katrenu. Peter ho začal nenávidieť. Po slovnej roztržke medzi Petrom a Ondrom v krčme sa Peter dozvedel, že Ondro je mladší syn Jana. Tej noci sa Ondro tak strašne opil, že nevedel, kade ide. Blúdil dlho, aj vytriezvel až nakoniec došiel k mlynu.

Celá dedina to vedela, ale Ondro nechcel povedať, čo sa mu tam stalo, prečo bol taký vystrašený. Už aj do krčmy prestal chodiť, spávať nemohol.. mal ťažké sny. Už sa aj chcel tej ťažoby zbaviť, chcel povedať Katrene pravdu, ale nikdy nenašiel dosť odvahy. Raz pastier našiel starú pušku, ktorú z nejakých príčin Ondro hneď zničil a prikázal ju dať paholkovi do ohňa. Konečne sa začal cítiť slobodne. Katrena povedala Petrovi, že sa Ondro polepšil. Peterovi to stále vŕtalo v hlave a tak šiel do krčmy, kde uvidel Ondra, začal do neho zabŕdať všelijakými otázkami. Ondro nakoniec dostal zo seba tú vetu, ktorá ho nakoniec oslobodila. Prišli žandári, zviazali ho a odviedli preč....

Postavy:

Ondro Zimoň: Bol skoro dva metre vysoký a keď vchodil do dverí, aby neudrel čelom o veraje, skláňal sa nízko ani splašená hus, pričom sivé oči vystupovali mu z bledej tváre a nadobúdali hrozivý výraz. Azda preto sa jeho chôdza stala dlhou, plazivou, pripomínajúcou sivú mačku, a azda preto budil dojem, že vytrvale hľadá akúsi neznámu vec, ktorú kedysi stratil a už nemohol nájsť. Katrenu ľúbil, a hoci nehovoril o tom bolo zrejmé, že by za ňu skočil aj do ohňa. Ondrej bol na jednej strane dobrým milujúcim manželom, ale na druhej strane vedel i kvôli láske zabíjať.

Katrena Zalčíková - Zimoňová - milá, pracovitá žena. Obetavá a hoci milovala iného snažila sa naučiť milovať i druhého a byť mu dobrou ženou. Introvert, pretože sa nerada stretávala s ľuďmi a všetky strasti a útrapi si nechávala pre seba samú.

Peter Štelina - otec zavraždeného Jána Šelinu, ktorý bol snúbencom Katreny. Celý čas sa snažil nájsť Janovho vraha. Medzi ľudí začal chodievať až po synovej smrti a medzi nim a Katrenou sa vytvoril zvláštny vzťah
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.