referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Adrián
Štvrtok, 23. marca 2023
J. C. Hronský - Jozef Mak
Dátum pridania: 29.05.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Galadriel
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 409
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Jozef Mak

Expresionistický román so sociálnou témou. Netradičný svojím obsahom a témou - nezvyklý rozprávač. Fatalistický román - osudovosť v postave Jozefa Maka. Prichádza na svet ako nemanželské dieťa a stal sa nechceným dieťaťom. Pri pôrode nedodržali všetky zvyklosti a tým mu bol predurčený život trpiteľa.

V celom diele ho pomenúva rovnako - symbol. Nie je výnimočná bytosť ale obyčajný prostý človek. Nie je pasívny hrdina, nepoddáva sa osudu. Snaží sa vybojovať si šťastie ale neúspešne. Jeho brat ho nemá rád, je mu iba na príťaž. Jozef Mak mu to neodpláca zle, snaží sa ho všemožne získať. Jozef Mak postaví nový dom ale na inom pozemku a tak oň príde. Snaží sa osamostatniť.

Za ženu si zobral mrzáčku (mala uschnutú ruku) bez vena Julu. Prítomný expresionizmus sa prejavuje tým, že sa uplatňuje kontrast, využíva lyrizáciu na umocnenie kontrastu (jazyk hlavnej postavy). Kontrast v zobrazení postáv - Jano a Jozef, Maruša a Jula. Jano je z pomerne usporiadanej rodiny ale je duševne zlý. Jozef je vývrheľ ale vnútorne dobrý. Maruša je krásavica, ktorá zradila Jozefa a vydala sa za Jana, ale stala sa z nej škaredá troska, najexpresívnejšia postava konciača svoj život samovraždou (opitá sa utopila v hrnci). Jula - mrzáčka, vnútorne dobrá, pokorná.

Jozef Mak podviedol Julu s Marušou, ktorá ho zvádzala. Až keď Jula zomiera, Jozef si uvedomuje ako veľmi ju ľúbi a tak jej to naznačí a ona umiera šťastná. Kontrast činov a citov - Jozef má rad svoju matku ale hanbí sa za ňu, že podľahla zvodcovi. Vzťah k Maruši a Juli. Postavy konajú pudovo (Maruša keď zvádza). Jano - chodiaci pud.

Rozprávač všetko komentuje a rieši situácie a rozpráva za svoje postavy - ,,vševediaci a vševidiaci rozprávač". Vysvetľuje konanie Jozefa Maka (on je málo výrečný) nevie sa vyjadrovať ani dávať najavo svoje city, pretože sa za ne hanbí. Oneskorenosť vo výpovediach. ,,Trp, Jozef Mak. Človek - milión si, nuž vydržíš všetko, keďže nie je pravda, že najtvrdší je kameň, najmocnejšia je oceľ, ale pravda je, že najviac vydrží na svete obyčajný Jozef Mak."
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.