Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Ladislav Nádaši-Jégé - Adam Šangala

Adam Šangala

Odohráva sa v 17. storočí. Zachytáva historické fakty: protiturecký boj, protireformačné boje, rôzne vzbury, nepokoje. Vystupujú tam konkrétne historické osobnosti: Gabriel Bethlen, arcibiskup Pázmányi (zakladateľ Trnavskej univerzity)

Autor uplatňuje: naturalizmus, vedecké fakty, spôsob rozdelenia spoločnosti - kasty (šľachta, nevoľníci, vojsko, kňazi - evanjelický kňaz Konôpka).

Autor rieši otázky: Kto je človek? Kam smeruje? Aká je jeho cesta? Človek je vo svojej podstate zvieraťom, súčasťou prírody, riadi sa prírodnými zákonmi, je iba posledný vývojový stupeň. Posmešne človeka nazýva ,,kráľom zvierat", od ktorého netreba nič extra čakať. Do popredia dáva negatívne vlastnosti ľudí.

Základná dejová línia: Dej sa začína aj končí popravou. Začína sa popravou Adamovho otca na Orave. Keď ide z paše sa dozvedá, že jeho otca popravili za to, že siahol na majetok pána, pretože nemal už ako uživiť rodinu. S mamou boli za katom vyprosiť si jeho telo aby ho mohli pochovať. Adam sa rozhodne odísť, na ceste stretá pána ako bije svojich poddaných, zastane sa ich a šľachtica zbije a uteká do Žiliny kde sa pridá k vojsku v momente keď po ňom vyhlasujú pátranie. Ako vojak sa dostáva na hrad rodiny Praskovských a to práve vtedy, keď prestupujú na evanjelickú vieru samozrejme iba kvôli peniazom.

Autor opisuje zhýralého šľachtica. Na zámku sa Adam stretáva s evanjelickým kňazom Konôpkom, ktorý ho zachráni. Vidí, že šľachtici nemajú záujem o vieru, a preto s Adamom odchádzajú do Trnavy. Adam sa tam zoznámi s Betkou, s ktorou sa ožení. Konôpka pracuje ako remeselník ale ho vysnoria a uväznia. Adam sa spojil s dôležitými ľuďmi a oslobodia Konôpku a tak mu splatí svoj dlh. Po 5 rokoch jeho žena povie svojej najlepšej kamarátke, že to Adam ho vyslobodil. Napriek protestom Betky Adama obesia.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk