referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Piatok, 1. decembra 2023
Vojtech Zamarovský Sinuhet
Dátum pridania: 31.05.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: slavik01
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 550
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
VOJTECH ZAMAROVSKÝ
SINUHET

Sinuhetovo rozprávanie sa odohráva za čias starovekého Egypta. Počnúc jeho mladosťou, kde zastáva funkciu sprievodcu kráľa Senovsreta, a končiac vznešenou smrťou v rodnej krajine Egypt. „ Sinuhetov príbeh sa pokladá spravidla za vyrozprávanie viac-menej skutočných dobrodružstiev egyptského dvorana, odpísaných z nápisu v jeho hrobke.“ W. K. Simpson
„Životopis Sinuhetov bol pôvodne, autobiografiou určený pre Sinuhetovu hrobku.“ F. Lexa.
„Nakoľko je Sinuhetov príbeh fikciou a nakoľko opisom ozajstných príhod nám nie je známe. Nie je to však veľmi dôležité, oveľa dôležitejšie je, že verne zachycuje historické i geografické reálie.“ V. Zamarovský
Viacerí z historikov predpokladajú, že autorom tohoto spisu nemusel byť Sinuhet. Ale jedno je nám isté, že bol písaný rukou šľachtica, resp. pisára, ktorý dokonale ovládal egyptské písmo. Príbeh Sinuhetov je do určitej miery pravdivý a a podložený viacerými historickými udalosťami. V. Zamarovský nám dielo sprístupnil pre dnešný svet, snaží sa o konvergenciu čitateľa s dielom. Dielo je veľmi poučné a čitateľovi podáva akútakú predstavu o starovekom Egypte, spôsobe života a o živote panovníka, jeho administratívneho aparátu a najbližších členov jeho rodiny.

SINUHETOVO ROZPRÁVANIE:
Sinuhetov útek, do vzdialenej krajiny od Egypta, predchádza nasledujúcej udalosti.
Príbeh sa začína víťazstvom kráľa Senovsreta v Západnej púšti. Keď sa panovníkova družina vracia z boja bez božského Senovsreta, vzbudzuje to v Sinuhetovej duši nepokoj a obavy.
Kráľ Senovsret sa musel vrátiťdo hlavného mesta Ictovej, pretože jeho otca a spolu panovníka stihla smrť. V noci sa Sinuhet z tajného rozhovoru kráľovského posla a jedného z mladších bratov kráľa Senovsreta dozvedel pravdu. Kráľ Amenhotep I. bol zavraždený rukou jeho vedľajšej manželky. Sinuhet sa po tomto rozhovore potichu odobral zo svojho stanu na útek. Strach v duši ho hnal čo najďalej z krajiny, kde je možné zavraždiť panovníka. Putoval krajinou a obohatený skúsenosťami z kráľovského dvora radil náčelníkom kočovných kmeňov pri spôsobe boja. Svoje rady vedel dokonale využiť v prospech seba, aby sa dokázal uživiť. Mnohí z panovníkov sa mu zavďačovali viacerými darmi. Sinuhet sa, pre svoje znalosti cudzích jazykov a bohaté skúseností, stal tlmočníkom a poradcom v meste Kepen. Bolo to obchodné mesto, kde chodili kupci z celého Egypta, aby tu nakúpili cédrové drevo pre potreby chrámov. Sinuhetov majetok sa zväčšoval. Žil v spokojnosti a blohobyte.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Vojtech Zamarovský Sinuhet SOŠ 2.9578 424 slov
Vojtech Zamarovský Sinuhet SOŠ 2.9942 606 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.