referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Albín
Piatok, 1. marca 2024
Ťapákovci
Dátum pridania: 19.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: peto0o0
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 345
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 

O spisovateľovi:
Božena Slančíková-Timrava (vl. menom Božena Slančíková, pseudonymy Timrava, Teta z Polichna a i.) (* 2. október 1867† 27. november 1951,) bola slovenská prozaička a dramatička.

Postavy:
Iľa: Paľova žena, je vzdelaná (vyučená za pôrodnú babu), konfliktná, namyslená.
Anča: mrzáčka, prezývaná zmija, citlivá, málovravná, flegmatická.
Paľo: Hlava rodiny Ťapákovcov, najstarší zo súrodencov, najšťastnejší by bol, keby mal od všetkých pokoj.

Obsah diela:
Poviedka začína opisom jari a rozsiahlej rodiny Ťapákovcov, ktor bývajú 16-ti v jednej chyži. Iľa je gazdiná, ktorá spravuje a diriguje celú rodinu. Všetci súrodenci aj so ženami sa pokorne podriaďujú veleniu Iľi, okrem Anči mrzáčky. Tieto dve ústredné postavy sa nenávidia. Iľa je pracovitá a chce sa osamostatniť so svojím manželom Paľom, preto chce aby postavil nový dom. Celá rodina Ťapákovcov je pohodlná a lenivá, čo kontrastuje s Iľinou povahou. Dáva mu na výber buď postaví nový dom, alebo ho opustí. Početná rodina sa stretáva u stola pri večeri a rozhodujú, kto pôjde s ostatnými gazdami do Ardiela. Paľo odchádza spolu s ostatnými gazdami. Iľa je inteligentná, preto často navštevuje pani rechtorku, ktorá jej ponúkne prácu slúžky. Iľa túto prácu prijme.

Pri práci si vyspevuje, čo Anču privádza do zúrivosti. Snaží sa poštvať Paľa voči Iľe. Pani učiteľka má syna Ďura, o ktorom si Anča navymýšľa že chodí s Iľou. Žiarlivý Paľo dá na výber Iľe, buď bude gazdinou doma, alebo u rechtorky. Anča tým nepriamo napomohla, že Paľo vystavil nový dom a tam sa stala gazdinou Iľa. Anča má však aj srdce plné lásky k Jankovi Fuzákovie, ktorý si zobral za manželku Maru, ktorú Anča z duše nenávidí.
 
Podobné referáty
Ťapákovci GYM 2.9117 1497 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.