referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcela
Pondelok, 15. augusta 2022
Sheila Hockenová - Ema a ja (obsah knihy)
Dátum pridania: 23.07.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ANDKE
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 427
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Sheila Hockenová - Ema a ja (obsah knihy)

Sheila už od detstva videla zle. Žila spolu s tiež slabo vidiacimi rodičmi a bratom. Jej život je plný prekážok - najprv ju nechcú prijať na základnú školu pre vidiace deti, potom oslepne jej otec a stratí zamestnanie, a nakoniec oslepne aj sama Sheila. Jedného dňa jej rodinný známy poradí, aby požiadala o vodiaceho psa. A tak Sheila odíde na mesačný výcvikový kurz pre slepcov a slepecké psy. Tam sa prvýkrát stretne s Emou, psom, ktorý jej zmení život. Ema jej umožnila vykonávať činnosti, o ktorých ani nesnívala. V jednom kurze pre slepcov sa Sheila zoznámi s vidiacou Anitou. Spriatelia sa a kúpia si spoločný byt. Sheila chodí prednášať o vodiacich psoch rôznym ľuďom. Vidiacim, slepcom aj deťom.

Prihlási sa do kozmetického krúžku pre nevidiacich a neskôr si kvôli Eme kúpi dom so záhradou. Jedného dňa sa cez telefón zoznámila s Donom Hockenom. Nikdy nenarážal na Sheilinu slepotu a bral ju ako zdravého človeka. Keď sa Don rozvedie so svojou prvou ženou, ožení sa so Sheilou. Raz za ňou príde brat Graham a porozpráva jej o istom doktorovi Shearingovi, ktorý by možno mohol Sheilin zrak zlepšiť. Sheila za doktorom zájde a o niekoľko týždňov jej operujú oči. Výsledok je lepší, než všetci čakali - Sheila opäť vidí! Vo svete sa jej zdá veľa vecí čudných, napríklad kostnaté ľudské ruky či chodník pri chôdzi akoby "bežiaci" pod nohami. Na konci sa Sheile narodí dcéra a všetci dúfajú, že zrak bude mať dobrý.

Stručná charakteristika hl. postavy:

Sheila bola odhodlaná a cieľavedomá aj napriek tomu, že nevidela. Nikdy sa nevzdávala a nechcela prijímať pomoc ostatných, chcela byť samostatná.
Citát (Sheile po operácii sňali obväzy z očí):,,A potom sa to stalo - jediným spôsobom viem opísať tento pocit - zrazu som pocítila úder, oslnivá žiara ma priam fyzicky udrela ako silný elektrický šok, ktorý prešiel celým mojím telom až do mozgu. Celé moje bytie sa otriaslo nanajvýš nepredstaviteľným, bielym rozpáleným jasom. Najradšej by som bola celému svetu vykričala: " Vidím! "

Postavy:

- hlavné: Sheila, Don Hocken
- vedľajšie: Brian Peel, Anita, Sheilini príbuzní, doktor Shearing
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.