referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Jozef Miloslav Hurban Olejkár
Dátum pridania: 04.06.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Silvia:-)))
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 919
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 10m 0s
Pomalé čítanie: 15m 0s
 
Hlavné postavy:
Olejkár- vlastným menom Hrabovec, lekár
Vít- Olejkárov utajený syn a učeň
Ľudmila- Olejkárova dcéra a Vítova milá
Milada- Olejkárova manželka a matka Milady
Matúš- pán Trenčína
Zlatník- starosta, brat Želmíry (Hrabovcova stará láska a matka Víta)
Felicián- verný priateľ Matúša, bývalý nápadník Milady
Ilmur- Matúšov priateľ a biskup
Dej sa odohráva v Trenčíne a okolí.

OBSAH:
Píše sa posledný deň roku 1299. Zlatníka aj napriek búrke navštívi Hrabovec. Zlatník bol starý zatrpknutý človek, ktorý videl zmysel života v pomste. No Hrabovec sa tiež túži pomstiť, odkedy totiž zomrela Želmíra uzavrel sa do seba. Začnú sa o nej rozprávať. Hrabovec príde na to, že Zlatník chce roztaviť svätý kalich, aby z neho spravil dýku, ktorým chcú zabiť kráľa. Zlatník chce poštvať Hrabovca proti Matúšovi a narozpráva mu, že Felicián chce jeho ženu a, že Matúš ako jeho priateľ mu pomôže ju získať. Po chvíli sa nechá presvedčiť, aby napustil dýku jedom a tak pomohol k vražde. V tú istú noc vládne u Hrabovca v dome smutná nálada. Hrabovcova žena sedí sama pri stolíku a žiali nad svojím životom. Do izby vstúpi Vít a Ľudmila. Priznajú sa matke, že sa do seba zaľúbili a žiadajú od nej požehnanie. Milada ich varuje, že Olejkár nikdy nedopustí tento zväzok. Nakoniec ju však presvedčia a dohodnú sa, že to nechajú v tajnosti pokým sa Vít neosamostatní.
V tomto čase vládol v krajine nepokoj. Jediným oporným bodom je Matúš. Jedného dňa tak blúdil po krásach svojej krajiny a očakával svojich ľudí, ktorí mu mali doniesť novinky. Matúš sa dozvedá, kráľ Ondrej bol zvrhnutý z prestola. Po dlhšom rozhovore sa dohodnú, že na trón posadia českého kráľa Václava2.
O Vítovi bolo známe len toľko, že bol vychovávaný u pustovníka do 16 a potom ho Hrabovec doviedol ako svojho učňa. V9T bol do práce pohrúžený a Hrabovca to uspokojovalo, lebo Hrabovec bol proti tomu, aby sa Vít čo i len zhováral z Ľudmilou. Jedného dňa dostal Vít úlohu od Olejkára rozniesť rozličné masti a odvary na okolité zámky. Vít tak kráčal horami a rozmýšľal o Ľudmile, keď zahliadol krčmu. Hoc o tejto krčme kolovali najrôznejšie chýry rozhodol sa Vít predsa len do nej vstúpiť. V chyži bola krčmárku a dobre sa baviaci hostia. V chyži boli ďalej dvaja vzadu sediaci hostia. Jeden z veselej chasy, istý Ondro, začal vychvaľovať pána Čachtického. Ondro začal vykrikovať, že proti Matúšovi sa niečo chystá a, že v meste je viacero takých, čo na Čachtického stranu prestúpili.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Jozef Miloslav Hurban Olejkár SOŠ 2.9661 552 slov
Jozef Miloslav Hurban Olejkár SOŠ 2.9599 1289 slov
Jozef Miloslav Hurban Olejkár SOŠ 2.9836 957 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.