referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dušan
Štvrtok, 26. mája 2022
Victor Maria Hugo Chrám Matky Božej v Paríži
Dátum pridania: 11.06.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Mato1
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 387
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 7m 50s
Pomalé čítanie: 11m 45s
 
Victor Hugo sa narodil 26. februára 1802 v Besansone. Veľmi mladý začína písať svoje prvé verše. Dostáva množstvo ocenení. Odmenu dostáva aj od kráľa Ľudovíta XVIII. 27. Júna 1821 mu zomiera matka a otec sa znova žení. Na dvore Karola X. je menovaný za rytiera Čestnej légie. 29. januára 1828 mu umiera otec a v tomto istom roku sa mu narodí syn. Bol členom Francúzskej akadémie. Po revolúcii sa stal poslancom za republikánov. Po nástupe Napoleona odchádza do exilu na ostrov Jersey a po 18 rokoch sa vracia späť do vlasti. Zomiera 22. mája 1885, 1. júna má národný pohreb. Je pochovaný pod Víťazným oblúkom.
Vo svojeje prvej románovej epopeje a prvej románovej dráme, ktorú začal písať 25. júla 1830 opisuje tému: romantický príbeh o zložitých životných osudoch ľudí, ktorý sú rôzne postihnutý. Počnúc Quasimodom, ktorého príroda neobdarila krásou, a preto bol aj odsudzovaný po Esmeraldu, ktorá hľadá svoju matku, svoje šťastie.
Pekný a rozsiahli román, ktorý opisuje poverčivosť a netolerantnosť ľudí v 15. storočí. Obsahuje množstvo opisných ale nie veľmi zábavných pasáží, ktoré zachádzajú až príliš do podrobností. Je príkladom spôsobu života v minulých časoch a sprostredkúva nám náhľad do neho. Je spísaný v 530 hutných stránkach s väčším množstvom cudzích slov, pre ktoré sú vysvetlivky zo zadu knihy. Kniha je rozpísaná v dvoch dielach a tie sú porozdelované tiež na knihy. Každá kniha má svoje vlastné kapitoly. V prvom diele je šesť kníh, v druhom ich je päť. Na začiatku knihy sa nachádza menšia poznámka k definitívnemu vydaniu a dôvod pre napísanie tohoto diela, ktoré hovorí, že podnet je spôsobený jedným gréckym slovom, čo v preklade znamená osud a bolo nájdené vtesané do kameňa v Chráme Matky Božej. A to je aj dôvod pre meno tohoto diela a aj pre jeho vznik, keďže sa autor začal zamýšlať nad osobou, jej citmi a dôvodmi, čo toto slovo vtesalo. Ideou tohoto veľkolepého diela génia a jeho tvorivého prejavu je uprednostňovanie viery pred poľutovaním a láskou, začo bol aj cirkvou odsudzovaný a dlhší čas aj utláčaný.
Obsah:
Dej sa odohráva v 15.storočí, konkrétne v roku 1482 6. januára slávil parížsky ľud sviatok Troch kráľov a slávnosť bláznov. Všetci sa zišli v súdnom paláci na predstavenie mystéria. To však bolo prerušné z dôvodu príchodu kardinál so sprievodom a flámskimi vyslancami. K jednému zo sprievodu sa vyšplhal tulák menom Krivý Šalbiar - Cundrošík a začal žobrať. Ľudia sa rozosmiali a o mystérium sa už vôbec nezaujímali.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.