referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vojtech
Utorok, 23. apríla 2024
Elena Maróthy - Šoltésová Moje deti
Dátum pridania: 12.06.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: vejinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 884
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.1
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 10m 10s
Pomalé čítanie: 15m 15s
 
Literárny smer: slovenský realizmus
Literárny útvar: román
Obsah: Šoltésovej najúspešnejšie dielo, dvojdielne zápisky o jej vlastných deťoch, bolo preložené do viacerých jazykov. PRVÁ ČASŤ:
Drobné obrázky z matkinho denníka: zahŕňajú prvé zápisky o deťoch, začínajúc 28.septembra 1879. Vtedy mala Elenka tri roky a Ivanko skoro jeden. Elenka sa veľmi rýchlo vyvíjala, ale po zdravotnej stránke bola trocha slabá. Ivanko bol živým dieťatkom. Hoci ešte nechodil ani nehovoril, vedel svojou živosťou priviesť do pohybu alebo do zmätku celú domácnosť a svojou detskou schomolenou rečou zabaviť celú rodinku. Boli to veľmi vnímavé a veselé deti, vďaka ktorým začala aj matka (autorka) písať tieto zápisky. Ako deti rástli, mamka si zapisovala ich huncútstva, dobré i horšie povahové črty. Ivanko každé ráno vstával ako prvý a svojim veselým a humorným štebotaním postupne zobúdzal celú rodinu. Od rodičov až po sestričku Elenku, ktorú mal veľmi rád. Elenka a Ivanko boli príkladnými súrodencami, znášali sa veľmi dobre. Už od skorého rána obe deti vedeli každého potešiť a navodiť mu dobrú náladu počas celého dňa. Hoci sa zdal každý deň taký istý ako ten predchádzajúci, vždy priniesol niečo nové -buď sa Ivanko naučil nové slovo, gesto alebo Elenka spoznala niečo nové, ešte nepoznané. Deti boli hravé. Každé malo svoju obľúbenú hračku- Elenka svojho Dunajka(umelý biely psík), bábiky a Ivanko väčšinou to, čo práve schmatol do ruky. Málokedy sa matke podarilo uložiť deti do postele bez plaču. Často si matka spomínala ako za mladi nemohla zniesť detský plač a teraz boli jej deti pre ňu celým jej životom.

Svetlá a tiene: V tejto časti si všíma aj temné stránky v charakterových črtách detí. Zápisky sa začínajú januárom 1881 a končia v jeseni toho istého roka. Ako deti rástli, matka si začínala o ne robiť čoraz väčšie starosti. Vnímala, že sa už neznášajú tak bezproblémovo ako kedysi. Ich výchova sa začala pre ňu stávať ťažšia. Niekedy deti po neuposlúchnutí dostávali aj telesné tresty. Ivana tu matka zobrazuje ako milého, dobrosrdečného a prítulného chlapca. Narozdiel od Elenky, bral veci s humorom a všetko vedel prevrátiť na srandu. Elenka vždy brala veci s väčšou vážnosťou ako on. Keď sa stalo, že rodičia Elenku karhali, Ivan sa jej chcel vždy zastať a bolo mu jej veľmi ľúto. V tejto časti autorka zaznamenala aj tragickú udalosť v ich rodine, keď im požiar zničil dom. S touto nehodou prišli aj finančné ťažkosti.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.