referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Nedeľa, 28. novembra 2021
Ľudo Ondrejov - Zbojnícka mladosť
Dátum pridania: 12.01.2010 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Alisenka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 594
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Autor: Ludo Ondrejov
Ilustrátor: Lubomír Kellenberger
Hlavné postavy: Jerguš Lapin

Na samote v dome zvanom Zbojnícky Tanec sa narodil chlapec Jerguš Lapin. Otca mu zabili, vyrastal iba s mamou a jeho dvoma súrodencami Annou a Rudkom.
Bol to chlapec veľmi silný, avšak bol dobromyseľný a mal rád zvieratá, nikdy by im neublížil. Mal dokonca aj jednu zvláštnu schopnosť, zvieratá ho poslúchali ako nikoho iného, zvykol sa predvádzať pred kamarátmi chytaním vtáčatiek do rúk, ktoré sa stávali pod jeho pohľadom úplne krotké. Keďže býval za dedinou, mal len jedného kamaráta, Števa Fašangu a Nácka, s ktorými zažíval rôzne dobrodružstvá.
Začala jar. Obrovské kopy snehu sa začali roztápať a aj malé potôčky sa rozvodnili. Jedného dňa, keď bol Jerguš s kamarátmi v dedine, zbadal v potoku telo malého chlapčeka. Nerozmýšľal, hneď skočil do vody a dieťa vytiahol na breh. Bol to malý Vilko Halaj, a keď ho bezvládneho Jerguš niesol domov, prebral sa. Halajovci mu za tento čin veľmi ďakovali. To dokazovalo, že Jerguš je veľmi odvážny. Mnohí o ňom hovorili, že sa podal na jeho otca, zbojníka.
V dedine sa zoznámil s Maťom Kliešťom Horúcim aj s Paľom Stierankom. Maťo bol veľmi zlomyseľný, lenže keď ho Jerguš vyzval na súboj a porazil ho, sľúbil mu kamarátstvo. Paľo Stieranka bol pastierik a stali sa z nich najlepší kamaráti. Často pomáhal aj svojej krstnej mame pri koňoch, bol veľmi pracovitý.
Jergušova sestra Anna si našla Kamarátku Zuzku Košaľkuľu, do ktorej sa Jerguš zaľúbi. Lenže na bábkovom predstavení sa ukáže, že Zuzka je falošnica, a Jerguš si povie, že Zuzka je ešte malá, nerozvážna a prestane sa s ňou kamarátiť.
Nastalo leto a na lúky sa nahrnuli kosci a hrabačky. Jerguš tam chodí pomáhať a od Zuzkinho otca, uja Košaľkuľu sa dozvedá príbeh o jeho otcovi. Vysvitlo, že Jergušov otec – zbojník zbíjal ľudí a peniaze dával Jergušovej mame, avšak pre jeho silu ho väčšina zbojníkov nemala rada. Tak ho jednej noci zradili traja kamaráti a zabili ho.
Na jar ďalšieho roku je už Jerguš veľký mládenec a tak mu chlapi z dediny navrhnú, aby išiel robiť do mesta za kováča. U kováča sa zaľúbi do panského dievčaťa Elenky. Lenže majstrovi kováčovi sa Jerguš nepozdáva a tak ho často bije. Majster mu však raz vykĺbil rameno a tak Jerguš odišiel ku svojmu starému priateľovi bačovi, ktorý mu rameno napraví. Dáva tak najavo, že mesto sa mu ani trochu nezapáčilo, je stále spätý s prírodou a jeho rodnou dedinou.
Celý príbeh sa udeje počas jedného roka. Jerguš počas neho vyrastie z chlapca na mladého robotníka a mnohými pozitívnymi aj negatívnymi zážitkami si upevnil svoju povahu dobromyseľného, pracovitého a spravodlivého mladíka, ktorý si hľadá svoju cestu za šťastím. Autor na začiatku aj na konci knihy symbolicky použil jar ako začiatok nového obdobia v Jergušovom živote.

 
Podobné referáty
Ľudo Ondrejov - Zbojnícka Mladosť GYM 2.8809 806 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.