Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Francesca Simon- Grázlik gabo a príšerná pestúnka

Grázlik Gabo a príšerná pestúnka
Prvá kapitola- Grázlik Gabo klame a podvádza
Hlavné postavy- Grázlik Gabo, Vzorný Vilko, mama, otec, kamaráti


Bol deň vďakyvzdania. Grázlik Gabo chodí v tento deň strašiť ľudí po domoch a oni mu zato dávajú všelijaké maškrty. Tento rok sa mu to trocha skomplikovalo. Mal ísť so svojím malým bračekom Vzorným Vilkom. Lenže Vilko bol malým ružovým zajačikom a to nebolo veľmi strašidelné. Gabo bol čert z dlhým chvostom a svietiacimi rohami. Grázlik Gabo musel vymyslieť nejaký plán. Na stole boli položené nožnice. Hneď dostal výborný nápad. Povedal Vilkovi, že z neho urobí strašidelného zajačika. Vilko namietal ale nakoniec pristúpil ku tomuto nápadu. Gabo začal strihať. Po dostrihaní sa malý Vilko išiel pozrieť do zrkadla. Vilko mal krásne brčkavé vlasy ako ovečka. Ááááááá vykríkol malý Vilko potom ako sa pozrel do zrkadla. Jeho krásne brčkavé vlasy sú preč. Má plešinku. Vilkova mama začula ten výkrik tak sa išla pozrieť do Gabovej izby. Keď maminka uvidela ten Gabov výtvor okamžite ho vykričala. Grázlik Gabo to chcel zvaliť na svojho brata. Lenže mama ho veľmi dobre pozná. Ako trest mu zakázala chodiť po domoch a strašiť ľudí. Gabovi neostávalo nič iné ako mamu poslúchnuť. O chvíľu zakričal na Gaba jeho otec. Podal mu ťažkú tašku pravdepodobne plnú sladkostí. Lenže v taške bolo len ovocie. Mandarínky a jablká. Gabo musel znova vymyslieť nejaký plán na svojich kamarátov. Cín, cín. Zazvonil prvý kamarát. Gabo povedal: Zatvor oči a daj ruku do tašky. Kým Gabov kamarát lovil v taške Grázlik zatiaľ zobral jeho tašku a všetky jeho sladkosti si vysypal do tajomnej truhlice. Tak oklamal viacero svojich kamarátov. Keď prišiel Vilko so svojou mamou z večernej obchádzky teda zo strašenia ľudí Vzorný Vilko si tiež vytiahol svoje ovocie. Bola to mandarínka. Vilkovi sa to páčilo lebo všetci dávali len sladkosti od lízaniek až po dobošky. A takto sa skončila prvá kapitola tohto príbehu.


Druhá kapitola- Grázlik Gabo a príšerná pestúnka
Hlavné postavy- Grázlik Gabo, Besná Beta, mama, otec

Gabovi rodičia mali ísť v tento večer do divadla. Báli sa nechať Grázlika Gaba a jeho brata Vzorného Vilka samých doma. Ostávalo im len zavolať nejakú pestúnku. Obvolali všetky pestúnky, ktoré predtým Gaba strážili. Ani jedna nechcela prísť, pretože vždy Grázlik Gabo vykonal nejakú hlúposť. Rodičia už boli zúfalí. Nakoniec si Gabov oco spomenul na jednu pestúnku. Volala sa Besná Beta. Vždy keď strážila Gaba vyjedla im pol chladničky. Gabo započul že rodičia chcú zavolať Bete. Grázlik Gabo túto pestúnku doslova neznášal. Bola veľmi škaredá, tučná a štrbavá. Kázala mu ísť spať už o šiestej a nedovolila mu pozerať ani Mutanta Maxa. Snažil sa prehovoriť rodičov, ale nič. Besná Beta nakoniec prišla. Rodičia odišli a ona si zapla telku a pozerala spoločenské tance. Gabo chcel pozerať Mutanta Maxa. Hádali sa. Boli ako pes a mačka. Jeden chcel pozerať to a druhý zasa to. Besná Beta sa naštvala a poslala Gaba už o siedmej do postele. Zakázala mu vyjsť z izby, lebo ak ho uvidí alebo zacíti bude ľutovať, že sa narodil. Tak Gabo zaliezol do postele a ani ho nenapadlo vyjsť z izby. Smädilo ho ale spomenul si na Betine slová. Tak radšej ostal v posteli. O chvíľu Besná Beta kričí o život. Gabo nevylezie s postele, pretože sa bojí. Chcel Bete pomôcť. Tak s postele zakričal: čo sa deje Beta. Povedala aby vyšiel z izby a chytil toho veľkého pavúka. Gabo mal svoje požiadavky. Pozerať Mutanta Maxa a zjesť celú citrónovú zmrzlinu. Beta samozrejme súhlasila. Tak Gabo zobral sklenený pohár ktorý mal položený na nočnom stolíku a vyšiel z izby. Chytil pavúka a povedal Bete: idem pozerať Mutanta Maxa. Beta mu povedala aby zaliezol do postele. Gabovi sa to nepáčilo tak sa jej vyhrážal s tým pavúkom. že ho pustí a dá jej ho rovno do trička. Besná Beta mu všetko dovolila. Aj sa s ním pozerala na Mutanta Maxa. Keď už prišli Gabovi rodičia tak Gabo okamžite utekal po schodoch do svojej izby. Robil sa že spí. No a mama sa opýtala Besnej Bety ako to dnes večer bolo a či s ňou ešte môžu rátať. Besná Bete sa pratala kade ľahšie. No a takto si Gabo poradil s Besnou Betou v druhej kapitole.


Tretia kapitola- Nájazd Grázlika Gaba
Hlavné postavy- Grázlik Gabo, Náladová Naďa, Mrzutá Mimi, Vzorný Vilko.


Náladová Naďa a Mrzutá Mimi mali svoj vlastný spolok. Volal sa Tajný spolok. V jeden deň, keď išli do svojho spolku, dať si sušienky z tajnej škatule tak škatuľa bola prázdna. Mimi zvalila vinu na Naďu, a Naďa zasa na Mimi. Vyplazovali na seba jazyky, šklbali si vlasy, skrátka hádali sa. Náladovej Naďe skrsla v hlave myšlienka. Sušienky mohol zobrať aj niekto iný ako Mimi. Pár metrov od ich spolku bol ďalší spolok. Tento spolok patril Gabovi a jeho bratovi Vilkovi. Ich spolok sa volal Fialová ruka. Gabo si práve utieral posledné omrvinky z úst. V tom na jeho spolok niekto zaklopal. Gabo povedal: heslo!. Ten niekto povedal: závan psieho bobku. Gabo povedal: Nie, nie. Zlé heslo. Ten niekto sa nedal odradiť a vošiel do bunkru Fialovej ruky. Ten niekto bola Naďa. Náladová Naďa obvinila Gaba z krádeže. Gabo sa samozrejme za zlodeja nepovažoval. Gabo povedal Naďi aby to dokázala že je zlodej. Náladová Naďa videla na dlážke Fialovej ruky omrvinky. Naďa sa opýtala: z čoho sú tie omrvinky? Gabo odpovedal: sú so sušienok! Takže sa priznávaš? Povedala Naďa. Nie. Tie omrvinky sú so sušienok Fialovej ruky! Gabo chcel aby Naďa s Mimi odišli tak vymyslel znova nejakú volovinu. Horia mi slipy. Volajte hasičov! Gabo sa šúľal po zemi. Náladová Naďa a Mrzutá Mimi ihneď odišli. Mysleli si že Gabo naozaj horí. Tak Gabovi vyšiel ďalší trik. Gabo si chcel práve osladiť život. Tak otvoril krabiu so sušienkami Fialovej ruky. Na škatuli mal Gabo nakreslenú smrtku s dvoma kosťami. Lenže keď otvoril škatuľu nič tam nebolo. Gabo sa pozrel na svojho malého brata Vilka a povedal: Máš padáka Vilo. Ukradli nám sušienky a ty si mal dávať na ne pozor! Vilko z revom prišiel domov a so svojej izby ani nevyliezol. Gabo vedel, že jeho sladkosti ukradli baby z Tajného spolku. Po zotmení Gabo vyrazil do Tajného spolku. Išiel tam s cieľom zobrať všetky tajnosti Tajného spolku. Vedel že tam Naďa nebude pretože hrala na klavíri. Zobral stoličku, koberec, denník a mnoho vecí ktoré by sa mu zišli. Grázlik Gabo sa chcel vrátiť do svojho spolku lenže spolok zmizol. Bol opretý o šopu. Gabo nevedel ako sa tam dostal. Grázlik vedel že to znova urobila Naďa alebo Mimi. Tak sa im na druhý deň pomstil. Ukradol im spolkovú zástavku. Samozrejme Naďa ho prichytila. Aby boli fifty-fifty tak Naďa zobrala zase spolkovú vlajku Fialovej ruky. Gabo aj Naďa sa znova škriepili. Naďa chcela vlajku Fialovej ruky postrihať. Aj Gabo chcel zmrzačiť ich vlajku. Tak zavolal na Vilka: Vilko Dones mi nožnice! A Vilko na to: Nepamätáš že si ma vyhodil? Láskavo si ich dones sám. Gabo sa naštval na malého Vilka. Teraz mal však dôležitejšiu robotu. Zachrániť vlajku. Naďa už mala nožnice v rukách. Odstrihla roh vlajky. Gabovi už bolo všetko jedno len chcel mať svoju vlajku späť. Tak Naďi navrhol výmenu. Naďa pristúpila na tento nápad a vlajky si obaja vymenili. Od teraz už medzi nimi neboli žiadne hádky. Tento raz Gabovi jeho triky v druhej kapitole nevyšli.


Štvrtá kapitola- Grázlik Gabo a výlet autom
Hlavné postavy: Grázlik Gabo, Vzorný Vilko, mama, otec, Dengľavá Ďoďa, Uhrovitý Udo


Bola nedeľa. Grázlik Gabo mal už na tento deň plán. Ísť na Dávidovu narodeninovú oslavu. Lenže v tento istý deň mal Gabo ísť aj na krstiny. Radšej by bol na narodeninovej oslave ako na krstinách. Tak trucoval. Búchal si hlavu o stenu a odvrával svojim rodičom. Ale nakoniec ho Vilko donútil nastúpiť do auta. Nič iné mu neostávala. Tak Grázlik Gabo nastúpil do auta. Ale pri nastupovaní sa vyskytol ďalší problém. Gabo aj Vilko radi sedeli na sedadle za vodičom a pozerali na tachometer. Teraz si tam išiel sadnúť Gabo. Malý Vilko sa okamžite rozplakal a požaloval to otcovi. Ten to jednoducho vyriešil. Gabo a Vilko sa budú striedať. Otec naštartoval auto a už mohli vyrazil. Gabo sa na tieto blbé krstiny vôbec nechcelo. Znova musel niečo vymyslieť. Spomenul si čo hovorieva jeho mama keď sú s Vilkom zlí. Hovorieva , že sa vrátia domov. Tak Gabo začal Vilka podkušovať. Kopal ho, sunul sa na jeho sedadlo, otváral okno. Robil všetko preto aby sa vrátili. Mama s otcom už tieto hádky nevedeli vydržať, tak si dali malú prestávku. Mama im povedala, aby išli na malú potrebu. Vilko samozrejme išiel, ale Gabo ten trucoval aj naďalej v aute. Gabo osvietil geniálny nápad. Musí rodičov zdržať. Keď ich zdrží omeškajú tieto krstiny. Mama začala štartovať auto a Gabo vykríkne: musím ísť na malú. Ihneď! Tak Gabo pomalý krokom odišiel na malú potrebu. Zamkol sa na záchode. Otec ho počkal vonku. O pár minút Gabo zakričal: vymkol so m sa! Nemôžem sa dostať vo. Gabo bol už v tom, že tento plán mu vyšiel. Nuž oco mu povedal: podlez záchod. Prepcháš sa, dúfam! Áno, áno. Prepchám sa. Neboj. Gabovi jeho grázlikovský plán tento raz nevyšiel. Tak pokračovali v ceste. Keď už boli na mieste, otec zazvonil. Z dverí vyšla Dengľavá Ďoďa, Uhrovitý Udo a ich malá dcérka Grckajúca Grétka. Gabo ju nemal rád, lebo pri poslednom stretnutí ho ogrckala tak že smrdel tri dni. Dengľavá Ďoďa sa spýtala: Čo tu robíte??? Gabov otec odpovedal. Prišli sme predsa na Grétkine krstiny. Ale tie sú až o týždeň. Povedal Uhrovitý Udo a Doďa utekala rýchlo dnu, pretože Grétka práve grckala. Gabo víťazne vykríkol. Dávid. Čakaj ma! Už idem. Gabo mal v tejto kapitole šťastie v nešťastí. Ale nakoniec dlhý bol v poslednej kapitole vyhral.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk