Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Gina B. Nahai - Anjel nad Teheránom


Autorka:

Gina B. Nahai sa narodila v roku 1961 v Iráne. Študovala vo Švajčiarsku a v USA, kde nakoniec aj zostala. Momentálne žije v Los Angeles s rodinou a pracuje ako profesorka kreatívneho písania na univerzite v južnej Kalifornii.


ANJEL NAD TEHERÁNOM

Vydané v roku 1999
Žáner: fantasy román
Prostredie: Teherán, Istanbul, Amerika
Postavy: Lily, Roxana, Miriam, Mercedes, Sohrab, Teymur, Alexandra Mačka, Šuša, Rahman
Časové obdobie: cca 1930-1980

Obsah:

Roxana, Miriam a zvyšok ich súrodencov spia na hlinenej podlahe v ich malom byte v židovskom gete v Teheráne. Roxana sa zobudí zo sna v ktorom lietala ponad more. Zobudí sa aj Miriam a všimne si okolo Roxany slanú morskú vodu a perie. Ide za mamou Šušou a tá jej vyrozpráva príbeh. Kedysi prišiel do Teheránu rabín z cudziny, aby šíril nové náboženstvo. Aby išiel príkladom, jeho manželka aj dcéry museli chodiť v čiernych plášťoch, nesmeli chodiť von z domu ani sa nesmeli s nikým rozprávať. Raz rabín prednášal v kostole, keď zrazu dovnútra vošla nahá jeho manželka. Za ňou kráčali ich dcéry, v čiernych plášťoch. Manželka obišla kostol a vyšla do ulice. Prešla niekoľkými ulicami, a ľudia ju fascinovaní nasledovali. Zrazu zmizla. Odvtedy je v rodine kliatba, každú generáciu alebo každých niekoľko generácii jedna dcéra zmizne, utečie alebo uletí.


Príbeh pokračuje skokom do tridsiatych rokov. BeeBee je predavačkou zeleniny na židovskom trhu a pomáha jej dcéra Šuša. V tomto čase sa do židovského geta prisťahovala Alexandra Mačka, ktorá tvrdila, že prišla sama až z Ruska. Prenajala si veľký dom a najala si sluhu Rahmana. Rahman sa naučil starať sa o Alexandrinu domácnosť aj o ňu. Chodieval pre ňu aj nakupovať na trh. Keď mala Šuša okolo pätnásť rokov, Rahman si všimol, že je z nej krásna mladá žena. Zaľúbil sa do nej, nekúpil žiadne potraviny a vrátil sa domov. Alexandra uhádla, čo sa stalo a ponúkla sa, že mu pomôže. Zavolala teda BeeBee a Šušu na čaj. BeeBee niekoľkokrát odignorovala pozvania. Rahman začal chodiť k nej domov, až to napokon vzdala. Povedala mu, že si má po Šušu prísť v noci. Rahman odišiel z domu Alexandry Mačky, oženil sa so Šušou a prenajali si vlastný byt. BeeBee sa odvtedy so Šušou takmer vôbec nebavila. Chcela totiž to, aby sa Šuša nikdy nevydala a nikdy nemala deti, a tým by sa vyhla kliatbe, ktorá je na nich uvalená. Šuša mala niekoľko detí. Najstaršia bola Miriam Mesiac, potom Tala´at, Rochelle, Roxana Anjel, Sussan a Bahrema. BeeBee ju navštevovala len príležitostne. Prišla, keď sa narodila Roxana. Keď ju BeeBee zbadala, povedala, že toto dieťa je prekliate. Prešlo niekoľko rokov a zdalo sa že Roxana naozaj prináša smolu. Mala sny, z ktorých sa budila mokrá z pierkami okolo seba, stávali sa nehody... Keď mala päť rokov, prišla epidémia kiahní. BeeBee bola presvedčená že za to môže Roxana a Šuša tomu začínala tiež veriť. Keď ochoreli aj Rahman a niektoré z detí, Šuša s Roxanou, Miriam a Rochelle sa vybrali za známou po rady na vyliečenie. Tá ich zaviedla na strechu kde sedeli, pili čaj a do noci sa rozprávali. Keď mali ísť domov, Šuša zobudila Roxanu a povedala jej, nech zlezie rebríkom dolu. Keď Roxana prišla ku okraju strechy, Šuša ju strčila. Roxana padala, no tesne pred dopadom na zem zrazu vzlietla. Preletela ponad okolie a vrátila sa naspäť. Miriam, Rochelle a niektorí susedia, ktorí ju videli preletieť popred okná, povedali, že jej narástli veľké biele krídla. Ich známa, ktorá bola s nimi na streche, tvrdila, že ju videla vzlietnuť, ale žiadne krídla nevidela. Šuša tvrdila že ju odniesol len náhly silný prúd vetra.


Alexandra Mačka stále striedala sluhov, odkedy Rahman odišiel. Zavolala si ho a požiadala ho, aby jej našiel niekoho schopného, kto u nej dlho vydrží. Rahman jej priniesol Roxanu. Roxana už začala chodiť do školy, a teraz sa presťahovala k Alexandre. Mala šesť rokov. Naučila sa obsluhovať ju a pomáhať jej a každú noc počula, ako za Alexandrou chodí tajný milenec. Jedného dňa neprišiel. Alexandra niekoľko dní nevyšla z izby. Veľmi sa jej zhoršil zdravotný stav, bola slabá a ledva videla. Milenec k nej raz počas dňa prišiel. Po Roxane poslal odkaz, že si už viac nemôže nechať ich spoločné dieťa, že jej necháva ich dcéru Mercedes a že už nikdy viac nepríde. Mercedes zopár dní len sedela pri jazierku na záhrade. Nevedela ani len hovoriť po perzsky, takže Roxane nerozumela. Nakoniec však prijala jej ponúkané priateľstvo, začala jej pomáhať so starostlivosťou o Alexandru a začala chodiť do školy. Mala naplánované do budúcnosti že nájde bohatého muža, využije ho aby sa dostal z geta a nikdy viac sa nevráti. Keď mali dvanásť rokov, začala sa s mužmi zoznamovať. Keď mala šestnásť rokov, konečne našla dostatočne dobrého a bohatého muža Amina. Utiekla s ním zo dňa na deň.


Miriam už mala v tom čase cez dvadsať rokov a zdalo sa že zostane slobodná. Šuša však našla slobodných mužov, tiež v staršom veku. Pre Miriam bol vybraný Pán Charles a pre Tala´at Habib. Mali spoločnú svadbu, na ktorej boli aj Roxana s Alexandrou Mačkou, ktorá už medzitým úplne oslepla. Počas oslavy zomrela. Roxana teda ďalej nemala, kde zostať. Rozhodla sa že musí nájsť Mercedes a povedať jej, že jej matka zomrela. Jediné, čo vedela, bolo, že žila v centre Teheránu a že je muž sa volá Amin. Zbalila si veci a išla na autobus. V meste sa nevyznala a nevedela kde má vystúpiť. Skončila teda na konečnej autobusu a nevedela čo ďalej. Kráčala popri ceste, keď zrazu okolo nej prešlo tmavé auto. Pribrzdilo pri nej a išlo ďalej. O pár minút okolo nej prešlo zase a potom ešte raz. Roxana sa rozhodla utekať a auto išlo za ňou. Odrezalo jej cestu a ona už viac nevládala bežať. Z auta vystúpil muž a povedal jej, že sa chce len porozprávať. Ponúkol sa, že ju vezme k nemu domov. Volal sa Sohrab a býval v luxusnom dome aj s jeho otcom Teymurom a matkou F. Claude. F. Claude od prvého pohľadu Roxanu nenávidela a považovala ju za tuláčku a utečenku. Roxana zostala niekoľko dní, nemala však kam ísť a Sohrab ju požiadal, aby zostala aspoň kým sa nevrátia Amin a Mercedes z Ameriky. Roxana pomáhala s domácnosťou. Sohrab za ňou raz prišiel a povedal jej, že by si ju rád zobral za ženu. Claude bola proti tomu a Teymurovi Roxana nevadila. Zobrali sa a neskôr sa im narodila dcéra Lily. Bola ich navštíviť Miriam aj Rochelle, čo opäť rozhnevalo Claude.


Tala´at bola so svojím mužom nešťastná. Bola plná vášne a jej manžel jej nestačil. Začala ho dennodenne podvádzať so Synovcom. Po čase sa na to prišlo, a tak Tala´at so Synovcom utiekli. Šuša bola zúfala z ich prekliatia a hanby čo jej spôsobili Roxana aj Tala´at. Vypila jed škorpiónov a zabila sa.


Roxana v manželstve tiež nebola šťastná. Uvedomila si, že Sohraba nemiluje, ale v skutočnosti miluje jeho otca Teymura. Podviedla ho s ním a priznala sa k tomu. Celá rodina sa začala rozpadať, Sohrab bol sklamaný, Teymur ľutoval, čo spravil manželke aj vlastnému synovi, Roxana bola nešťastná a F. Claude ešte viac znenávidela Roxanu. Roxana bola po celú dobu už len s Lily, s ktorou si veľmi rozumeli. Vždy jej hovorievala, že jedného dňa odíde a už sa viac nevráti. Z domu začali miznúť cenné veci a zlodejov nebolo možné prichytiť. Všetci si mysleli, že to robia duchovia a že túto smolu priviedla prekliata Roxana. Lily sa bála, že ju Roxana opustí, každú noc spávala tak, aby ju aj najtichšie zvuky zobudili. Stále kontrolovala, či je Roxana ešte pri nej. Raz v noci sa zobudia a videla Roxanu prechádzať sa po dome. Išla za ňou, no Roxana ju nevidela. Vyšla na najvyššie poschodie a postavila sa na balkón. Lily pochopila že Roxana chce odísť a nechať ju tam. Zakričala na ňu, Roxana sa otočila, ale v tme ju nevidela. Vyletela z balkóna. Preletela veľkú vzdialenosť, aby ju Sohrab, Teymur, polícia ani najatí agenti nemohli nájsť. Chytila ju však turecká polícia a odviedli ju pracovať do bordelu. Po ôsmich mesiacoch presvedčila jedného muža, aby jej pomohol utiecť. V noci sa spolu vykradli, sadli na autobus a tvárili sa že sú manželský pár. Na najbližšej zastávke muž vystúpil, aby išiel na toaletu a keď sa vrátil, Roxana s jeho peniazmi už tam nebola. Tento krát sa jej podarilo dostať sa až do Istanbulu.


Medzitým bola Lily veľmi utrápená, že ju Roxana opustila. Sohrab sa rozhodol poslať ju do internátnej školy v Amerike. Lily tam ísť nechcela, pretože stále dúfala, že Roxana sa ešte vráti. Sohrab ju ale nepočúval, a tak odcestovala do Ameriky. Bývala na internáte, ktorý viedli mníšky a bola veľmi nešťastná. Celé detstvo bola utiahnutá, osamelá a smutná. Trápilo ju, že v tú noc na mamu volala a ona ju nevidela. Bola pre ňu neviditeľná, ako teraz pre všetkých. Pred odchodom z Teheránu zobrala z Roxaninej izby adresu Mercedes, ktorú si Roxana schovávala. Lily jej napísala list a Mercedes si ju po pár týždňoch našla a zobrala k sebe na víkend. Žila v luxusnom veľkom dome A každý večer chodila na večierky. Lily doštudovala základnú školu, ale Sohrab jej nedovolil vrátiť sa. Nastúpila teda aj na strednú školu a cez víkendy a prázdniny bola vždy u Mercedes.


V Teheráne medzitým prepukli nepokoje, ľudia sa búrili proti šachovi a jeho ustanoveniam. Ľudia zabíjali židov a aj seba navzájom. Miriam žila s manželom, s dcérou a so synom v dome, ktorý sa skladal z viacerých častí. Ona ho kúpila celý a jednotlivé byty prenajímala. Za domom bol prázdny bazén, do ktorého nasadila slnečnice. Pán Charles sa ale rozhodol, že ho napustia vodou. Ich dcéra sa chcela stretnúť s priateľkami. Miriam jej to dovolila iba ak sa popritom postará o mladšieho Jozefa. Ona však naňho zabudla, Miriam ho našla utopeného v bazéne. Miriam z toho obvinila svoju dcéru. Tá sa zavrela vo svojej izbe a po týždni plakania zomrela. Odvtedy manželstvo Miriam a pána Charlesa nemalo význam. Miriam sa rozhodla, že by mali čo najskôr odcestovať, keďže sú židia a v Teheráne boli v nebezpečenstve. V Amerike už boli aj Rochelle, Sussan aj Bahrem. Miriam sa podarilo vybaviť pasy a aj oni sa dostali do Ameriky.


Roxana zatiaľ žila v Istanbule, bývala v prenajatom malom hoteli a pracovala v reštaurácii. Jeden so synovcov F. Claude bol s rodinou na dovolenke, keď sa mu zazdalo, že mu je Roxana povedomá. Videl ju aj na ďalší deň a spoznal ju. Zavolal jej rodine a povedal im, kde je. Roxana si všimla, že ju pozoruje, tak pre istotu dala výpoveď a išla pracovať do inej reštaurácie.
Keď Miriam prišla do Ameriky, rozhodla sa nájsť Lily. Po čase sa jej to podarilo, a tak Lily trávila víkendy s Mercedes alebo s Miriam a so zvyškom rodiny. Lily však s nimi trávila čas nerada. Nechceli jej odpovedať na otázke o Roxane, necítila sa s nimi dobre a nikoho z nich si z detstva nepamätala. Keď sa Miriam dopočula, že Roxana je v Istanbule, pokúsila sa presvedčiť Lily, aby spolu išli za ňou. Lily však odmietla, tak sa tam vybrali Miriam a Rochelle. Roxanu našli, ale tá sa tvárila, že si ich nepamätá. Zostali v Istanbule týždeň, keby sa Roxana rozhodla ísť s nimi naspäť. Nechali jej letenku a vrátili sa. Lily si podrezala žily, keď sa dozvedela, že Roxanu niekto našiel. Miriam a Rochelle jej tento krát nič nepovedali.


Roxana sa celú dobu snažila žiť podľa rady Alexandry Mačky: Odíď a neobzeraj sa. Lenže keď ju našli sestry, začala sa obzerať a rozmýšľala, či odísť bolo dobré rozhodnutie. Odkedy jej sestry odišli, veľmi ochorela. Začala veľmi rýchlo priberať. Dovtedy bola podvyživená, stále takmer nejedla, ale stále priberala. Doktori jej nevedeli pomôcť, tak sa rozhodla že sa pôjde vyliečiť do Ameriky. Zároveň chcela navštíviť svoju rodinu, pretože už sa nevedela vrátiť do toho života, kde na nich nemyslela. Stále viac ľutovala že všetkých opustila. Pricestovala do Ameriky, ale cítila sa tam stratená. Pomohla jej skupinka ľudí, ktorí sa tiež nedávno prisťahovali, väčšinou boli z Teheránu. Niekoľko dní bývala v malom byte, no jej váha sa zvýšila natoľko, že už nevládala chodiť. Chceli jej pomôcť, no nevedeli čo s ňou. Nevedela sa už vôbec hýbať a ani nerozprávala. Miriam sa dopočula od ženy na trhu čo sa deje. Mala tušenie, a tak zašla k bydlisku kde bola Roxana. Bolo tam veľa ľudí, práve sa chystali žeriavom ju vztiahnuť z izby, keďže cez dvere sa už nezmestila a chodiť nevedela. Miriam ju spoznala a nakázala ju odviesť k nej domov. Zišiel sa tam aj zvyšok rodiny, vrátane Lily. Lily však do izby za Roxanou ani raz neprišla. Chodili k nim rôzny lekári, diagnózy a liečby sa menili, no Roxane nič nepomáhalo. Bola z nej obrovská masa plná vody. Raz večer keď už odišli všetci doktori aj rodina, Lily tam ostala sama. Rozhodla sa ísť sa na ňu pozrieť. Vošla do izby a Roxanu nespoznala. Roxana vedela, že je to je dcéra ale nič nepovedala, len zavrela oči. Lily odišla sklamaná, že po trinástich rokoch, čo ju Roxana nevidela, len zavrela oči. Miriam jej vysvetlila, čo sa s Roxanou deje. Nebola to žiadna choroba, ale Vina. Všetky slzy, ktoré vyplakala sa nalievali do nej. Zabíjal ju pocit Viny a jej žiaľ. Preto si myslela že jediné, čo jej môže pomôcť, je Lily. Rozhodli sa, že sa o všetkom potrebujú porozprávať. Roxana, Lily, Miriam a Mercedes sa na celú noc zavreli v Roxaninej izbe. Mercedes rozprávala o ich detstve, o Alexandre... Miriam zase o Teymurovi a Sohrabovi. Lily začala svojej mame odpúšťať čo spravila. Rozhodli sa že vyskúšajú mandľové slzy. Ak ich Roxane bude dávať Lily, verili že to zaberie. Po niekoľkých dňoch bolo všetko hotové. Roxana veľmi ľutovala, čo sa stalo a Lily jej odpúšťala. Keď na ňu naliala prvé kvapky mandľových sĺz, Roxana sa rozplakala. Všetky jej slzy vytekali von a všetko voda z jej tela sa strácala. Po chvíli bola schopná sa opäť postaviť, objala Lily a vyleteli z okna.


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk