referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Demeter
Utorok, 26. októbra 2021
Gina B. Nahai - Anjel nad Teheránom
Dátum pridania: 21.07.2010 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: 24MoNi24
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 797
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 7.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 12m 0s
Pomalé čítanie: 18m 0s
 


Autorka:

Gina B. Nahai sa narodila v roku 1961 v Iráne. Študovala vo Švajčiarsku a v USA, kde nakoniec aj zostala. Momentálne žije v Los Angeles s rodinou a pracuje ako profesorka kreatívneho písania na univerzite v južnej Kalifornii.


ANJEL NAD TEHERÁNOM

Vydané v roku 1999
Žáner: fantasy román
Prostredie: Teherán, Istanbul, Amerika
Postavy: Lily, Roxana, Miriam, Mercedes, Sohrab, Teymur, Alexandra Mačka, Šuša, Rahman
Časové obdobie: cca 1930-1980

Obsah:

Roxana, Miriam a zvyšok ich súrodencov spia na hlinenej podlahe v ich malom byte v židovskom gete v Teheráne. Roxana sa zobudí zo sna v ktorom lietala ponad more. Zobudí sa aj Miriam a všimne si okolo Roxany slanú morskú vodu a perie. Ide za mamou Šušou a tá jej vyrozpráva príbeh. Kedysi prišiel do Teheránu rabín z cudziny, aby šíril nové náboženstvo. Aby išiel príkladom, jeho manželka aj dcéry museli chodiť v čiernych plášťoch, nesmeli chodiť von z domu ani sa nesmeli s nikým rozprávať. Raz rabín prednášal v kostole, keď zrazu dovnútra vošla nahá jeho manželka. Za ňou kráčali ich dcéry, v čiernych plášťoch. Manželka obišla kostol a vyšla do ulice. Prešla niekoľkými ulicami, a ľudia ju fascinovaní nasledovali. Zrazu zmizla. Odvtedy je v rodine kliatba, každú generáciu alebo každých niekoľko generácii jedna dcéra zmizne, utečie alebo uletí.


Príbeh pokračuje skokom do tridsiatych rokov. BeeBee je predavačkou zeleniny na židovskom trhu a pomáha jej dcéra Šuša. V tomto čase sa do židovského geta prisťahovala Alexandra Mačka, ktorá tvrdila, že prišla sama až z Ruska. Prenajala si veľký dom a najala si sluhu Rahmana. Rahman sa naučil starať sa o Alexandrinu domácnosť aj o ňu. Chodieval pre ňu aj nakupovať na trh. Keď mala Šuša okolo pätnásť rokov, Rahman si všimol, že je z nej krásna mladá žena. Zaľúbil sa do nej, nekúpil žiadne potraviny a vrátil sa domov. Alexandra uhádla, čo sa stalo a ponúkla sa, že mu pomôže. Zavolala teda BeeBee a Šušu na čaj. BeeBee niekoľkokrát odignorovala pozvania. Rahman začal chodiť k nej domov, až to napokon vzdala. Povedala mu, že si má po Šušu prísť v noci. Rahman odišiel z domu Alexandry Mačky, oženil sa so Šušou a prenajali si vlastný byt. BeeBee sa odvtedy so Šušou takmer vôbec nebavila. Chcela totiž to, aby sa Šuša nikdy nevydala a nikdy nemala deti, a tým by sa vyhla kliatbe, ktorá je na nich uvalená. Šuša mala niekoľko detí. Najstaršia bola Miriam Mesiac, potom Tala´at, Rochelle, Roxana Anjel, Sussan a Bahrema. BeeBee ju navštevovala len príležitostne. Prišla, keď sa narodila Roxana. Keď ju BeeBee zbadala, povedala, že toto dieťa je prekliate. Prešlo niekoľko rokov a zdalo sa že Roxana naozaj prináša smolu. Mala sny, z ktorých sa budila mokrá z pierkami okolo seba, stávali sa nehody... Keď mala päť rokov, prišla epidémia kiahní. BeeBee bola presvedčená že za to môže Roxana a Šuša tomu začínala tiež veriť. Keď ochoreli aj Rahman a niektoré z detí, Šuša s Roxanou, Miriam a Rochelle sa vybrali za známou po rady na vyliečenie. Tá ich zaviedla na strechu kde sedeli, pili čaj a do noci sa rozprávali. Keď mali ísť domov, Šuša zobudila Roxanu a povedala jej, nech zlezie rebríkom dolu. Keď Roxana prišla ku okraju strechy, Šuša ju strčila. Roxana padala, no tesne pred dopadom na zem zrazu vzlietla. Preletela ponad okolie a vrátila sa naspäť. Miriam, Rochelle a niektorí susedia, ktorí ju videli preletieť popred okná, povedali, že jej narástli veľké biele krídla. Ich známa, ktorá bola s nimi na streche, tvrdila, že ju videla vzlietnuť, ale žiadne krídla nevidela. Šuša tvrdila že ju odniesol len náhly silný prúd vetra.


Alexandra Mačka stále striedala sluhov, odkedy Rahman odišiel. Zavolala si ho a požiadala ho, aby jej našiel niekoho schopného, kto u nej dlho vydrží. Rahman jej priniesol Roxanu. Roxana už začala chodiť do školy, a teraz sa presťahovala k Alexandre. Mala šesť rokov. Naučila sa obsluhovať ju a pomáhať jej a každú noc počula, ako za Alexandrou chodí tajný milenec. Jedného dňa neprišiel. Alexandra niekoľko dní nevyšla z izby. Veľmi sa jej zhoršil zdravotný stav, bola slabá a ledva videla. Milenec k nej raz počas dňa prišiel. Po Roxane poslal odkaz, že si už viac nemôže nechať ich spoločné dieťa, že jej necháva ich dcéru Mercedes a že už nikdy viac nepríde. Mercedes zopár dní len sedela pri jazierku na záhrade. Nevedela ani len hovoriť po perzsky, takže Roxane nerozumela. Nakoniec však prijala jej ponúkané priateľstvo, začala jej pomáhať so starostlivosťou o Alexandru a začala chodiť do školy. Mala naplánované do budúcnosti že nájde bohatého muža, využije ho aby sa dostal z geta a nikdy viac sa nevráti. Keď mali dvanásť rokov, začala sa s mužmi zoznamovať. Keď mala šestnásť rokov, konečne našla dostatočne dobrého a bohatého muža Amina. Utiekla s ním zo dňa na deň.


Miriam už mala v tom čase cez dvadsať rokov a zdalo sa že zostane slobodná. Šuša však našla slobodných mužov, tiež v staršom veku. Pre Miriam bol vybraný Pán Charles a pre Tala´at Habib. Mali spoločnú svadbu, na ktorej boli aj Roxana s Alexandrou Mačkou, ktorá už medzitým úplne oslepla. Počas oslavy zomrela. Roxana teda ďalej nemala, kde zostať. Rozhodla sa že musí nájsť Mercedes a povedať jej, že jej matka zomrela. Jediné, čo vedela, bolo, že žila v centre Teheránu a že je muž sa volá Amin. Zbalila si veci a išla na autobus. V meste sa nevyznala a nevedela kde má vystúpiť. Skončila teda na konečnej autobusu a nevedela čo ďalej. Kráčala popri ceste, keď zrazu okolo nej prešlo tmavé auto. Pribrzdilo pri nej a išlo ďalej. O pár minút okolo nej prešlo zase a potom ešte raz. Roxana sa rozhodla utekať a auto išlo za ňou. Odrezalo jej cestu a ona už viac nevládala bežať. Z auta vystúpil muž a povedal jej, že sa chce len porozprávať. Ponúkol sa, že ju vezme k nemu domov. Volal sa Sohrab a býval v luxusnom dome aj s jeho otcom Teymurom a matkou F. Claude. F. Claude od prvého pohľadu Roxanu nenávidela a považovala ju za tuláčku a utečenku. Roxana zostala niekoľko dní, nemala však kam ísť a Sohrab ju požiadal, aby zostala aspoň kým sa nevrátia Amin a Mercedes z Ameriky. Roxana pomáhala s domácnosťou. Sohrab za ňou raz prišiel a povedal jej, že by si ju rád zobral za ženu. Claude bola proti tomu a Teymurovi Roxana nevadila. Zobrali sa a neskôr sa im narodila dcéra Lily. Bola ich navštíviť Miriam aj Rochelle, čo opäť rozhnevalo Claude.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.