referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Jela
Piatok, 19. apríla 2024
Daniel Defoe - Robinson Crusoe
Dátum pridania: 21.12.2010 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: krpec29898
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 614
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 

Robinson Crusoe sa narodil v roku 1632 v dobrej rodine v anglickom meste York. Mal dvoch bratov, ktorí boli od neho starší. Jeden z nich bol podplukovníkom v anglickom pluku a padol pri meste Dunkerque v bitke proti Španielom. O druhom bratovi nevedel nič. Robinson sa chcel stať námorníkom, chcel zbohatnúť, preto prosil mamu i otca, aby mu dovolili odísť na more, oni ho však nechceli pustiť . Ušiel z domu a hneď ho postihlo nešťastie. Loď, na ktorej sa plavil, sa potopila. Ani to ho neodradilo od dobrodružstiev. Hľadal novú príležitosť, ako sa dostať na more.

Pri plavbe morom ho spolu s posádkou zajali Maurovia, odviezli na ostrov, na ktorom im slúžil ako otrok. Dlho v sebe živil myšlienku na útek. Našiel si kamaráta Kšuriho a spolu ukradli loď Maurom. Dlho sa plavili po mori až zakotvili v Brazílii. Robinson začal pestovať tabak na plantážach, ale lákala ho Guinea a obchod s černochmi. Znova sa pustil na more spolu s posádkou, ale postihla ich veľká búrka, pri ktorej všetci okrem Robinsona zahynuli.

Zostal sám na opustenom ostrove. Spravil si obydlie pri skale, kde bol vchod do jaskyne. Ohradil si ho kolmi a mal ho ako nedobytnú pevnosť. Zo stroskotaného vraku lode si postupne na plti poprivážal všetky veci, ktoré by sa mu mohli zísť. Začal nový život. Písal si denník. Obával sa, že umrie bez pomoci. Nakoniec začal pestovať obilie, chytil papagája, dal mu meno Poll a naučil ho rozprávať, aby mu nebolo až tak smutno. Začal piecť chlieb, sušiť si hrozno, chovať kozy, ktoré si skrotil, aby mal čo jesť. Stále ho lákala pevnina na druhej strane od ostrova. Plťou, ktorú si vyrobil, sa pustil na cestu okolo ostrova.

Najviac túžil po ľuďoch, ale na ostrove ich nikde nestretol, až kým neuvidel na brehu v piesku odtlačok stopy. Keď si ho prirovnal k svojej nohe zistil, že to nie je jeho stopa, takže niekto na ostrove musí byť. Ohromený sa pripravoval na nebezpečenstvo a boj proti ľudožrútom, pretože sa vravelo, že v tých končinách sa ľudožrúti objavujú. Po nejakom čase sa vrátil k predošlému pokojnému životu, pretože vedel, že mu nič nehrozí, keďže ho nikto nenapadol.

Robinson premýšľal nad nemožným. Mať niekoho pri sebe. Začal chodiť na postriežky na breh ostrova, lebo si myslel, že snáď uvidí nejakého divocha. Dlho na ostrove nikoho nevidel. Jedného dňa, zavčas rána, uvidel na ostrove päť kanoe. Bolo tam okolo tridsať divochov, ktorý mali pripravené dve obete. Jedného zabili, druhému sa podarilo utiecť. Bežal smerom k Robinsonovmu obydliu. Prenasledovali ho dvaja divosi, ktorých zabil. Divocha zavolal k sebe do svojho obydlia. Robinson mu dal meno Piatok. Boli z nich dobrí priatelia. Naučil Piatka rozprávať, písať i čítať, pestovali spolu obilie.

Po čase sa chceli vydať na cestu preč. Nakoniec na cestu nešli, lebo ostrov napadli ľudožrúti, ktorých ale Robinson a Piatok zabili. Obaja s nádejou pozerali do diaľky, či sa na obzore nezjaví loď. Jedného dňa sa Robinson aj Piatok dočkali. K ostrovu priplávala anglická loď. Po mnohých rokoch na ostrove sa rozlúčili s pustovným životom, nastúpili na loď a odplávali. Na čas sa usadili v Anglicku, ale Robinsona opäť lákalo more.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.