referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Matej
Sobota, 24. februára 2024
Dobroslav Chrobak - Drak sa vracia
Dátum pridania: 17.03.2011 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: janula466
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 841
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 

Dobroslav Chrobak - Drak sa vracia

Kniha sa začína citátom: “Hľadanie stratenej cti, lásky a dôvery ľudí tvorí vhodnú látku pre hrdinskú rozprávku.“ J. Conrad: Lord Jim

1. kapitola
V prvej kapitole sa vyskytuje opis mladej ženy menom Eva, manželky Šimona Jariabka. Opisuje sa jej pracovitosť a jej krása. Jej život napĺňa práca. Cíti sa opustená, osamelá a nedocenená. Vydala sa za Šimona, aj keď milovala iného a čakala s ním dieťa. Šimon ju však natoľko miloval, že si ju zobral. Preňho bola však len osobou, ktorá sa mu postará o teplé jedlo a o poriadok v chalupe. Situácia sa mení, keď sa Drak vracia.

2. kapitola
Drak, ako ho dedinčania prezývali, bol hrnčiar. Tu je rozpovedaný príbeh o Drakovom a Evinom stretnutí a o tom, ako Drak poplietol Eve hlavu. Hovorí sa aj o jeho zručnosti v práci s hlinou a o Evinom obdive k nemu. V tejto kapitole sa čitateľ dozvie o detstve a osude Draka. Keď mal 14 rokov, bol nájdený pri ceste starým hrnčiarom. Tento jeho opatrovník však zomrel, ale ešte predtým ho vyučil remeslu. Od tejto príhody bol Drak považovaný za príčinu nešťastí, ktoré sa odohrávali v dedine – neúroda, suchoty a hlad. Ľudská hlúposť dedinčanov spôsobila, že bol považovaný za čarodeja a pomocníka pekla. Pokúsili sa ho zbaviť. Takmer sa im to podarilo, ale vďaka Evinej starostlivosti sa uzdravil.

3. kapitola

Opisuje sa napätá atmosféra v dedine. Drak sa vrátil a medzi ním a Šimonom sú napäté vzťahy.

4. kapitola

Šimon Jariabek sa stáva terčom výsmechu dedinčanov. Cíti sa v pasci a nevie ako sa má zachovať. V krčme sa opije. Vie, že Eva Draka mala rada, keď si ho brala a že ho aj má rada. Šimon však Evu ľúbi a spomína na mladosť, keď vandroval a chce sa k tomu vrátiť. Bojí sa však, že láska k Eve mu to nedovolí a že Eva by ho mohla opustiť. Najskôr to aj tak vyzerá, ale napokon to nie je pravda. Šimon rozmýšľa o tom, že napadne Draka. Nakoniec si to však rozmyslí, lebo vidí s akou láskou sa stará o lastovičie hniezda. Zistí, že Drak má dobré srdce a to ho obmäkčí.

5. kapitola

Drak sa vracia do dediny na Jána. Dovtedy je všetko v poriadku. Po jeho návrate však opäť prichádzajú suchoty. Situácia je dosť vážna. Hladujú ľudia i zvieratá. Drak prichádza s dobrým nápadom a ponúkne svoju pomoc.

6. kapitola

Drakovu pomoc chcú dedinčania odmietnuť. Nikto mu nedôveruje. Nie je však nikto, kto by sa na to podujal. Napokon richtár mu začne dôverovať. Na pomoc mu pridelia Šimona. Šimon za tým všetkým však vidí pascu, ale nakoniec pochopí situáciu a súhlasí.

7. kapitola

Autor hovorí o ich spoločnej ceste. Spočiatku sa vôbec nerozprávajú, neskôr si začínajú zvykať na svoju prítomnosť, sú v správaní opatrní a napokon sa jeden od druhého učia.

8. kapitola
Opisuje sa ich putovanie. V tejto kapitole však Šimon včasným varovaním pred balvanom zachráni Drakovi život. Začínajú si viac rozumieť a spolupracovať.

9. kapitola

Hovorí sa o noci v kolibe. Spoločne jedia. Každého však trápi Eva. Nikto sa však neodváži načať túto tému.

10. kapitola
Odchádzajú z koliby. Keď stretávajú 2 Poliakov, vyzerá to tak, že Drak im čriedu volov predal. Šimona to veľmi nahnevá a Draka poraní bičom na tvár. Dôjde k bitke medzi 2 Poliakmi a Šimonom. Po 2 neúspešných pokusoch zasiahnuť Šimona valaškou je tu ešte 3., ale jeho uskutočnenie Drak nedovolí.

11. kapitola

Opisuje čas po bitke. Šimon sa preberá a je zmätený. Vracia sa do dediny k Eve. Kvôli túžbe po moste podpáli Drakovi chalupu. Necíti sa však ako víťaz a nie je na seba ani hrdý.

12. kapitola

Táto kapitola hovorí o privítaní Šimona richtárom. Šimon sa dozvedá, že Drak nevykonal zradu. Drak sa vracia do dediny aj so svojou milou, menom Zoška. Vie, že mu Šimon podpálil bývanie, ale odpúšťa mu.

Kniha sa končí Epilógom
Celé je to rozprávanie starej matere, ktorou je Eva. Z rozprávania vyplýva, že má dieťa s Drakom, ale zostáva so Šimonom, ktorého, ako sama zistí, miluje.

Dielo je napísané ako rozprávka aj sa tak končí: „Mali sa radi a žili spolu šťastne, kým nepomreli...“

Dej nie je chronologický. Dielo sa mi páčilo kvôli tomu, že aj tí najväčší nepriatelia, dokonca sokovia v láske, sa nakoniec udobrili a všetko dobre dopadlo.

 
Podobné referáty
Dobroslav Chrobák - Drak sa vracia SOŠ 2.9762 1593 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.