Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Peter Pišťánek - Rivers of Babylon 1

Literárne obdobie: súčasná slovenská próza

Literárny žáner: román s naturalistickými prvkami

Miesto deja: Bratislava – hotel Ambassador

Čas deja
: po roku 1989, po revolúcii

Téma
: snaha o získanie moci a peňazí (čo sa snaží dosiahnuť všetkými možnými prostriedkami, ktoré ponúkala doba)

Kompozícia
: neoznačené kapitoly

Postavy:
Rácz - dedinčan, príde do veľkomesta za vidinou rýchleho zárobku peňazí. Z pozície obyčajného kotolníka sa vyšvihne na šéfa hotela.

Video – Urban – vexlák, bývalý taxikár, stáva sa Ráczovým obchodným partnerom.

Donáth - pôvodný kotolník v hoteli, zaúčal Rácza do remesla.

Fredy – Špáršvajn – strážca parkoviska pri hoteli.

Mozoň, Tupý a Šolík – bývalí agenti ŠtB, tváriaci sa ako policajti.

Stručný obsah diela
:
V hoteli Ambassador v Bratislave už vyše päťdesiat rokov kúri kotolník Donáth. Všetkého už má plné zuby, robota je preňho ťažká a náročná, a preto chce odísť. Riaditeľ hotela mu to však nechce dovoliť (je síce hlupák, bez právnika si nezaviaže ani šnúrku na topánke), ale prikáže Donáthovi nájsť za seba náhradu.
Mladý Rácz, žijúci ešte na dedine, chce za ženu Eržiku, ale jej otec, Kišš, namieta, že Rácz nemá peniaze a pošle ho do mesta, aby si zarobil. Ráczov cieľ je zarobiť čo najviac peňazí a oženiť sa s Eržikou. V bufete stretne starého Donátha a ten mu ponúkne miesto kuriča v hoteli. Rácz neváha a odchádza.
Donáth ukazuje Ráczovi kotolňu, zasvecuje ho do tajov kuričstva a zoznámi ho s Video – Urbanom. Je to vexlák, ktorý pôsobí v okolí hotela. Donáth tvrdí: „Ľudia ani zo smrti nemajú taký strach ako z toho, že pomrznú.“ Rácz súhlasí s ponúkanou prácou.

Vo vestibule hotela pôsobia Silvia a Edita, ktoré pracujú ako kabaretné tanečníčky, no v skutočnosti sú to prostitútky. Majú sny o bohatom mužovi, ktorý ich „vykúpi“ z ich práce a budú s ním navždy šťastné. Silvia padne Ráczovi hneď do oka, chce ju dostať, ale ona sa k nemu správa povýšenecky, veď je len obyčajným špinavým kotolníkom. Rácz obdivuje Video - Urbana a jeho ležérny životný štýl, pretože má vždy dostatok peňazí a pritom sa zdá, že celé dni nič nerobí.

V jeden chladný deň riaditeľ hotela zavolá Rácza, nech mu príde opraviť radiátor. Rácz vstúpi do hotelovej haly v montérkach, špinavý, čím upúta pozornosť hostí. Riaditeľ mu strhne mesačný plat, čo Rácza veľmi rozzúri. Zavrie všetky ventily v hoteli a priľahlých obchodoch, ktoré tiež vykuruje kotolňa hotela a všade začne mrznúť. Pribehnú vedúci obchodov a aby mali teplo, začnú Rácza podplácať.
Do kotolne príde aj Silvia, ktorá ho tiež žiada, aby prikúril. Toto Ráczovi imponuje a uvedomuje si, ako sú všetci ostatní na ňom (a jeho práci) závislí.

Do kotolne prichádzajú zahraniční hoteloví hostia, ktorým je zima a rôznymi darčekmi chcú podplatiť Rácza, aby prikúril. Ráczovu stúpajúcu popularitu a dôležitosť potvrdzuje citát: „Rácz sa stal hviezdou hotela. Všetci sa pred ním poklonkujú.“ Rácz potrebuje predať valuty, ktoré mu darovali hoteloví hostia a dohodne sa s Video – Urbanom ktorý, keďže je vexlák, mu rád pomôže. Rácz začne rýchlo bohatnúť, Silvia sa stane jeho milenkou, ale len kvôli jeho peniazom. Stále chce viac a viac peňazí. Rácz na Eržiku už zabudol, chce len Silviu, stáva sa z neho „divý samovládca“. Silvia má všetkého po krk, musí byť Ráczovi stále k dispozícii. Silvia mu vždy urobí po vôli, lebo jej dobre platí.

V okolí hotela pôsobí aj skupina cigáňov. Chcú Rácza okradnúť, ale on ich premôže a prinúti, aby dozerali na kotolňu, lebo on potrebuje niekoho, aby ho v tom zastúpil. Z kotolne sa presťahuje do hotelovej izby, začne sa štýlovo obliekať, piť drahý alkohol a fajčiť drahé cigary.

Pôvodný riaditeľ hotela zatiaľ mrzne vo svojej kancelárii a odmieta sa Ráczovi prispôsobiť. Rácz sa stáva pánom hotela a prevezme nad ním kontrolu. Pomaly, ale isto rozširuje svoje pôsobenie a vplyv. Do Bratislavy príde Švéd Hurensson, ktorý dávnejšie sľúbil Video – Urbanovi, že mu donesie videokameru. Má mu ju predať, ale v skutočnosti mu ju chce dať za sexuálnu službu. Video - Urban na to musí pristúpiť a potom začne vexlovať ešte viac peňazí. Pri hraniciach „vyvexluje“ celé autobusy zahraničných turistov. Ráczovi to nedá pokoj a nechá ho sledovať, ale nepodarí sa mu vypátrať jeho nový zdroj valút. Riaditeľ, ktorý teraz býva vo svojej kancelárii a živí sa odpadkami, má všetkého už po krk a chce sa s Ráczom udobriť. Navarí mu obed a začne mu vyhrávať na harmonike, ale Rácza to ešte viac rozčúli.

Video - Urban sa popáli, lebo jeho vexlovanie odhalia traja policajti, ktorí mu zoberú zárobok. Volajú sa Mozoň, Tupý a Šolík. Nechajú ho však beztrestne odísť. Sú to v skutočnosti falošní policajti, bývalí agenti ŠtB, ktorí prišli o prácu. Takýmito „akciami“ si zarábajú na živobytie. Video - Urban chce skončiť s vexlovaním a chce sa venovať natáčaniu videa.

Rácz sa vyberie na návštevu do rodnej dediny. Všetci sa zaujímajú o jeho bohatstvo, no on chce len vidieť Eržiku. Pocíti náhly príval túžby a požiada ju o ruku v stodole. Až neskôr pochopí, že Eržika je len hlúpa, dedinská hus a jej otcovi ide len o jeho bohatstvo. Urýchlene odchádza.
Fredy, strážca parkoviska pred hotelom, sa zblázni, lebo z jeho parkoviska urobili predvianočný trh. Stane sa pustovníkom a začne všetkým kázať o dobrých mravoch. Medzitým Silvia od Rácza utečie. Mozoň, Tupý a Šolík prichádzajú snoriť do hotela, no strhne sa tam prestrelka. Hotelový právnik, ktorý chce získať hotel, pripraví s nimi plán na odstránenie Rácza.

Video- Urban medzitým zoznámi Rácza s Lenkou. Rácz sa do nej zaľúbi a je k nej jemný a zdvorilý. Dokonca má s ňou ísť do divadla a chce sa naučiť spoločenskému bontónu. Švéd Hurensson zomrie v byte Video - Urbana pri sexuálnych orgiách s prostitútkami a drogami. Rácz ponúkne Video - Urbanovi prácu. Chce, aby sa staral o jeho obchodné záležitosti, pretože sa rozhodol, že hotel kúpi. Rácz zistí aktivity hotelového právnika namierené proti nemu a odhalí špióna, ktorý sa v hoteli preobliekol za černocha. Silvia s Editou sa nechajú nalákať na sľuby Zdravka G. (Juhoslovan, ktorý prichádza z Viedne do Bratislavy za slovenskými prostitútkami). Ponúka im prácu vo viedenskom nočnom klube, ale predá ich do verejného domu.

Mozoň a Šolík sa stanú Ráczovými poskokmi a strážcami, založia strážnu službu, ale v skutočnosti sú výpalníkmi. Rácz sa stane veľkopodnikateľom a odkúpi hotel Ambassador. Ožení sa s Lenkou, ona otehotnie a nasťahujú sa spolu do vily. Ráczovi sa darí uskutočniť všetky obchodné i súkromné plány. Svojich ľudí dosadí aj do politiky. O riaditeľovi už nikto nikdy nepočul a Fredymu opäť otvoria parkovisko. K Ráczovi sa nakoniec pridáva aj hotelový právnik a stáva sa jeho pravou rukou.


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk