Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Dominik Dán - Popol všetkých zarovná

Dominik Dán – Popol všetkých zarovná

Detektívny román začína článkom týždenníka Týždeň plus č. 36/1995, ktorý pojednáva o únose slobodného občana tajnou službou a jeho zavlečení do cudziny. Týmto občanom je prezidentov syn. Informácie ohľadom tohto prípadu sú nebezpečné a redaktor bol pred ich zverejnením varovaný nielen bitkou ale aj podpáleným autom. Napriek tomu ich týždenník zverejnil a oboznámil verejnosť s pravou tvárou politiky a informačných služieb.
Detektívny román začína v pondelok, na jeseň 2006. Niekto zavraždil starú pani Hermínu Baumgartnerovú v jej byte. Na pitve sa zúčastnili detektív Richard Krauz a zelenáč Filip Kiss. Zvyčajným Krauzovým partnerom je detektív Jozef „Chosé“ Fischer, ktorý je na rozdiel od modrookého blondiaka Krauza, tmavovlasý, tmavooký a má „fičúrske“ fúziky. Na porade u šéfa oddelenia vrážd Alexandra Mayora, je vražda pridelená dvojici detektívov Eduardovi Burgerovi a Otovi Hanzelovi. Krauz si zatiaľ vybavuje spomienky na románik s laborantkou Erikou, s ktorou si začal na jar toho roku.. Počas ich prvej spoločnej noci niekto rozstrieľal luxusné auto aj s jeho majiteľom, Petrom Malíkom, známym ako Malý Pavúk. Krauz s Petrom chodil do školy a aj neskôr ostali v kontakte, napriek tomu, že z Richarda sa stal policajt z Pavúka feťák, vekslák, zlodej, podvodník a násilník na pohľadanie.
Ďalší deň sa detektívi venovali vražde starej panej, obehali susedov, vypočuli rodinu, zhromažďovali dôkazy o zločine. Pri svojej práci si Krauz s Fischerom nevšimli ľudí ktorí ich tajne sledovali.
Znova sa vraciame v čase do doby po Pavúkovej vražde, keď Krauz a Fischer prišli oznámiť pani Malíkovej smutnú správu o smrti jej syna. Tá im odovzdala škatuľu, ktorú si u nej pred nejakým časom schoval. Detektívi ju otvorili v kancelárii, našli v nej niekoľko strelných zbraní a magnetofónovú pásku. Na nej bol nahratý rozhovor medzi Pavúkom a nejakým mužom, ktorý dával pokyny na vraždu. Koho, to už na páske nebolo. Zbrane dali na balistiku, ale pásku Krauz ukryl. Keďže sa chcel dozvedieť viac, zavolal niekomu, kto stál na opačnej strane zákona, Bossovi Nášho Mesta – Miroslavovi Stehlíkovi.
V stredu ráno sa všetci detektívi stretli na porade u Mayora a ten im oznámil, že nočná hliadka zadržala neďaleko bytu zavraždenej babky Hermíny chlapíka, ktorý napadol a okradol ďalšiu starú pani. Riaditeľ kriminálnej polície podplukovník Muller bol presvedčený, že majú vraha. Detektívi si to nemysleli. Po výsluchu sa ich teória potvrdila. Pavol Bielik nebol vrah, len ho zlá životná situácia doviedla až na pokraj zúfalstva a pri pokuse o krádež ho prekvapila majiteľka bytu, stará pani. Keď ho zbadala, dostala záchvat, spadla a pri páde si poranila hlavu. Preto bol od krvi, keď ho chytili policajti. Potvrdili sa aj jeho alibi na čas vraždy a detektívi boli zas na začiatku.
Späť v čase sa Krauz a Fischer chystali na večerné stretnutie s Bossom. Chceli vedieť, čo sa stalo Pavúkovi a aj to, čo sa deje v podsvetí. No Boss bol neoblomný, nechcel nič prezradiť. Krauz preto zariskoval a povedal mu, že vie o únose skorumpovaného vysokopostaveného funkcionára ministerstva, v ktorom mal Boss a Pavúk prsty. Boss sa chytil, mal veľký strach o svoj život a povedal Krauzovi o akcii zo začiatku leta minulého roku. Pomohli mu aj ONI, a zisk bol stoosemdesiatsedem miliónov za dve hodiny. Boss sa rozdelil aj s NIMI a po čase prišli pýtať úroky. Pár áut a ľudí. Vtedy nastal problém s Kamilom, ktorý mal na starosti „vozový park“. Odmena mu nestačila a chcel viac. Kým sa však stihli dohodnúť, prišla ďalšia akcia, na ktorú znovu využil Kamilove služby. Únos sa mal odohrať 31. augusta 1995 a unesený mal byť vyvezený za hranice. Vtedy Krauz pochopil že sa nejedná o nejakého ministerského úradníka, ale o politický únos. Mal byť doň zapojený aj Krauzov bývalý kolega Ivan Canis, ktorý predtým pracoval v štátnej bezpečnosti. Chvíľu pracoval na oddelení vrážd a potom pre ISI – Inštitút spravodajských informácii. Krauz sa dozvedel podrobnosti o únose prezidentovho syna a aj to, že Malého Pavúka ma na svedomí Kamil. Hneď po návrate do kancelárie sa Krauz spojil s Kamilom, ktorý ale odmietol jeho pomoc. O pár hodín sa Kamila pokúsili zavraždiť Bossovi ľudia.
Kamil prežil bez ujmy na zdraví a o pár hodín sa spojil s Krauzom. Povedal mu vlastnú verziu vylúpenia banky aj únosu prezidentovho syna. Priznal sa mu aj s tým, že hovoril s vyšetrovateľom Vrabčokom. Krauz sa dozvedel aj o pripravovanej vražde dvoch nepohodlných svedkov lúpeže, Oskara a Róberta. Oskar ušiel za hranice, ale bývalý policajt Róbert Eliáš zostal. Kamil sa ho mal zbaviť, ale odmietol, kým nedostane od Bossa prachy. S Krauzom sa dohodli, že zostanú v spojení. Po návrate na oddelenie Krauz informoval Mayora o nových informáciách. Šéf Krauzovi a Fischerovi nepovolil vyšetrovanie únosu prezidentovho syna, len vraždy Malého Pavúka. Potom sa detektívi vybrali za vyšetrovateľom Vrabčokom a vymenili si informácie. Dozvedeli sa, že je z prípadu stiahnutý a že sa mu vyhrážali. Krauz sa pokúsil spojiť aj s Eliášom, ale ten nemal čas a po telefóne sa rozprávať odmietol. Dohodli sa na pondelok.
Vo štvrtok sa Krauz s Fischerom vybrali do neďalekého mesta za Valterom, vnukom pani Baumgartnerovej. V škole ho už nenašli, ale od spolubývajúceho Mareka sa po krátkom nátlaku dozvedeli veľmi zaujímavé informácie. Valter predával drogy a dokonca ich aj sám bral. V piatok mal absťak a preto odišiel aj skôr zo školy. V pondelok, keď sa vrátil, mal kopu peňazí a aj tovar od Tonyho a Marekovi dal tisíc korún, s tým, že bude všetkým tvrdiť, že v piatok spal na internáte a domov išiel až v sobotu ráno. Detektívi sa vrátili do kancelárie a od kolegov sa dozvedeli, že práve vypočuli Valtera a ten im rozprával tú istú rozprávku, ktorú kázal tvrdiť aj Marekovi. Nik mu neveril ale ešte nemali všetky dôkazy o tom, že vraždil Valter Pollák. Z toho dôvodu sa rozhodli vypočuť Tonyho. Ten im povedal, že Valter mal minulý piatok absťák, ale nemal žiadne prachy na tovar, tak mu Tony nič nedal. O pár hodín sa však vrátil aj s peniazmi, ale bez košele a športovej tašky. Detektívom bolo jasné, že majú svojho vraha.
Róbert Eliáš sa už viac Krauzovi neozval. V pondelok ráno, 29. apríla 1996 jeho auto explodovalo a on zahynul pri následnom požiari auta. Všetky dôkazy nechal „niekto“ zničiť, či kráter na ceste. Krauz s Fischerom navštívili aj krajskú prokurátorku, ktorú zasvätili do problému a Fischer sa prekecol o magnetofónovej páske. Tá im povedala, že kým nemajú dôkazy, nedá sa nič robiť.
V júni sa s Krauzom skontaktoval Boss. Dohodli sa na stretnutí, na ktorom bol prítomný aj bývalý detektív Ivan Canis. Ten svojmu bývalému kolegovi odporučil nevŕtať sa vo veciach, ktoré by ho mohli stáť veľa. Canis Krauzovi vysvetlil, že za všetkým je politika, tá najvyššia. Vodca Hnutia sa cítil zodpovedný za všetky problémy a chce ich riešiť sám a po svojom. Je čoraz paranoidnejší a zrelý pre psychiatra. Prezident sa postavil proti nemu, nepodpísal mu zákon a dokonca ho vyzval odstúpiť. Bolo to vyhlásenie vojny. Vodca vydal pokyn a ISI musela konať. Únos prezidentovho syna bola veľká chyba, teraz to už vedeli. Vodcu bolo treba zastaviť. Canis dal Krauzovi návrh. Nebude sa viac do prípadu angažovať a odovzdá všetky dôkazy a Canis sa zaručí, že sa akcie nebudú opakovať. Krauz si tým však nebol istý.
Rozhodol sa však, že časť materiálov odovzdá, ale poznámky a kazetu si nechal. Potom ho ešte navštívili páni v čiernych oblekoch a informovali, aby sa viac nezaoberal banálnou nehodou nejakého Róberta. Pre nich bol prípad vyriešený.
Pre Krauza však nie. Ešte v ten deň mu volala manželka experta na chémiu a pyrotechniku, ktorý skúmal Eliášovo auto. Oznámila mu, že manžel sa obesil a nechal po sebe dva listy. Jeden bol pre manželku a druhý pre Krauza. S Fischerom si prevzali od expertovej manželky obálku a v nej našli originálne výsledky expertízy Eliášovho auta. Skutočne bola použitá výbušnina.
Počas leta dalo o sebe podsvetie znovu vedieť. Kamil podpálil Bossovu diskotéku, Boss Kamilov dom, Kamil nechal rozstrieľať Bossovo auto, v ktorom Boss nesedel len čírou náhodou, Boss nechal zavraždiť sestru Kamilovej pravej ruky – Buršláka, Buršlák zas uniesol a zavraždil Bossových ochrankárov, z ktorých jeden bol Bossov bratranec... Zmizlo mnoho ľudí, vyhorelo veľa áut a domov...
V jeden letný podvečer sa Krauz stretol s Canisom. Ten ho varoval, že sa dostal na čiernu listinu a už ho nemôže dlhšie ochraňovať. Zdravotný stav mu to nedovoľoval. Dal mu čas do nasledujúceho popoludnia odovzdať všetko čo má. Ak tak nespraví, neručí za to, čo sa bude diať. Canisa čakala operácia a netušil ako dopadne. Krauz však všetko hodil za hlavu. Následky na seba nenechali dlho čakať. Krauzovcom prehľadali byt, Fischerovi sa vyhrážali, Krauza napadli pri jeho aute a na koniec poslali pani Krauzovej fotky, na ktorých bol jj manžel Richard v objatí dlhovlasej krásky Eriky.
V piatok rozbehli detektívi akciu proti Valterovi. Zbalili ho na ulici, keď išiel na stretnutie s Tonym. Pri výsluchu sa k vražde babky priznal. Pôvodne chcel iba peniaze na drogy, ale keď mu ich odmietla dať, v delíriu ju dosekal a dobodal mačetou.
Závery vyšetrovania oznámili šéfovi a celá mord partia zapadla na pohárik k Jumbovi. Pili dlho do noci a postupne sa začali rozchádzať. Krauz šiel sám k svojmu autu. Keďže mal „statočne kúpené“ nemohol sa brániť útočníkom, ktorí ho napadli. Dostal poriadnu bitku a navyše ho uniesli.
Obe dejové línie, minulosť aj súčasnosť, sa spojili do jednej.
V sobotu sa Krauz prebral v nejakej podzemnej pivnici. Bol spútaný, dobitý a dezorientovaný. Nevedel ako dlho tam sedel, keď prišli a chlapík v čiernej kukle ho začal vypočúvať. Chcel všetky dokumenty, ktoré Krauz ukrýval. Krauz bol ochotný ich vydať, ale nemal žiadne záruky, že by prežil. Bol v patovej situácii. Keď sa mu kukla začala vyhrážať tým, že by ublížili Sylvii, Krauz sa neovládol, kuklu mu strhol a zbadal únoscovu tvár. Takmer holohlavé indivíduum s gruzínskym obočím . okrem toho sa mu podarilo uchmatnúť si pohár vody a konečne sa napiť. Dostal ďalšiu nakladačku a vypočúvanie/mučenie pokračovalo ďalej.
Aj v nedeľu bol ešte stále v pivnici. Hladný, smädný, dobitý. Nevedel ako dlho tam bol, keď sa otvorili dvere a jeden z útočníkov ho oslobodil. Podstrčil drôtik, ktorým si mal otvoriť putá a aj mincu, ktorou uvoľnil okná. Odovzdal pozdrav od Kamila a ukázal Krauzovi cestu, ktorou má utiecť. S vypätím posledných síl sa rozbehol lesom za slobodou. Medzičasom Fischerovi volala vystrašená Sylvia a zháňala manžela. Nik o nevidel. Navyše Fischer zistil, že ho sledujú. Zvolal chlapov a u Mayora si rozdelili úlohy. Krauza už teraz hľadali obe strany. Policajti aj podsvetie. Fischer sa spojil s Kamilom, poskytol mu pár informácii a nezabudol spomenúť, že Krauz je nezvestný.
V pondelok ráno o šiestej sa ubolenému Krauzovi podarilo naskočiť na korbu domiešavača a odviesť sa na stavenisko uprostred hôr. Odtiaľ sa spojil mobilom s Fischerom a s Kukym a povedal im, kde ho majú hľadať.
Prebral sa v nemocnici, mal mnoho zlomenín, krvácanie do mozgu, celé telo v obväzoch a sadre, ale žil. S Fischerom sa rozhodli, že sú im cennejšie vlastné životy ako informácie, ktoré ukrývajú. Dal Fischerovi informácie, ako nájsť pána Nováka. Ten bol za socializmu agentom oddelenia tajnej služby. Mal kontakty na správnych miestach a mohol im pomôcť. Aj pomohol. Prevzal všetky dokumenty a Krauz s Fischerom mali konečne pokoj.
Počas rehabilitácie sa Krauz pravidelne stretával s pánom Novákom. Na jednom stretnutí mu vnukol nápad ako sa so všetkým vysporiadať. Mal o predchádzajúcich udalostiach napísať knihu. Krauzovi sa tento nápad zapáčil a tak sa pustil do písania príbehu...

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk