referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Izabela
Sobota, 9. decembra 2023
Dominik Dán - Noc tených klamstiev
Dátum pridania: 29.04.2011 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Soviatko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 936
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Dominik Dán – Noc Temných klamstiev

Príbeh začína v okamihu, keď neznáma žena visí na hromozvode na treťom poschodí a snaží sa zliezť dole. To sa jej však nepodarí, dlhšie sa už neudrží a spadne dole. Na prekvapenie okolostojacich divákov sa zdvihne z trávy a odkráča. Je to v Marci 2009.
V nasledujúcej kapitole sa znova stretávame s detektívmi z oddelenia vrážd. Je piatok popoludní, mord partia sedí v kancelárií a všetci sa tešia na víkend. Každý ma vlastné plány na nadchádzajúce dva voľné dni. Jediné, čo by mohlo pokaziť ich zámery by bolo zvonenie telefónu z operačného strediska o novej vražde. A telefón zazvonil. Richard Krauz a Jozef Fischer, prezývaný Chosé, sa majú dostaviť do kancelárie riaditeľa kriminálky. Tam ich čakalo nemilé prekvapenie z ktorého priam kričal kolosálny problém.
V kancelárií sedel okrem riaditeľa kriminálky a šéfa oddelenia vrážd aj Erik Bergmann, zamestnanec tajnej služby, a Viktor Plha, šéfa ochranky ústavných činiteľov. Fischer a Krauz sa dozvedeli, že majú prípad vraždy s najvyšším utajením a na príkaz ministra budú na ňom spolupracovať s Bergmannom. Nikto iný sa o prípade nesmie dozvedieť.
Medzičasom sa v príbehu objavuje aj záporná postava, ktorou je Milan Burda, vojak z povolania a v súkromnom živote nájomný vrah. Ten sa na schôdzke s pánom „Novákom“ dohodne na novej práci. Cieľ bol určený, jediné čo bolo potrebné, bol niekto, kto sa oň postará.
Ďalšou postavou je Klára Kusá alebo, Ráchel a jej „spolupracovníčka“ Ivona Hyneková, ako „Rita“. Obidve sú luxusné prostitútky a pripravujú sa na ďalšiu nočnú akciu...
Lenže akcia nedopadne podľa očakávania, jedno z dievčat zomiera a jeho vrahom by mal byť prezidentov syn. Navyše je pár hodín pred vyhlásením kandidátov na post prezidenta. Vraždári Fischer a Krauz majú veľmi málo času na to, aby zistili, čo sa v skutočnosti stalo, ako došlo k vražde a kto je vlastne obeť. S žiadosťou o pomoc sa obrátili na starého známeho Kamila, ktorý síce patril na opačnú stranu zákona, ale Krauz mu dôveroval. Pred pár rokmi mu Kamil zachránil život.
Prípad sa začne zamotávať ešte viac, keď sa niekto pokúsi zavraždiť nájomného vraha a neznámy fantóm sa snaží zdržať vyšetrovanie. Detektívom sa podarí nájsť aj druhú ženu, Ivonu, ktorá má kľúčový dôkaz. Na kameru zachytila priebeh vraždy aj s vrahom. Ukrývala sa u jednej staršej prostitútky Debi, odkiaľ volala domov matke. Do vyšetrovania sa náhodou zapája aj ďalší člen vraždárskej partie, ktorým je Petra Pergnerová. Tú chlapi našli u Jumba, ako zapíja nevydarené rande. Ivonu odviezli k Petre domov, kde sa trochu prebrala. Povedala im o kamere aj o tom, kde je ukrytá. Chlapi ju doniesli a záznam prehrali na videu. Vražda v živom prenose. Kým sa Chosé s Richardom a kamošom Kamilom sa vydali hľadať vraha.
Strelca našli na hausbóte, kde postrelený umieral. Milan Burda dal detektívom mobil, cez ktorý ho skontaktoval pán Novák. Bude volať znova. Majú mu navrhnúť stretnutie v motoreste Zlatý sob a dohodnúť sa na podmienkach „bolestného“ pre Oskara – Burdovo krycie meno. Čoskoro telefón zazvonil a stretnutie bolo dohodnuté. Nepriateľ sa však poisti, keby stretnutie s Krauzom a Fischerom nešlo podľa jeho predstáv a uniesli Petru s Ivonou. Po prícode do Zlatého soba sa detektívi dozvedeli, že všetko má na svedomí Plha, ktorý to robil na príkaz niekoho „z hora“. Vplyvní jednotlivci majú záujem na odstránení prezidenta.
Navyše Plha na najvyšších miestach zdiskreditoval detektívov, ktorí sa nesprávali podľa jeho predstáv a čoskoro by mali byť potrestaní. Okrem toho im povedal, že má kameru so záznamom vraždy a nezabudol sa pochváliť unesenou Petrou a Ivanou. Petru bol ochotný vymeniť za originál DVD s vraždou, ale Ivanu mienil zabiť. Krauz aj napriek Kamilovým posilám musel uznať, že prehrali a Plhovi dal DVD. Ten im vydal Petru. Potom odišiel a detektívi priznali porážku. Bolo niečo po desiatej ráno a o necelé štyri hodiny mal prezident miesto predvolebného prejavu podať rezignáciu zo zdravotných dôvodov.
Našťastie Kamil ukázal svoju prezieravosť, keď nahrávku z kamery nahral najskôr do pamäte DVD rekordéra a až potom ju napálil na DVD. A rekordér mal vo svojom aute. Krauzovi sa podarilo spojiť s riaditeľom prezidentskej kancelárie, pustili mu záznam vraždy a povedali o Plhovej zrade. Riaditeľ prikázal Plhu zadržať a dal pokyn, aby prezidentská kampaň pokračovala podľa pôvodného plánu. Navyše Bergmann ako prejav vďaky odovzdal Krauzovi a Fischerovi všetky dokumenty ohľadom smrti Kukyho matky.
Detektívi a Kamil sa pobrali spokojne domov. Až päť minút pred sobotňajšou polnocou zazvonil Krauzovi mobil a pracovník operačného strediska mu ohlásil nález zaškrtenej študentky.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.