referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Demeter
Utorok, 26. októbra 2021
Bohumil Hrabal - Obsluhoval jsem anglického krále
Dátum pridania: 06.05.2011 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: 4students
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 908
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 

Bohumil Hrabal - Obsluhoval jsem anglického krále

Toto dielo sa označuje za vrchol Hrabalovej tvorby. Hrabal tu zosmiešňuje všetky totalitné režimy, na českého človeka sa nepozerá cez ružové okuliare a odmieta čiernobiele videnie 2. sv. vojny a jej následkov.


Hl. hrdina:
Rozprávač a hlavný hrdina sa volá ,,Jan Dítě“. Už je meno naznačuje akýsi pocit naivnosti a naznačuje, že celý príbeh je rozprávaný z veľmi bezprostredného a nekomplikovaného pohľadu dieťaťa. Dítě je vďaka svojej výške takmer celoživotne prenasledovaný pocitom menejcennosti a snaží sa za každú cenu dosiahnuť úroveň tých najlepších z najlepších. Jeho šťastná hviezda ktorá ho sprevádza po celý život, mu postupne ponúka všetko čo chce dosiahnuť - slávu, bohatstvo, prosperitu jeho podniku, lásku krásnej ženy – ale vždy v nesprávnu chvíľu. Nikdy sa necítil dlhšiu dobu šťastný, stále po niečom túži a usiluje sa o to ale keď to dosiahne, zistí, že už to nie je pre neho tak dôležité pretože neprináša trvalé uspokojenie. Spoločnosť týmto hrdinom opovrhuje pretože v ňom vidí slizkého človeka ktorý len využíva situácie a vždy sa stavia na stranu silnejšieho.
Kompozícia:
Príbeh je rozdelený do 5 kapitol. Každá kapitola začína vetou: ,,Dávejte pozor, co vám teďka řeknu“ a končí zhodnými alebo podobnými vetami: ,,Stačí vám to? Tím dneska končím“.
Dej:
Bezvýznamný pikolík malého vzrastu Jan Dítě, ktorý začína ako predavač párkov na nádraží. Potom začal pracovať v jednom menšom hoteli kde sa zoznámil s jedným cestujúcim obchodníkom a rozhodne sa stať bohatým a úspešným. Na odporučenie tohto cestujúceho začne pracovať v luxusnom podniku Tichota, kam si chodia boháči užívať. Odtiaľto je po incidente s Pražským Jezulátkem prepustený a na ďalšie odporučenie ide pracovať do pražského hotela Paríž. Tu sa zoznámi s hlavným čašníkom – Skřivánkom, ktorý ho učí čašníckemu remeslu. Učí ho ako rozoznať odkiaľ hosť pochádza a čo si bude priať. Dítě unesený týmto hlavným čašníkom sa ho pýta odkiaľ to vie a on na to vždy len mykne plecami a povie:,, Obsluhoval jsem anglického krále“. Do reštaurácie prichádza aj habešský cisár pretože len hotel Paríž má dostatok zlatých príborov. Dítě je vyznamenaný rádom habešského cisára za vzornú obsluhu, ale tento večer skončí pre Ďítěte pretože je obvinený z krádeže zlatej lyžičky. Nakoniec sa to ale vysvetlí, ale Ďítě nevydrží dlho v hotelu. Nemci v tomto období tu neboli veľmi obľúbený no Ďítě sa zoznámil s Nemkou Lízou, kvôli čomu ho v hoteli zosmiešnili a popľuvali ho. Po tom čo Nemci obsadili Prahu sa mu začalo dariť a znovu sa stretol s Lízou ktorá robila veliteľku vojenských sestier. A krátko na to s ňou strávil prvú noc. Dostal pridelené miesto niekde v Dečínskych horách kde bola celá dedinka zasvätená k vypestovaniu dokonalého nemeckého človeka. Dítě sa nechal podľa svojho príbuzného pomenovať na Ditie a slúžil v tej dedinke tehotným Nemkám. Onedlho sa oženil s Lízou a mal s ňou syna Siegfrieda, ktorý bol ale mentálne zostalý. Líza vozila z frontu známky ktoré zabavila židom, ktoré im po vojne mali zaistiť slušnú budúcnosť. Na neho však dolieha pocit viny a keď je omylom miesto Zdeňka zatknutý tak má z toho radosť pretože cíti že jeho jeho šanca ako sa znovu dostať do Prahy. Po skončení vojny, v ktorej mu umrela žena si kúpi starý lom a postaví z neho najluxusnejší hotel celej republiky. Nakoniec príde štátny prevrat a Dítětovi hotel zabavia a on prechádza z jednej väznice do druhej. Nakoniec dobrovoľne skončí ako cestár na zapadnutej horskej samote kde spokojne žije so svojimi zvieratkami.
Názov knihy:
Hlavný čašník bol pre Dítěteho veľkým vzorom. Vždy dopredu vedel, akej národnosti je hosť a čo si bude želať. Kvôli tomuto ho Dítě veľmi obdivoval. Vždy keď sa opýtal ako toto vie odpovedal mu s úsmevom: Obsluhoval jsem anglického krále.“ Podobnú historku len s malou zmenou mal aj Dítě- ,,Obsluhoval jsem habešského cisáře.“ Táto veta má vyjadrovať akúsi špeciálnu schopnosť a životnú múdrosť ktorá pomáha pozerať do vnútra ostatných ľudí a lepšie porozumieť ich chovaniu, pocitom a túžbam.
Osobné hodnotenie:
Je to výborná kniha so zaujímavými myšlienkami, obohatená o detailné spracovanie styku hlavného hrdinu so ženami v chúlostivých momentoch. Táto kniha bola aj filmovo spracovaná no osobne si myslím že film má po obsahovej a humornej stránke veľmi ďaleko od knihy.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.