referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vendelín
Utorok, 20. októbra 2020
Jozef Miloslav Hurban Olejkár
Dátum pridania: 15.09.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Janara
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 010
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 5m 30s
Pomalé čítanie: 8m 15s
 
(Tatran, 1971, Bratislava)

Povesť zo začiatku 14. st.
Postavy: Hrabovec (olejkár), jeho žena Milada, ich dcéra Ľudmila, pomocník a Ľudmilin milý Vít,zlatník, Matúš Čák Trenčianský

Dej:
Olejkár Hrabovec je v celom kraji veľmi vážený – pospolitý ľud si ho jako vyššiu bytosť ctil. „… jeho umenie je znať prírodu a jeho rozkoš bývať v nej.“ Hrabovec spolu so zlatníkom pripravujú na Matúša Čáka atentát. Zlatník dá Hrab. dýku, ktorú má otráviť a spolu s otráveným voskom a olejmi ju podarovať Matúšovi.
Vít je zaľúbený do Ľudmili, ale Hrab. im ich lásku zakazuje.“…čo je krása tých bohatých panien po zámkoch proti anjelskej kráse a spanilosti tej horskej ruže, Ľudmili mojej?“ No Milada im ju tajne oddobrý.
Po smrti Ondreja III. Matúš dosadzuje na trón uhorský Václava III.
Hrabovec pošle Víta za Matúšom zaniesť otrávené predmety, no Vít nevie o tom, že sú otrávené. Po ceste sa zastaví v krčme. Tam ho prepadnú zbojníci (Matúšoví neprajníci) a okradnúho. Zachránia ho Važecký a Janko Zlatovský. Neskôr ich, ale zajme zlatník. Vit beží domov do Hrab. pracovne. Tu si tajne vypočuje rozhovor Hrabovca a zlatníka. Dohadujú sa jako zabiť arcibiskupa Ilmura, Matúšovho priateľa, i samotného Matúša. Hovoria aj o zabránení sobášu Ľudmili s Vítom. Vít sa ešte ani po ich odchode nemôže z toho spamätovať. Beží za Ľudmilou, všetko jej rozpovie a chce ju ukryť u svojho otca - pustovníka. Vít ide za Matúšom k Váhu, aby ho vystríhal pred smrťou jeho i Ilmurovou i před záškodnictvom zlatníka aj Hrab. Na dôkaz dá Vít vypiť Matúšov vonný olej od Hrab. psovi, ktorý hneď zomrie.
Matúš vtrhne k zlatníkovi – richtárovi mesta. Ten chcel práve otráviť Važeckého a Zlatovského vo väzení. Matúš ich zachráni a zajme zlatníka. Má však strach o Ilmura, ktorý je v Ostrihome.
Vít spolu s Ľudmilou chce ujsť cez hranice do Čiech, ale chytia ich.
Felicián, Čákov hodnostár príde zatknúť Hrabovca domov, ale ten nie je doma (išiel do Ostrihomu zabiť Ilmura), doma nachádza iba Miladu. Kedysi bol a ešte aj je do nej zaľúbený, ale aj tak ju zobere so sebou.
Hrabovec už dorazil do Ostrihomu, aby splnil svoje poslanie. No predbehli ho Matúšovi poslovia, kt. Ilmura varovali a hrabovca zatkli.
Následne sa konal v Trenčíne súd. Najprv predvolali zlatníka. Ku všetkému sa priznáva a odsúdia ho na smrť. Narad prišiel Hrabovec. Vyzradil, že k pomste ho Feliciánom rozpálil. Felicián bol kedysi milý Miladi, ale nevzali sa. Hrab. sa bál, aby Ilmur Miladu nerozsobášil.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Jozef Miloslav Hurban Olejkár SOŠ 2.9661 552 slov
Jozef Miloslav Hurban Olejkár SOŠ 2.9416 2457 slov
Jozef Miloslav Hurban Olejkár SOŠ 2.9836 957 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.