referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Štvrtok, 2. decembra 2021
Ľudovít Kubáni Valgatha
Dátum pridania: 15.09.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: macura
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 309
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Dej románu sa odohráva v XV. storočí, keď po smrti uhorského kráľa Vladislava vládne Jiskra, pozvaný kráľovnou Alžbetou, aby zastával práva jej maloletého syna Ladislava Pohrobka. Uhorsko spravuje spravodlivý Ján Huňad. Slovensko sa usiluje získať nemecký cisár Fridrich a Ján Huňad. Ďalšie nebezpečenstvo sú Turci. Hlavnou postavou románu je Jiskrov podveliteľ Valgatha. Má dve dcéry, staršiu Milicu a mladšiu Želmíru. Je vdovec a preto vidí zmysel života v dcérach. Milicu zasnúbila jej nebohá matka, keď zomierala, rytierovi Mirkovi Kraskovi. Má však rada Ladislava Huňada. Keď sa to Krask dozvie, ustúpi ich láske a stáva sa Lackovým priateľom. Milicin dôverník je husitský kňaz Brožko, ktorý sa usiluje zmieriť a spojiť Huňadovcov s Jiskrom, aby mohli spoločne postupovať proti Nemcom. Nemci mali svojich ľudí aj v radoch Valgathových podriadených a preto sa im podarilo zasiať nedôveru medzi Valgathu a jeho najvernejších sluhov.
V priebehu deja sa Valgatha dozvie, že Milica je Jiskrova dcéra. Nemeckí vyslanci poštvú proti sebe Slovákov a Maďarov. Nastane rozhodujúca bitka, v ktorej Ladislav Huňad ťažko zraní Milicu, ktorá je v preoblečení, aby mu dokázala svoju lásku. Posledný zvyšok Valgathových vojsk aj on našiel útočište v Drienčanskom hrade. Huňadovci ho vytopili, ale Valgatha a jeho najbližší sa zachránili.

Román je bohužiaľ nedokončený. Autor v ňom naznačil, že ďalší dej by sa vyvíjal pravdepodobne tak, že Valgatha šiel ďalej bojovať pod Jiskrovým velením a Milica šla s ním za Jiskrom - svojím otcom.

Charakteristika Valgathu:

V charakteristike Valgathu prevládajú realistické črty, je vykreslený ako kladný typ s niektorými zápornými črtami.

kladné črty - dobrý bojovník, rozumný, vlastenec, láska k dcéram

záporné črty - ľahká ovplyvniteľnosť, mamonárstvo

Vonkajšia charakteristika - päťdesiatročný muž dobrého vystupovania, tmavé oči, husté obrvy, posmešný úsmev, pekne sa obliekal

Romantické a realistické črty v románe Valgatha:

romantické črty - tajná láska Milice a Ladislava, úklady strojené Cilleym, schôdzka v jaskyni, odhalenie Milicinho otca

Realistické črty - postava Valgathu, opisy bojov, opisy vojska.
 
Podobné referáty
Ľudovít Kubáni Valgatha SOŠ 2.9790 417 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.