Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Othello

Postavy:

  • Othello-urodzený generál(neskôr guvernér Cyprusu)v službách Benátskej republiky-černoch,
  • Desdemona-Othellova manželka, Jago-Othellov pobočník, zradca,
  • Kassio-námestník Othella,
  • Emília- Jagova manželka,
  • Bianka-Kassiova milenka,
  • Roderico- benátsky šľachtic,komplic Jaga,zamilovaný do Desdemony,
  • Brabanzio-Desdemonin otec,
  • Montano-guvernér Cyprusu pred Othellom

Othello je jednou z najznámejších tragédií Williama Shakespeara. Dej sa odohráva čiastočne v Benátkach, no väčšinou na Cypruse.

Maur Othello mal čiernu pleť. Bol generálom v službách Benátskej republiky a neskôr aj guvernérom Cyprusu. Dej začína nocou keď sa Jago, ktorý bol pobočníkom Othella zišiel s Roderigom, benátskym šľachticom pred domom Brabanzia, Desdemoninho otca, senátora. Rozprávajú sa a Jago vysvetlí Roderigovi, že nenávidí Othella, pretože žiarli, že Othello vymenoval ako svojho námestníka neskúseného Kassia, kým Jago sa stal len jeho pobočníkom. Roderigo taktiež nemal rád Othella pretože Desdmona ktorú miloval oňho nejavila záujem a bola zamilovaná do Othella. Jago nahovoril Roderiga aby sa mu spoločne pomstili. Začali tým, že na ulici spustili krik a zobudili Brabanzia. Vyšiel zo svojho domu a pýtal sa čo sa to deje. Jago sa avšak schoval. Roderigo kričal že Desdemona nie je doma a že utiekla s urodzeným Maurom s ktorým sa potajme vzali. Kým sa Brabanzio skutočne presvedčil, že Desdemona nie je doma, Jago povedal Roderigovi kde sa Desdemona s Othellom nachádzajú a nech tam dovedie Brabanzia a sám šiel popredu aby nikto nezistil, že v tom má prsty aj on. Medzitým k Othellovi prišiel posol, a povedal mu aby sa okamžite dostavil pred dóža. Othello už chcel ísť, keď v tom sa objavil Brabanzio s Roderigom a chcel zatknúť Othella za používanie omamných kúziel a že uniesol jeho dcéru Desdemonu. Othello namietal, povedal tiež že musí ísť k dóžati a keďže Brabanzio sa mal dostaviť taktiež, šli spoločne. Brabanzio Othella obvinil, že omámil, ukradol a zkazil jeho dcéru Desdemonu. Keď si ju však zavolali, potvrdila len to čo povedal Othello, že si ho vzala z lásky.
Dóža potom oznámil, že Turci chcú zaútočiť na Cyprus a tak tam posielajú Othella aby ho bránil a aby sa tam stal novým guvernérom. Desdemona prosila, aby ju pustili s ním, aby nemusela žiť v bolestnom odlúčení. Bolo jej vyhovené a mala odísť deň po Othellovi s jeho pobočníkom Jagom, jeho manželkou Emíliou, pár mužmi a medzi nich Jago zamiešal aj preoblečeného Roderiga.
Pri ceste na Cyprus Othella aj Turcou prekvapila silná búrka a turecké loďstvo sa celé potopilo. Othellova loď zmizla a tak sa stalo že Desdemona priplávala na ostrov skôr ako Othello. Po príjazde sa privítali a odišli na svoje sídlo. Jago s Roderigom začali premýšľať ako by sa Roderigo mohol dostať k Desdemone. Jago mu v tom naoko pomáhal, pretože sa povrávalo že Maur mal niečo s jeho ženou Emíliou. To však samozrejme nebola pravda. Dohodli sa, že najskôr sa treba zbaviť Kassia, Othellovho námestníka. Kassio mal ísť na stráž a tak ho predtým opili a Roderigo šiel za ním. Roderigo vyvolal hádku aby ho Othello zosadil z funkcie pre nespôsobilosť. Po chvíli bolo počuť hluk a do miestnosti vbehol Roderigo a za ním Kassio s mečom. Kassio nešťastnou náhodou poranil Montana(bývalý guvernér Cyprusu), teda vyšiel Jagov plán a Othello Kassia zosadil z funkcie. Jago na druhý deň poradil Kassiovi aby šiel poprosiť Desdemonu aby sa zaňho prihovorila u Othella, aby mu opäť vrátil jeho fumkciu. Jago ale predtým Othellovi nahovoril, že Desdemona ho s Kassiom podvádza. Poradil mu, aby si Desdemonu všímal, ši sa nebude za Kassia prihovárať a či s ním často nehovorí. Othello za pár dní pojal silné podozrenie. Jago ale chcel dať Othellovi hmatateľný dôkaz o Desdemoninej vymyslenej nevere. Keď Desdemona omylom stratila šatku, ktorú jej Othello daroval ako prvý darček, napadol ho plán. Vzal šatku a podstrčil ju Kassiovi do domu. Ke%d Othello u Kassia videl Desdemoninu šatku už bol úplne presvedčený o ich nevere. Poveril Jaga nech Kassia zabije. Jago poslal za Kassiom Roderiga, ale tomu sa nepodarilo Kassia prebodnúť. Jago mu teda zozadu podsekol nohy a prebodol Roderiga, pretože sa mu viac hodil mŕtvy ako živý a bál sa, že by Roderigo prehovoril o ich činoch. Roderigo tiež Desdemone posielal drahé darčeky po Jagovi ale ale on ich jej nedával a nechával si ich. Tú istú noc prišli poslovia z Benátok a doniesli list, v ktorom Othella odvolávajú z funkcie guvernéra Cyprusu a na jeho miesto má nastúpiť Kassio. Othello zo zúfalstva v presvedčení že Desdemona mu bola neverná ju uškrtí v posteli. Po chvíli príde Emília a hľadá pomoc pre Kassia, ktorý útok prežil. Objaví svoju pani a začne kričať. Príde stráž, Jago aMontano. Emília začne hovoriť o klamstvách svojho manžela a všetko vájde najavo. Jago Emíliu prebodne a utečie.
Zdrvený Othello oľutuje svoj čin, že zabil svoju lásku, prebodne sa a zomrie.


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk