referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratislav
Utorok, 18. júna 2024
Gustáv Kazimír Zechenter-Laskomerský Lipovianska maša alebo Rozprávka zo života ľudu slovenského
Dátum pridania: 06.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: neuvedeny
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 337
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 7m 10s
Pomalé čítanie: 10m 45s
 
Hlavné postavy:
Janko Dubec- „Kučeravý“
Anička- Jankova milá
Pán Dynák- majiteľ maše
Ravasy- uhľomerač
Štefan- Jankov verný kamarát
OBSAH:
V úvode autor vysvetľuje, že túto rozprávku napísal, pretože s míňajúcim sa časom niektoré veci miznú. Napísal preto toto dielo, aby sa zachoval pôvodný obraz prírody a národne zvyky.
Autor pokračuje v opisoch krás prírody a hovorí, že v rôznych kútoch světa je príroda rôzna, ale aj tak krásna. Zavíta i do podtatranských krajov, ale so železnicami príde koniec ich kráse.
Celý dej príbehu sa odohráva v obci železného priemyslu- Lipovianskej maši. Je podrobne opísaná cesta do obce Lipová i samotná obec a jej okolie. Uprostred obce stojí čierna maša. Blíži sa súmrak, strážnik práve odbil šiestu. V maši nastala výmena robotníkov. Pred mašou sa schádza lipovianska veselá chasa. Hrajú sa hry. Spomedzi všetkých vynikal jeden pár: Anička- vysoká modrooká blondínka chovanica majiteľa maše a Janko Dubec- kučeravý s fúzmi. Od všetkých sa odlišoval jeden Ravasy- uhľomerač. Jeho neprívetivý zovňajšok bol odrazom jeho duše. Pri hre sa Ravasy snažil uchytiť Aničku, no tá vždy len do Jankovho náručia utekala. Hlásnik Jano Pobožný a topiar Maco Otčenáš sedia pred mašou a fajčia. Rozprávajú sa o Ravasyho otcovi, ktorý bol rovnako zlým človekom ako je syn. Jeho otec zomrel násilnou smrťou pri vzbure robotníkov. Počas tohoto rozhovoru sa Ravasy stále Aničku chytal až sa mu to podarilo. Chcel ju pobozkať, no ona ho odstrčila a utekala k Jankovi. Aj napriek tomu ju dotieravo držal. Janko ho schytil a hodil na zem. Pritom mu však vypadol nožík s jeho menom. Ravasy ho strčil pod kabát. Nastal smiech. Ravasy Jankovi vylepil zaucho. Šuhaji sa vrhnú na Ravasyho. Janko schytí valašku, no spamätá sa a len schytí vyľakaného Ravasyho a zavesí ho na vytŕčajúci konár lipy. Ravasy sa vyhráža Jankovi, že mu to vráti. Pobožný prisvedčí, že to sa zle skončí. Minulo niekoľko hodín od tej udalosti. Všetko spí. Janko kráča na obľúbený kopec Malinec. Po jeho boku jeho verný priateľ Štefan Kolojovie. Rozhovor medzi nimi sa nesie v duchu Jankovej minulosti a lásky k Aničke. Janko bol výborný študent, no pre otcovu náhlu smrť musel štúdium prerušiť a postarať sa o slepú matku. Janko bol obľúbený až na dve výnimky a to Ravasyho a pána Dynáka. Ravasy, zaľúbený do Aničky, si zaumienil, že ju dostane akýmikoľvek prostriedkami. To bola prekážka pre lásku Janka a Aničky.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.