Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Lucy Maud Montgomeryová Anna zo Zeleného domu

Príbeh sa odohráva v mestečku Avonlea na ostrove Princa Eduarda.
Súrodenci Marilla a Matej sa rozhodli adoptovať si syna, ktorý by pomohol Matejovi okolo domu. Osud však často želania mení. Namiesto chlapca prišla do Zeleného domu s Matejom zo stanice Anna Shirleyová. Nebola ani veľmi pekná, ani milá a už vôbec nebola prispôsobivá. Matej si ju chce nechať a prehovorí aj tvrdohlavú Marillu, ktorá z Anny snaží vychovať slušné a pracovité dievča. Anna spoznáva veľa nových vecí a aj ľudí. Zvedavá a klebetná pani Rachel Lyndová bola na Annu zvedavá, lebo bola vždy proti tomu, aby si Cuthbertovci adoptovali dieťa. Anna sa u nej nemilo uviedla. Pani Rachel totiž Anne do očí povedala, že je škaredá. Prchká Anna si to nenechala a vybuchla od hnevu. Keďže bolo leto a Marilla ju chcela pripraviť na školskú dochádzku, dala ju do Nedeľnej školy. Tu spoznávala Anna nových spolužiakov, ktorí si ju hneď obľúbili pre jej fantáziu. V septembri išla do normálnej školy v Avonlea. V nej si našla aj jej dôvernú priateľku Dianu Barryovú, s ktorou zažila veľa pekných chvíľ. Raz im v škole oznámili, že sa koná piknik. Anna bola taká šťastná ako ešte nikdy. Samozrejme okrem chvíle, keď prišla do Zeleného domu. Anna sa vždy zaplietla do nejakej pletky. Tak tomu bolo aj teraz. Marille sa stratila jej obľúbená brošňa zmyslela si, že to má na svedomí Anna. Nakoniec sa všetko vyriešilo. Marilla našla brošňu v skrinke nad miesto m, kde si brošňu odkladala. Anna zažila rozpravkovokrásne popoludnie. Jedného dňa sa Marilla spýtala na Annin životopis. Bol naozaj pestrý. Sprvoti bývala u Thomasovcoch, potom sa musela presťahovať ku Hammondovcom, ktorí mali osem detí a nakoniec skončila v sirotinci. Všade musela pilne pracovať a veľa sa naučila aj o opatere detí, čo sa jej neskôr zišlo. Raz Anne Diana ukázala Gilberta Blytha, ktorý ustavične podpichoval dievčatá. Hneď prvý deň Annu nazval RYŠAVKOU, vtedy sa Anna strašne nahnevala a zlomila mu na hlave tabuľku. To si odstála pred tabuľou s nápisom, aby krotila hnev. Aby to nestačilo, raz prišla aj s niektorými chlapcami neskôr do triedy. Učiteľ si ju vybral ako obetného baránka a musela si sadnúť s Gil..., to meno radšej nevyslovovala. Táto chvíľa zapríčinila vyhlásenie Anny, že sa s ním už nikdy nebude rozprávať.
Anna si raz pozvala na návštevu Dianu. Chcela urobiť všetko poriadne, aby nič nevyviedla. Anna však Diane namiesto muštu naliala víno. Tá sa pripila a pani Barryová im zakázala stretávať sa. Život opäť všetko zvrhol.

Dianina sestra Minnie May dostala záškrt. Lekára na blízku nebola a tak sa Anna dala do práce. Vďaka pobytu u Hammondovcov vedela o záškrte veľa. Anna Minnie May vyliečila. Keď sa to dozvedela pani Barryová ihneď svoje rozhodnutie, že sa Diana nemôže stretávať s Annou zmenila. Anna vedela veľmi dobre slohovať a herecký talent mala veľmi dobre vyvinutý. Dianina vážna a bohatá teta si na počudovanie Annu veľmi obľúbila. Podobne to bolo aj so ženou nového kňaza – pani Allanovou. Anna čoraz viac vynikala v škole a súperila s Gilbertom o prvenstvo v učení. Nová učiteľka slečna Stacyová u žiakov rozvíjala fantáziu. Väčšina žiakov, až na Annu, nevedeli svoju fantáziu tak dobre využiť. Tak sa Anna rozhodla založiť Klub poviedkárov. Matej Anne ku Vianociam daroval jej vysnívané šaty s nazberanými rukávmi. Tie využila aj na výstave v meste, kam ju spolu s Dianou pozvala teta Jozefína. V škole sa schyľovalo k vážnym zmenám. Žiaci, ktorí chceli byť učiteľmi sa pripravovali na skúšky do Kráľovskej akadémie. Anna bola spolu s Gilbertom na prvom mieste. Na privítacom ceremoniáli Anna recitovala s mnohými významnými osobnosťami. Bola taká dobrá, že si vyžiadali ešte aj prídavok. Gilbert aj Anna vyštudovali a dostali štipendium na ďalšie štúdium. Diane Anna veľmi chýbala, preto Anna chodievala každý víkend domov.
Žiaľ, cez prázdniny Matej umiera. Anna sa rozhodla zostať s Marillou a odmietla štipendium. Gilbert jej daroval svoje učiteľské miesto v Avonlei. Vďaka tomu sa opäť veľmi zblížili. Anna prišla do Zeleného domu ako 11 – ročné prchké a nerozumné dieťa, ktoré si našlo dôvernú priateľku Dianu, rodinu a kamarátov. Teraz je z nej 17 – ročná rozumná a spoľahlivá slečna s učiteľskými predsavzatiami, rodinou, kamarátmi a dôvernou priateľkou, ktorá jej snáď zostane navždy. Ale to je už témou ďalších kníh o „ANNE ZO ZELENÉHO DOMU,“ ako sa sama nazvala.

L.M.M. je pôvodom Kanaďanka. Narodila sa v Cliftone na ostrove princa Eduarda. Detstvo prežité u starých rodičov pre ňu bolo veľmi inšpiratívne. Svoje prvé lit. pokusy posielala do časopisu, v ktorom aj pracovala. Preslávila sa sériou kníh o Anne Shirleyovej. Hneď prvá z tejto 5 – dielnej série Anna zo Zeleného domu jej priniesla spisovateľskú slávu.


Charakteristiky:
ANNA : Má drobnú tvár, ryšavé dlhé, husté vlasy, veľké ústa a oči raz zelené, raz sivé. Má krásne, vykrojené, plné pery. Je veľmi milá, priateľská a rada fantazíruje.
MARILLA : Je vysoká, chudá, má čierne vlasy. Je to svedomitá a prísna žena.
MATEJ: Postavou je nevzhľadný.

Má dlhé,oceľovosivé vlasy a mäkkú bradu.Je milý a veľmi hanblivý. DIANA : Je veľmi milá a pekná. Veľmi rada číta.
ZELENÝ DOM : Je veľký a stojí na samom konci veľkého pozemku. Je vždy čistý. Okolo domu je veľa zelene.

Zdroje:
Lucy Maud - Montgomeryová: Anna zo Zeleného domu -

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk