referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zlatica
Streda, 28. februára 2024
Dominik Tatarka Démon súhlasu
Dátum pridania: 08.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ofo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 642
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
V tejto novele píše Tatarka, ako Bartolomej Boleráz o nespravodlivom konaní v tzv." centrálnej ideovej organizácii " a vôbec v celom štáte. Kritizuje vtedajší socializmus. Bartolomej Boleráz nechcel súhlasiť s tými dielami, ktoré neboli pekné, správne, ale aj napriek tomu súhlasil: " Zasa sme len súhlasili. Keď na to príde, odsúhlasíme aj svoju smrť."
Veril, že si z neho spravili figúrku, s ktorou mohli manipulovať: " Figúrka je človek, ktorý v mene svojho presvedčenia súhlasí s tým, že ho povyšujú na miesto, na ktoré nestačí. Figúrka je úloha, ktorú človek hrá, ktorú iba hrá, zle hrá. Figúrka je úloha, v ktorej človek hrá, že za nič nemôže, že tamhore vyššie sú činitelia, ktorí za neho myslia, rečnia, plánujú, za neho rozhodujú, za neho nesú zodpovednosť."
Dej začína tým, že spisovateľ Bartolomej Boleráz, činiteľ Valizlosť Mataj a pilot havarujú s
vrtuľníkom. Z hlavy im vypadli mozgy a zriadenec Vzdušných ciest im ich dal späť :" Zriadenec Vzdušných ciest zobral lopatu, s patričnou úctou, ako k mŕtvym, pozhŕňal hmotu našich mozgov a celom mechanicky nám z nej trochu kydol do otvorených hláv. Mne nadelil väčšinu mozgu Valizlosťa Mataja. Takýto prídel mi bol proti srsti, ale neprotestoval som ani tentoraz."
Zakrútili ich do národných farieb a hlavný maršal nad nimi povedal: "Súdruhovia , bojovníci, smelí orli myšlienky, my tuná pred tvárou ľudu vám sľubujeme, že váš spoločný odkaz splníme." Bartolomej Boleráz po smrti protestuje :" Takéto dačo, takáto lož, lož bez hraníc, skvapalnená vo fráze preberie i mŕtveho. I mňa prebrala. Vstal som a s naliehavosťou kladiem vám živým otázku: Akýže je náš odkaz? Chceli sme my vôbec dačo odkazovať? A komu? A čo? Akýže náš odkaz chce splniť? Azda tú nejasnú odozvu cudzích myšlienok, ktoré sme opakovali? "
Vtedy spisovateľ, predtým učiteľ, Bartolomej Boleráz začína rozprávať o svojom živote pred smrťou. Hlavný maršal centálnej ideovej organizácie si pozval ich členov na zjazdovú predporadu ( v tejto skupine je aj Boleráz ). Boleráz najskôr nechcel ísť, ale išiel. Vo vrtulníku sa viezol s inžinierom Matajom do Bratislavy. Cestou sa rozpráva s Matajom a on s ním súhlasí. Avšak jeho súhlas s Bolerázom je len súkromným súhlasom.
Cez zasadania, keď rokujú o schválení kníh sa Bartolomejov súčasník Mataj mení na jeho
nadriadeného, len čo niesú na zasadaní, sú už z nich priatelia. Boleráz vystúpil proti navrhovanej veci. Nikto ho ale nepodporil. Proti nemu vystúpil Mataj. Bartolomej
nemal úspech.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Dominik Tatarka Demon Súhlasu SOŠ 2.9948 458 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.