referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Etela
Sobota, 22. februára 2020
Charles Dickens Oliver Twist
Dátum pridania: 16.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: rea
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 389
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Oliver sa narodil v chudobinci a jeho matka vyčerpaná po pôrode zomiera. Po 10 mesiacoch odišiel do chudobinca pani Mannovej („bol bledý, chudý a drobný, ale mal húževnatého ducha"). Na remeslo si ho prenajal pán Sowerberry, majiteľ pohrebného ústavu. Oliverovým nadriadeným sa stal chlapec z útulku Noah, pre kt. bol Oliver tŕňom v oku. Raz vyprovokoval Olivera (urazil jeho matku), ten sa nezdržal a dostal záchvat zúrivosti. Z Olivera urobili šialenca, a preto sa rozhodol v noci utiecť do Londýna. Rozlúčil sa s priateľom Dickom a vydal sa na cestu.

Potom, čo ťažkú cestu do Londýna prežil, ujal sa ho tam priateľský chlapec zvaný Lišiak a vzal ho k Faginovi. Fagin bol obchodník s detskými dušami, šéf zlodejského gangu. Živil Olivera a počítal s ním do budúcnosti. Hneď pri prvom záťahu, na kt. Olivera zobrali, bol zajatý. Okradnutý pán Brownlow však neverí, že Oliver je vinný a chorľavého a slabého Olivera sa ujíma. Oliver vyzdravel, na stene objavil portrét ženy, kt. v ňom vzbudzoval radosť a nehu. Pán Brownlow posiela Olivera vrátiť knihy a dáva mu nejaké peniaze, má to byť skúška, z kt. verí že sa Oliver vráti. Na ulici ho šikovným trikom unesú starí známi. S pomocou Olivera sa chystajú vylúpiť dom pani Maylieovej, pri tejto akcii je Oliver postrelený, pani Maylieová ho ošetrí a ponechá si ho. V chudobinci, v kt. sa narodil Oliver zomiera stará Sally, kt. obecnému sluhovi Bumblemu zveruje tajomstvo. Jeho manželka zveruje Monksovi zlatý medailón a snubný prsteň, kt opatrovala Sally a Monks sa ich zbavuje. Nancy, tiež členka Faginovej skupiny, si vypočula tajný rozhovor a varuje slečnu Rose Maylieovú. Tá sa skontaktuje s pánom Brownlowom a začnú „vyšetrovanie".

Žid (Fagin) zavraždí Nancy a je na úteku. Pán Brownlow vypátra pravdu: jeho kamarát Edwin Leeford a oženil a mal dieťa, no s manželkou si nevychádzal, a preto sa odsťahoval. Našiel si lásku Agnes Flemingovú, kt. s ním otehotnela. Chceli spolu odísť, no Edwin umiera. Jeho bývalá manželka aj so synom Edwardom (Monks) ničí list pre Agnes i testament. V testamente sa hovorí, že Oliver by svoje peniaze nedostal, ak by sa dal na zlé chodníčky. Agnes prichádza do chudobinca, tu porodí a zomiera. Edward okradol matku a stal sa zločincom, vypátral Olivera a chcel ho zničiť. Rose je sestra Agnes, keď sestra zomrela, nemala to ľahké a nakoniec sa dostala k pani Maylievovej.
 
Podobné referáty
Charles Dickens Oliver Twist SOŠ 2.9331 1160 slov
Charles Dickens Oliver Twist SOŠ 2.9674 869 slov
Charles Dickens Oliver Twist SOŠ 2.9682 2193 slov
Charles Dickens Oliver Twist SOŠ 2.9564 1552 slov
Charles Dickens Oliver Twist SOŠ 2.9957 1702 slov
Charles Dickens Oliver Twist SOŠ 2.9801 606 slov
Charles Dickens Oliver Twist SOŠ 2.9766 619 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.