referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tamara
Utorok, 26. januára 2021
Charles Dickens Oliver Twist
Dátum pridania: 16.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Cybereve
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 273
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 6m 30s
Pomalé čítanie: 9m 45s
 
- V jednom meste sa za dramatických okolností rodí Oliver Twist – matka hneď po pôrode zomiera, a tak sa dostáva do sirotinca, kde je asi 20 alebo 30 detí, ku ktorým sa osud zachoval rovnako kruto. Deti tu sú vychovávané biedne, dostávajú len slabé oblečenie a veľmi málo jedla. Keď si raz Oliver pýta viac polievky, je za to dokonca potrestaný. - Oliver má ísť už v skorom veku do učenia – najprv, hoci sa veľmi bojí, ku kominárovi, neskôr sa mu ponúkne nová príležitosť – zaučiť sa u miestneho hrobára. Tu slúži i dievčina Karolína a mladý chlapec Noe, ktorý využíva každú príležitosť, aby mohol Olivera podpichovať. Keď sa s ním raz ocitne osamote, Oliver, vydráždený Noemovým rýpaním do jeho matky, sa naňho vrhne. Noe sa nestačí čudovať, kde sa v Oliverovi berie toľká sila.
- Po incidente s druhým učňom a noci strávenej v pivnici Oliver uteká a vydáva sa na cestu do Londýna. Vyhladovelý a zmorený stretáva chlapca prezývaného Lišiak. Ten ho vezme so sebou, a tak sa Oliver dostáva medzi podobných chlapcov ako je Lišiak, o ktorých sa stará a priúča ich remeslu starý Žid Fagin. Fagin dá Oliverovi najesť a aj nocľah a Oliver zostáva u neho. - Oliver sa ráno prebúdza, okrem Fagina pripravujúceho raňajky sú však všetci preč. O chvíľu sa vracia Lišiak i s jedným z chlapcov, s Charley Batesom a Faginovi ukazujú svoj lup. Oliver nechápe, čo sú to za veci. Ani keď vidí u Fagina zlaté hodinky a aj iné predmety. - Deti sa každé ráno hrávajú hru na vyťahovanie vecí z Faginových vreciek. Oliverovi nie je jasné, k čomu je to dobré. A táto nevedomosť alebo možno naivita ho má ešte priviesť do riadnych problémov.
- Raz sa Oliver vyberie s Lišiakom a Batesom von. Prechádzajú sa pri stánku s knihami a uvidia jedného postaršieho pána. Lišiak a Bates mu ukradnú vreckovku. V tú chvíľu Oliver razom pochopí všetky tie hry a zlaté predmety. Zrazu je mu jasné, že sa živia krádežami a celý preľaknutý uteká preč. Vtedy okradnutý pán zisťuje, čo sa stalo a začne kričať: „Zlodej!“ Keďže Oliver beží, kopec ľudí naokolo ho začne prenasledovať ako zlodeja a nakoniec ho vysileného chytia. Policajt ho odvádza rovno k súdu. Keď má byť už skoro odsúdený na 3 mesiace nútených prác, vbehne do súdnej siene kníhkupec, pri stánku ktorého sa zločin stal a povie, že ho nespáchal Oliver, ale tí dvaja chlapci.
- Oliver medzitým odpadáva. Pri odchode pán Brownlow, chlap, ktorý bol okradnutý, vidí, ako sa ho policajti pokúšajú prebrať.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Charles Dickens Oliver Twist SOŠ 2.9331 1160 slov
Charles Dickens Oliver Twist SOŠ 2.9674 869 slov
Charles Dickens Oliver Twist SOŠ 2.9682 2193 slov
Charles Dickens Oliver Twist SOŠ 2.9137 462 slov
Charles Dickens Oliver Twist SOŠ 2.9957 1702 slov
Charles Dickens Oliver Twist SOŠ 2.9801 606 slov
Charles Dickens Oliver Twist SOŠ 2.9766 619 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.