referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Nedeľa, 28. novembra 2021
Radek John Memento
Dátum pridania: 21.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: peter.polakovic
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 654
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Hlavný hrdina, Michal, sa v kŕčoch s triaškou lapajúc po vzduchu vála na ulici. Okoloidúci si ho nevšímajú, považujú ho za obyčajného alkoholika. Michal je už ale iba obyčajná troska, skoro mŕtvy človek. On sám ale nechce zomrieť. Uličkou prechádza chlapík so psom, volá sanitku. Michala prevážajú do nemocnice, kde sa doktor pozastavuje nad jeho stavom. Ešte narkomana v takom hroznom stave nevidel. Na čiarach žíl rúk je vpich vedľa vpichu, zapálené rany, jazvy, zrohovatená koža a vredy. Výplach žalúdka mu na čas zachraňuje život. Na nemocničnom lôžku si Michal spomína na svoju minulosť:

Michalov príbeh sa začína spomienkami na strednú školu, Pre vodičský preukaz, ktorý mu nechcú dať pre chorobu, sa prestane zaujímať o učenie. Otec mu robí z domu peklo. Chce slobodu a hľadá ju s kamarátom Honzom, chce utiecť niekam preč, ďaleko od domu. Nevychádza mu cesta na Slovensko a tak v Prahe začína s novou partiou fetovať.
Partiu tvoria Eva, Pavel, Dáša, Zdeněk a díler Richard. Zamiluje sa do Evy, ktorú neprijali na školu a tak pracuje ako sekretárka. Prichádzajú prvé predávkovania, halucinácie a záchytka. S Evou pokus o prvé milovanie, pre Evu je ale droga prednejšia. Michal je v liečebni pre drogovo závislých, keď dostáva povolávací rozkaz do Prešova. Je to šanca, teda aspoň pre doktorov a rodičov. Prvý rok vydržal bez drogy, pre Michala je Eva už len spomienkou. No nakoniec aj na vojne sa dostane k ampulkám morfínu, ktoré si donesie do Prahy. Prichádza domov a hneď ide na diskotéku, pozdraviť kamarátov, ale hlavne nájsť Evu. Nachádza ju, ale len ako sfetovanú trosku. Michal znova droguje a keď už nemá zásoby morfínu, vykráda spolu s Evou ordináciu jej matky. Berú si odtiaľ aj recepty, no sfalšované ich v lekárňach neakceptujú. Celú partiu objaví polícia. Všetci sú zatknutí a vypočúvaní. Eva je podozrivá z vlúpania, všetku vinu ale berie na seba Michal. Všetci popierajú všetko. Keď si Michal prečíta výpovede kamarátov, každá považuje za nevysvetliteľná. Zradili ho. Nepriznávajú sa k nemu. Až na súde praskne, že Richard je homosexuál a zneužíva chlapcov za drogy. Richard dostáva 3 roky nepodmienečne, Michal dostáva 30 mesiacov v prvej nápravnovýchovnej skupine, Eva končí s podmienkou. Prvá nápravnovýchovná skupina znamená celodennú brigádu, šikanovanie, ale hlavne nedostatok drogy. Nakoniec sa k nim ale aj tak dostáva a učí fetovať aj spoluväzňov, ktorí si ho za to veľmi cenia. Po väzení znova droga. Matka sa ho snaží po niekoľkýkrát ochrániť pred partiou.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: knižka
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.