referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Frederik, Frederika
Utorok, 25. februára 2020
Ján Chalupka Kocourkovo anebo Jen abychom v hanbě nezůstali (1830)
Dátum pridania: 21.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: rea
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 221
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
(1830)

- kocúrkovo - označenie istého neporiadku
- Najznámejšia Chalupkova veselohra, v kt. za pomoci satiry zobrazil život v slovenskom malomeste, zároveň zobrazuje jeho typické spoločenské vrstvy. Tieto vrstvy charakterizuje Pán z Chudobíc - zeman a cirkevný inšpektor, Jánoš Tesnošil - čižmársky majster a učiteľ Sloboda.
Dej:
V Kocúrkove zvolia nového učiteľa, kt. sa stáva Sloboda. Tesnošil ho chce získať za zaťa a Pán z Chudobíc chce, aby šíril maďarizáciu. Sloboda sa však tomu ubráni, namiesto Tesnošilovej Aničky si berie za manželku dcéru bývalého učiteľa a Pánovi z Chudobíc vraví: „Deti po maďarsky učiť budem, ale zabudnúť na materinský jazyk im nedám."
- charakteristiky: (mená predznamenávajú charakter)
Jánoš Tesnošil
Čižmársky majster, kt. sa stal členom mestskej rady a chce sa zaradiť do vyššej spoločnosti v meste (bola za tým jeho žena). Kvôli začleneniu sa opičí po pánoch, snaží sa hovoriť po latinsky, maďarsky napriek tomu, že tieto jazyky neovláda. Na tejto postave autor zobrazil typického predstaviteľa malomeštiactva. Jeho rodina je tiež obrazom úpadku, pretože manželka sa ničomu nevenuje, iba klebetí. Ich syn miesto študovania prehajdákava majetok.
Pán z Chudobíc
Zeman, kt. majetok je rozpredaný, no i napriek tomu sa búcha do pŕs a tvrdí, že je zeman. Snaží sa šíriť maďarčinu, ale napriek tomu ju neovláda. učiteľ Sloboda
Predstaviteľ mladej slovenskej inteligencie, kt. je hrdá na svoj pôvod, nepoklonkuje sa cudzej kultúre a úprimný cit kladie pred vypočítavosť.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.