referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Urban
Sobota, 25. mája 2024
Rudolf Jašík Námestie svätej Alžbety
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mcifra
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 512
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Obsah:
Autor v diele opisuje osudy židov počas 2. svetovej vojny. S osudom židovského dievčaťa Evy je úzko spätý život mladého chlapca Igora Hamara. Obaja žijú na periférii, v štvrti chudobných, na námestí svätej Alžbety. Igor bol jedináčik, otec mu zomrel na týfus, matku trápi choroba, nemôže ani poriadne vstať z postele. Igor je na všetko sám. Kvôli otcovej smrti nedokončil štúdium, je nezamestnaný, pomáha ako robotník, upratovač či nosič na stanici. Z týchto starostí ho chce dostať Žltý Dodo, jeho "kamarát". Zavedie ho do krčmy, no Igorovi sa tamojšia spoločnosť opilcov a prostitútok nepáči, uteká odtiaľ. Stretne sa, ako každý večer, pod orechom neďaleko kostola na námestí s Evou. Dozvedá sa od nej, že do mesta prišli nemecké vojská a od ďalšieho dňa musí každý žid nosiť Dávidovu hviezdu.

Igor sa obáva o Evin osud. Ďalšiu noc sa vyspí s pani Ernou, mladou vdovou, ktorej bol zo stanice odniesť kufor a tá ho z rostopaše zviedla. Igor sa preto cíti voči Eve previnilo a rozhodne nepriznať sa jej. Obuvník Maguš mu poradí, aby dal Evu prekrstiť. Navštívi miestneho farára, no ten od neho chce 10 000 korún za prekrstenie. Igor ukradne v noci zo zlatníkeho výkladu zlatý klenot, no zistí, že to bola len sádrová atrapa.

Kariéra bývalého holiča Flórika zatiaľ naberá grády. Je povýšený na plukovníka, pretože vstúpil do HSĽS, má moc. Využíva ju na svoje obohatenie. Sľúbi bohatej židovskej rodine kožušníka Heldera, že ju prevedie za hranice, no odvezie jej členov do poľa a tam postrieľa, zakope a užíva si ich majetok. Platí aj Žltému Dodovi za to, aby spisoval mená židov, čo nenosia hviezdu. Ten však píše, kto mu napadne.

Igor nemôže zohnať peniaze. Nedá mu ich ani Evin otec, Samko Weimann, ani pani Erna. Nakoneic Maxi Schlesinger, spoločník Samka, odpredá tomuto kone a 12 000 korún dá Igorovi. Kňaz sa však nechce nechať zavrieť, preto Evu odmietne prekrstiť.

Igor s Evou žijú spolu v Igorovom dome. Spolu spriadajú plány do budúcnosti. Igorova matka zomiera. Obuvník Maguš chce Igorovi pomôcť. Posiela ho na horniaky za bratom, horárom. No keď sa Igor vracia domov pre Evu, tá tam už nie je. Flórik so spolupracovníkom Hasom zhromaždili na námestí všetkých mladých židov a zavreli ich do židovskej školy. Medzi nimi aj Evu. Keď takmer všetkých židov zhromaždia na lúke za mestom, nemecký major dá bezdôvodne zastreliť osemročného chlapca.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Rudolf Jašík Námestie svätej Alžbety SOŠ 2.9755 607 slov
Rudolf Jašík Námestie svätej Alžbety SOŠ 2.9737 1318 slov
Rudolf Jašík Námestie svätej Alžbety SOŠ 2.9541 1244 slov
Rudolf Jašík Námestie svätej Alžbety SOŠ 2.9464 2196 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.