referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Streda, 1. decembra 2021
Andrej Braxatoris Sládkovič Detvan
Dátum pridania: 23.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: peter.polakovic
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 618
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Uprostred Štúrových a Hurbanových horúčkovitých plánov v začínajúcom sa predrevolučnom vrení, v poslednom mohutnom príboji všetkých smerov európskej romantiky hlási sa v štyridsiatych rokoch minulého storočia k slovu básnik, ktorý mocou svojej harmonickej bytosti spája všetky romantické protiklady do poézie vyrovnanej, harmonickej a ideove pevne opretej o vieru v národné ideály a v ľud. Nebol to nik iný, ako
Andrej Braxatoris-Sládkovič

Narodil sa v rodine učiteľa a literáta, kde dostal i základné vzdelanie. Ďalej sa učil v Banskej Štiavnici, kde sa na lýceu, v Spolku učencú řeči a literatúry českoslovanské dostáva do styku s klasicizmom a jeho predstaviteľmi. Tu sa prebúdza jeho slovenské cítenie. Láska k Márií Pišlovej bola prameňom mnohých motívov jeho poézie. Potom študoval v Bratislave a Halle. Svojou tvorbou sa snažil čo najvýraznejšie reagovať na súveký spoločenský život. Z týchto snáh vzniklo i jeho druhé vrcholné dielo Detvan, ktoré je pokračovaním Maríny v tom zmysle, že Sládkovič svoju ľúbosť prenáša na slovenský kraj. Sklamanie v láske tu lieči šťastnou láskou dvoch detvianských detí, Martina a Eleny.

Idea: Obraz krajiny so svojími typickými znakmi, so životom ľudu a jeho dejinnými
tradíciami.
Téma: Láska, opis krásnej prírody.
Hlavné postavy: Martin Hudcovie: dedinský typ mládenca s úprimnými citmi, bojovného i ľúbiaceho, rodine, milej i kráľovi verného.
Elena: dedinská dievčina, ľúbiaca Martina

Dej:

1.spev (Martin):
Autor tu opisuje predpoliansku prírodu, v ktorej sa narodil švárny a urastený šuhaj Martin.
Martin sa stretáva so šantiacimi dievčatami, tancuje s nimi, poteší ich a hneď sa poberá ďalej. V tom uvidí, ako sa na zajaca vrhá sokol. Martinovi je zajaca ľúto, preto valaškou sokola zabije. Neskôr k nemu pribehne pes Belko a unavený Martin zaspáva pri jeho boku. Keď sa zobudí, poberá sa za svojou družinou.

2.spev (Družinba):
Martin prichádza ku kolibám, kde hrá gajdoš Jano a on spolu s ostatnými chlapcami tancije a spieva. Zatiaľ čo sa on zabáva, v lese ho hľadá jeho Elena. Cestou stretne zbojníkov, ktoré ju unesú. Medzitým si Jano Zvalovie obzerá Martinovho sokola a zbadá, že má na nožičke priviazanú žltú kartičku, podľa čoho spozná, že sokol je kráľovský. Martin sa rozhodne, že sa kráľovi prizná a sokola mu prinesie. Zdvihne valašku a fujaru a berie sa preč. Zrazu uvidí žiariť dve fakle a začuje bedákanie nejakej dievčiny.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.