Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Karel Hynek Mácha Máj

Dielo: Máj
Autor: Karel Hynek Mácha
Téma: Láska, ktorá vedie k vražde vlastného otca.
Idea: Kontrast doby májovej prírody proti rozdielnej dobe ľudského života.
Hlavné postavy: Vilém, Jarmila

Dej:
1.spev:
Neskorý májový večer. Jarmila sedí na brehu jazera a čaká svojho milého. No na člne nevidí Viléma a plavec jej hovorí, že Vilém zavraždil jej zvodcu, pričom netušil, že zabil svojho otca. Odsúdený na smrť sedí vo veži na druhom konci jazera. Jarmila končí svoj život v jazere postihnutá žialom a hanbou.

2.spev:
Vilém sedí vo väzení a prežíva posledné chvíle svojho života a v desivej situácii konca sa mu vynárajú základné otázky života. Prečo sa jeho osud odvíjal práve tak, kto zavinil celú tragédiu a nemôže pochopiť, že jeho otec bol sokom a on vrah svojho otca.

Intermezzo 1:
Nočná príroda sa chystá prijať svojho odsúdenca do svojho lona.

3.spev:
Oslava krásnej májovej prírody. Je ráno a z mesta vychádza vojenský pluk, ktorý vedie odsúdenca. Ľud kričí: „To je on - strašný lesov pán!“.
Zástup prichádza na kopec, kde je kaplnka a dlhý kôl.
Vilém sa naposledy rozhliada po okolí, v ktorom prežil chvíle slobody. O chvíľu prichádzajú vojaci s katom. Vilém sklopil zrak a pokľakol pred katom. Ten mu usekol hlavu, ktorú nastokli na kôl.

Intermezzo 2:
Družina zbojníkov, ktorým zahynul vodca smúti za svojim pánom. Tak isto smútia aj lesy.

4.spev:
Načrtáva pôvod príbehu Viléma a Jarmily. Autor spoznáva sám seba v krajine Vilémovho života a smrti a v pocite zániku mladosti. Určite najtragickejšie v štvrtom speve pôsobí zistenie, že budúcnosť je veľmi neistá.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk