referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Piatok, 29. mája 2020
Fiodor Dostojevskij Zločin a trest
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: win
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 457
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Postavy:

Rodion Raskolnikov – hlavná postava, študent a zároveň aj vrah
Andotja Romanovna Raskolniková – Rodionova sestra
Palcheruja Raskolniková – Rodionova mama
Peter Petrovič Lužin – nastávajúci Rodionovej sestry
Alena Ivanovna – úžerníčka – zavraždená
Lizaveta Ivanovna – úžerníčkina dcéra – zavraždená
Dmitrij Rozumchin - Rodionov dobrý priateľ
Proskovna Zaraicynova, Arkadij Svigrigajlov, Marta Svigridajlova, Marmeladov, Sofia Marmeladova, Profinij Petrovič, Nikodin Toimič, Ilja Petrovič

DEJ:

Rodion je študent, ktorý nemá peniaze nazvyš – a tak išiel za starou úžerníčkou Alenou, aby predal hodinky po svojom otcovi. Nasledovne v pivnici stretol opitého Marmeladova, a tak ho radšej zaviezol domov.

Na ďalší deň mu ich slúžka Nastasja priniesla dôležitý list od jeho mamy. Totiž Rodionova sestra Andotja sa chce vydať za Lužina. Na ďalší deň sa rozhodol Rodion pre čin, ktorý vlastne charakterizuje celý príbeh, a to k zavraždeniu úžerníčky. Spravil to inteligentne. Alene dal tabatierku, a kým sa jej venovala, on ju umlátil sekerou. Tak isto skončila aj jej nevlastná dcéra. Rodion vybrakoval truhlicu s „pokladmi“, umyl sa a odišiel.

Na štvrtý deň Rodion dostal predvolanie na policajné zastupiteľstvo. Na stanici ho vypočul podporučík Petrovič a aj komisár Formič. Cestou domov opäť stretol Marmeladova, ktorý utrpel ťažké zranenia po zrážke s kočom. Rodion ho odviezol domov, kde Marmeladov na následky poranení zomrel. Popritom mal Rodion česť spoznať jeho dcéru Sofiu. Neskôr navštívil Marmeladova Dmitrij a pýtal sa ho, čo robil. Keď prišla Rodionova mama, vypytovala sa na Rodiona a na Petra Lužina, teda ženícha svojej dcéry. Zatiaľ Andotja išla za svojím bratom, aby sa s ním porozprávala. Keď prišla Sofia, pozvala Rodiona na pohreb svojho otca, ktorému Rodion pomáhal.

V noci sa Rodionovi snívali nepekné sny o vražde, začal mať výčitky svedomia a pochybnosti o sebe samom.

Ráno ho prebudil Arkadij, ktorý chcel hovoriť s jeho sestrou. Dôvodom bola svadba. Totiž aj Arkadij si ju chcel zobrať a hodlal k tomu neskôr použiť aj také nečisté úmysly, ako je vydieranie, keď sa dozvedel, že Rodion je vrah. Rodion zistí, že jeho sestra sa zbohatla, lebo jej Marta odkázala 3000 rubľov.

Neskôr sa Rodion rozprával so Sofiou a zdôveril sa jej s vraždou, ktorú spáchal. Celý ich rozhovor však počul Arkadij, ktorý začal vydierať Rodionovu sestru. Ona však odmietne a on sa odstrelí. Rodion sa stretol s Porfirom, ktorý ho presviedčal, aby sa priznal.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Fiodor Dostojevskij Zločin a trest SOŠ 2.9891 2135 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.