referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Slavomír
Pondelok, 22. apríla 2024
Ján Lenčo Rozpamätávanie
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kvasinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 896
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.8
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 11m 20s
Pomalé čítanie: 17m 0s
 
Tento román je akousi mozaikou spomienok stredoškolského profesora slovenčiny a dejepisu Jána Kameníka. Odohráva sa v roku 1970 v priebehu výročnej klasifikačnej konferencie - pre Kameníka poslednej, pretože zo školy odchádza. Strávil tu dva a pol roka a v snahe zahnať nudu, predstavuje si, že sa mení na psa a hryzie riaditeľa, potom pozoruje muchu a háda, na ktorého kolegu si sadne. Potom si vymyslí hru: bude postupne preberať všetkých profesorov a pokúsi sa zostaviť si zo svojich spomienok ich obraz. Aby rozprávanie nebolo nudné (tristo strán je tristo strán), dáva mu rôznu formu: chronologicky zostavený životný príbeh, príhovor k dotyčnému, charakteristika vlastnými slovami, využitie prvej, druhej aj tretej osoby, ľúbostné vyznanie, detektívka či chaotické nenadväzujúce asociácie a útržky spomienok.
Pomocou opisu konania postáv sa vynárajú ich ostré obrazy a typické „školské“ postavy (charakterná slovenčinárka, krásny telocvikár). Samotný Kameník je súčasťou kolektívu, ale dokáže sa naň pozrieť aj z nadhľadu. Nie je vykreslený ako výlučne kladný hrdina - v rozprávaní sa objavuje najmä jeho veľká láska k alkoholu a nechuť chovať sa čestne a taktne, pokiaľ ide o ľudí, ktorých nemá rád. Lenčo používa na opis postáv presvedčivé a sugestívne príbehy i prirovnania, z ktorých sa dá vynikajúco vytušiť charakter postáv. Snaží sa však aj hľadať príčiny ich konania, najmä v ich minulosti. Poradie postáv volí Kameník podľa toho, ako sedia na konferencii. Ako prvý sedí za vrchstolom riaditeľ Dezider Hrajnoha. Väčšina profesorov o ňom šíri klebety, nemá nijakú autoritu („klobása a zákusky“) Keď Kameník prišiel do školy, musel si ísť do Bratislavy po nezmyselné potvrdenie - nemal ho preto rád, neskôr zistil, že je slušný a dobrý (dal mu falošné vysvedčenie - príklad pre dcéru) - teraz sa hanbí, že sa kedysi takmer pridal k ženám - ohováračkám
zástupca Michal Klen - 60rokov, dôstojný vzhľad, neotrasiteľná autorita, vznešenosť, geniálne príležitostné prejavy, puntičkár, všetci (aj žiaci) ho majú radi, uznávajú ho, vie sa im priblížiť (vtipy, futbal)
• Keď niekto nevedel, nenapísal mu hneď pätorku, ani mu nevynadal. Zavolal si ho po hodine na školský dvor a priateľsky sa s ním pozhováral. Usiloval sa vyzvedieť jeho záujmy, spoznať jeho problémy a len tak medzi rečou mu vysvetlil v rámci jeho záujmového okruhu všetko, čo nevedel. Vinník sa zahanbil a na druhú hodinu sa sám hlásil Taký človek bol Michal Klen. Chcel ísť do Ríma a do Grécka, vždy to úradníci zrušili.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Ján Lenčo Rozpamätávanie SOŠ 2.9496 2041 slov
Ján Lenčo Rozpamätávanie SOŠ 2.9613 2454 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.