referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Blahoslav
Utorok, 21. marca 2023
Stendhal Červený a čierny
Dátum pridania: 02.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: zuzka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 638
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 9m 0s
Pomalé čítanie: 13m 30s
 
Postavy: Julien Sorel- ctižiadostivý obdivovateľ Napoleona. Otec a bratia ho nemali radi. Pre nich bol čudný a príliš slabý aby robil na píle. Celé dni dokázal hltať knihy. Náboženstvo ako filozofiu neuznával, hoci polovica francúzska bola priam svätuškárska. Svoje city nedával príliš najavo. Keď to potreboval, dokázal hrať aj tú najväčšiu vášeň. Mal však aj svetlé chvílky. Túžil vykonať veľký čin ako Napoleon. To bol jeho cieľ, za ktorým tvrdo šiel.
Pani de Renal- manželka starostu. Manžela mala rada a bola mu oporou. Mala čistú, mestom neskazenú dušu, ktorá však bola aj naivná. Skutočnú lásku spoznala až s Julienom. Pre ňho bola ochotná urobiť čokoľvek a kedykoľvek. Julinova životná láska.
Valenod- „otrokár“ vo Verrieres. Spravoval väznicu a chudobinec. Z financii si nechával časť pre seba. Takto rýchlo zbohatol. 6 rokov sa snažil získať pani de Renal. Proti Julienovi sa spojil s Elisou, Julienom ohrdnutou slúžkou. Celá jeho rodina mala grobianské spôsoby. Rád sa pretekal so starostom kto má krajší dom, viac peňazí. Veľká bitka bola o Juliena ako vychovávateľa. „Toto rozhodnutie je aj v inom ohľade vhod, - pokračoval pán de Renal apozrel potmehúdsky na ženu; - Valenod je náramne nadutý, že kúpil do koča dva krásne normandské kone. No vychovávateľa pre deti nemá. - Mohol by nám ho prebrať.“
Fouque: Julienov najlepší a jediný priateľ. Obetoval by za ňho život. Rozmýšľal však úplne inak ako Julien, preto sa občas nepochopili.
Mathilde:- Na rozdiel od pani de Renal nemilovala Juliena od prvej chvíle. Boli úplne odlišné. Nikdy nezískala celé Julienovo srdce. Vychoval ju parížsky život, no napriek tomu uvažovala inak ako ostatné Parížanky. V spoločnosti často a s obľubou „odrovnávala“ ľudí výstižnými a cynickými poznámkami.
abbé Pirard: Julien mu prirástol k srdcu v seminári, kde vynikal ( len nie tak ako mal). Radil mu a pomáhal v Paríži.
Dielo: Dej sa odohráva v dobe po Napoleonovom páde. Spomínať Napoleona bolo hriechom, nieto ešte prejaviť k nemu sympatie a už vôbec nie na verejnosti. Celé francúzsko zmenilo svoje zmýšľanie. Kniha má dve časti. 2 príbehy lásky v dvoch odlišných prostrediach a k dvom odlišným ženám. Každú kapitolu uvádzajú citáty (najčastejšie z dona Juana a od Shakespeara), ktoré ju vystihujú. Nájdeme tu odkazy na históriu Francúzska. Dej sa začína vo Verrieres, malej fiktívnej dedinke na hraniciach so Svajčiarskom.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Stendhal Červený a Čierny SOŠ 2.9613 1384 slov
Stendhal Červený a čierny SOŠ 2.9413 1590 slov
Stendhal Červený a čierny SOŠ 2.9747 1130 slov
Stendhal Červený a čierny SOŠ 2.9174 1281 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.