referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milica
Streda, 17. augusta 2022
Pavol Országh Hviezdoslav Hájnikova žena
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: neuvedeny
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 341
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
"Pozdravujem vás, lesy, hory,
z tej duše pozdravujem vás!"
Hájnikova žena má významné miesto v slovenskej literatúre, je Hviezdoslavovým vrcholným dielom. V nej ospieval krásu oravskej prírody a svoju lásku k nej.
Na Podvrší stojí chalúpka "Jak hniezdo v lesnu parutí" V nej býval starý hájnik Čajka. Po jeho smrti nastúpil na jeho miesto syn Michal. "I v skutku rúči bol a šumný, jak len ten jaseň na záhumní, keď ranné slnko po ňom liece..." Oženil sa, so svojou Haničkou žil šťastne a v radosti. Ich kľud narušil príchod mladého Artuša Villányho, ktorému sa Hanka zapáčila a chcel si ju získať. To sa mu však nepodarilo ani pomocou peňazí. Jedného dňa usporiadal poľovačku, ktorej sa zúčastnil aj Michal. Artuš tajne vyhľadal Hanku, ktorá ho však vo veľkom hneve a roztržitosti bodla nožom. Michal zobral všetku vinu na sebga a dostal sa do vezenia.
"Pán pritúpil mi, kde ma bolí, i červiak sprotiví sa navždy."
Hanka sa preto veľmi trápila a trpela. Keď to už nemohla vydržať, prišla pred súd a sama sa priznala.
Zmierlivá duša básniková nezniesla, aby sa jeho Hájnikova žena zakončila scénou ako nešťastný Miško vynáša zo súdnej siene pomätenú Hanku. Preto dodal epizodku, ako starý Villány s rodinou ide na koči cez horu, zastihne ich búrka, kone sa splašia pri rozvodnenom potoku a Miško, ktorý vo svojom žiali bez chleba potuluje sa lesom, počuje volanie o pomoc. Zachytí splašené kone, a tu starý Villány vraví, že kdokoľvek je, bude bohato odmenený. Keď zazrie pri svetle vraha svojho syna, zháči sa, a tu Miško povie, že nepotrebuje pokladu, len odpustenie. Starý Villány ho prijme naspäť do služby.
Miško Čajka sa sťahuje na Podvŕšie, Hanka vyzdravie, majú rodinu a žijú zase šťastným životom v horskej samote.
Hlavnými predstaviteľmi sú Michal a Hanka. Hviezdoslav vykresľuje Miška podobne ako Sládkovič Martina. Na Hanke ukázal básnik mnohé tradičné mravy ľudu a dielo dostalo po nej i názov.
Hviezdoslav vytvoril dielo, ktorým oslávil bohatý vnútorný život a mravnú silu ľudu. Je to jedna z najslávnejších skladieb, kde básnik ospevuje ľud a krásnu slovenskú prírodu.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.