referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Arnold
Nedeľa, 1. októbra 2023
Božena Slančíková - Timrava Bez hrdosti
Dátum pridania: 04.01.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Evina
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 357
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.1
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 6m 50s
Pomalé čítanie: 10m 15s
 
STRUČNÝ DEJ:
V jeden podvečer sa pri kostole v dedine Matúšová stretli štyri priateľky. Kamila Jablovská, ktorú volali kňažná, pre jej správanie, Paula Chrípková a Ira Pávová, ktoré mali obidve pätnásť rokov a Milina Adamčíková. Rozprávali sa, ako strávili deň, keď im Kamila ukázala časopis, ktorý napísal jej brat Samo a Vážecký. Všetky boli časopisom uchvátené a najmä Milina, ktorá bola do Sama zamilovaná. Samo bol najkrajší (aj najprelietavejší) chlap v dedine. Vtom ho zbadali a rozhodli sa ísť za ním do domu, kde nacvičoval s ostatnými chlapmi piesne na majáles. Milina nemohla zo Sama spustiť zrak, ale našťastie, skôr ako si to niekto všimol, prišiel kňaz Milan Adamčík (Milinin brat). Kým tam bol Milan, všetci sa správali zdržanlivo. Ale keď odišiel začala sa zábava. Ostali tam Vážecký, ktorý bol hlavný zabávač, Vilo, Samo a všetky štyri dievčatá. Kým sa všetci zabávali, Samo prišiel zozadu ku Miline a zakryl jej oči rukami. Milina sa nahnevala a rozbehla sa za ním. Keď ho chcela udrieť, chytil jej ruku a objal ju. Milina zostala zaskočená a zmätená. Chcela odísť, aby si nikto nevšimol ako sa červená. Kamila však začala hrať na klavíri a začalo sa tancovať a tak Milina ostala. Samo sa Miline vyhýbal, aby si náhodou nemyslela, že si ju chce hneď zobrať.
Kým sa zabávali, Milan sedel doma hladný v kuchyni a čakal, kým príde Milina domov. Pohoršoval sa nad Samom a ostatnými, ako si stále len užívajú a nič iné nerobia. A že všetky ženy sú do Sama slepo zaľúbené, hlavne Milina.
O pár dní Milan odcestoval na Zástavu a všetci sa prišli zabávať do farskej záhrady a kolkárne. Prišiel aj Michal Jablovský, ktorý začal Miline dvoriť. Každý mal dobrú náladu okrem Sama. Ten odišiel ako prvý. Potom odišiel aj Michal s ostatnými, až zostali len Kamila, Paula, Ira a Milina. Kamila začala rozprávať o tom, že Samo má nejakú priateľku v druhej dedine. Chcela tým odradiť Milinu. No tá sa tomu len zasmiala a tak Kamila spolu s Paulou nahnevaná odišla. Milina sa s Irou rozprávali, ako ináč, o Samovi. Ire sa podarilo presvedčiť Milinu, aby sa išli pozrieť na spevokol.
Keď prišli ku Jablovskému, spevokol ani Samo tam nebol. Panovala tam dobrá nálada, možno aj preto, lebo sa popíjalo víno. Jeden chlap prišiel ku Miline a ponúkal ju vínom tak zúrivo, že jej polial celé šaty. Michala aj Kamilu to nahnevalo, ale Milina chcela Kamile urobiť napriek, preto sa vína napila. A potom pila viac a viac, až kým nezistila, že je opitá. Išla preto preč.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.