referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Drahomíra
Streda, 19. januára 2022
Karel Čapek Válka s mloky
Dátum pridania: 07.01.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: brusnicka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 471
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 8.2
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 13m 40s
Pomalé čítanie: 20m 30s
 
Anotácia
Dielo Válka s Mloky od Karla Čapka rozoberiem tematicky, jazykovo aj kompozične.

Charakteristika doby
Dielo bolo napísané v období medzi dvoma svetovými vojnami v roku 1936. Toto obdobie je charakteristické búrlivým rozvojom vedy a techniky, prináša nové geograficko-politické rozdelenie Európy i sveta na mocenské sféry vplyvu. Územné zmeny v Európe už v sebe skrývali zárodky budúcich mocenských konfliktov. Skúsenosti z prvej svetovej vojny privádzajú aj umelcov k potrebe medzinárodnej spolupráce a solidarity. V polovici tridsiatych rokov, kedy vzniklo dielo, bola veľmi aktuálna otázka fašistickej expanzie. Autor v diele vyjadril svoj protifašistický postoj a úsilie mobilizovať proti fašizmu všetok ľudský rozum a zodpovednosť.

Tematický rozbor
Téma: Rozklad spoločnosti, jej ľahostajnosť a povrchnosť.
Idea: Vyjadrenie odsudzujúceho postoja k fašizmu.
Obsah
Kapitán J. van Toch nájde na nenavštevovanom ostrove podivné živočíchy podobné mlokom. Kapitán sa snaží využiť ich na lov perál, ktorým sa zaoberá. Ostane na ostrove a zisťuje, že mloky nie sú až také primitívne. Naučí ich zaobchádzať s nožmi, aby mohli loviť perly a zároveň sa chrániť pred inými živočíchmi. Keď sa vráti do Čiech stretne dvoch novinárov, ktorí s ním chcú urobiť článok a poradia mu, aby išiel za pánom Bondym, bohatým podnikateľom. Toho navštívi a stretáva sa s pánom Povondrom, ktorý je u pána Bondyho vrátnik a pustí ho dnu, aj keď vyzerá pochybne. S pánom Bondym uzavrú dohodu, že kapitán mu bude zbierať perly a pritom môže prevážať mlokov. Nakoľko mloky rozšíri aj na iné ostrovy po prvý krát sa s nimi stretávajú aj štyria mladí ľudia z jachty. Po nejakom čase sa perly minú a mloky sa rozšíria natoľko, že sa stávajú nezaujímavými, avšak len do času, keď ich začnú ľudia využívať na podmorské práce a stavby. Začína sa veľká mločia mánia. Či už u ľudí, ktorí zakladajú rozličné mločie hnutia, nakrúcajú o nich filmy, učia ich rozprávať a nakoniec aj zakladajú mločie školy alebo u tých, ktorí s nimi začínajú obchodovať. Z mlokov sa stáva doslova tovar predávaný za rôzne ceny podľa kategórie zručnosti. Všetky štáty sa chcú zásobiť čo najviac mlokmi. Jediný štát, ktorý sa snaží dištancovať je Anglicko. Ľudstvo začína mlokov využívať na predlžovanie vlastných brehov, stavanie nových ostrovov a tiež ich začínajú vyzbrojovať. To prerastie do konfliktov o podmorské územia. Do rúk mlokov putujú zbrane a trhaviny a to sa stane ľudstvu osudným.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Čapek, K.: Válka s Mloky. 1.vyd. Bratislava: Tatran, 1975, 315 s. ISBN 61-615-75 -Obert, Bátorová, Ivanová, Špaček: Literatúra 3. 2.vyd. Bratislava: POĽANA, 2001, s. 9, ISBN 80-89002-32-3, -Žilka, Obert, Ivanová: Teória literatúry pre gymnázia a stredné školy. 1.vyd. Bratislava: Litera, 1997, 215 s. ISBN 80-85452-52-9 -Články Karel Čapek, Válka s mloky. dostupné na internete:
Podobné referáty
Karel Čapek Válka s mloky SOŠ 2.9615 681 slov
Karel Čapek Válka s mloky SOŠ 2.9323 475 slov
Karel Čapek Válka s mloky SOŠ 2.9689 882 slov
Karel Čapek Válka s mloky SOŠ 2.9662 814 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.