referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dana, Danica
Utorok, 16. apríla 2024
Jaroslav Hašek Osudy dobrého vojaka Švejka za svetovej vojny
Dátum pridania: 11.01.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kyana
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 970
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 11m 0s
Pomalé čítanie: 16m 30s
 
Svejk: styri diely: V zazemi, Na fronte, Slavny vyprask a Pokracovanie slavneho vyprasku. Nedokonceny
V Rakusko-Uhorsku za 1. svetovej vojny.
Nezmyselnost vojny, satira na rakusky militarizmus, cely rezim, vysmech rakuskej monarchii, ponizovanie cloveka
Hovorovy jazyk, slang, zargon, nemecke vyrazy...
Svejkove rozpravania, historky
Vojak Svejk - postava ma dva charakteristicke rysy - inteligenciu a debilitu. Nic ho nevyvedie z
miery, vyrovna sa s kazdou situaciou, loajalny, dobrak, uprimny, velmi vyrecny, vytvara zmaetok v rakouskej armade a nemuoze pochopit zasady vojenskej sluzby. Kedysi obchodnik so psami (falsoval rodokmene). Bol vojenskou komisiou prohlaseny za blba.

1. a 2. diel
Dej sa začína atentátom na rakúskeho následníka trónu, Františka Ferdinanda d´Este. Hneď ako sa Švejk dozvedel túto správu, vybral sa do krčmy. za jedným stolom sedel strážnik Breitschneider. Švejk sa veselo pustil so strážnikom do rozhovoru, kde spomenul svoje názory na situáciu v Rakúsko – Uhorsku, strážnik ho obvinil z niekoľkých trestných činov, najmä z velezrady a spolu s krčmárom Palivcom, ktorého obvinil z urážky cisára, keď na jeho otázku, kde je cisárov obraz odpovedal: „Schoval jsem ho, protože naň srali mouchy“ ich odviedol na policajné riaditeľstvo. Oboch zavreli do cely s ďalšími väzňami, ktorí tu sedeli tiež pre absurdné urážky cisára a jeho rodiny. Po výsluchu, kde sa Švejk bez okolkov k všetkému priznal, ho poslali k trestnému súdu a odtiaľ na psychiatrickú kliniku, aby súdni lekári zistili, v akom štádiu je jeho duševný stav. Na otázku, či už bol niekedy skúmaný jeho duševný stav odpovedal, že bol vyhlásený za blba. Jeho výpoveď však súdnych znalcov rozzúrila, vyhlásili ho za simulanta a opäť poslali na policajný komisariát. Na riaditeľstve s ním však nechceli mať už nič spoločné, a tak s vyhrážkou, že ak sa tu ešte raz objaví, ho pošlú pred vojenský súd, ho prepustili.
Strážnik Breitschneider dostal za úlohu lepšie spoznať Švejka, a to pod zamienkou, že si u neho chce kúpiť psa. Lenže zo Švejka za nasledujúcich pár dní nevytiahol nič iné, len psov, a nakoniec ich mal doma toľko, že ho zožrali. Po krátkom pobyte doma dostal Švejk povolávací rozkaz na vojnu, takže sa musel znova zúčastniť lekárskej prehliadky. V tom období ho však trápila ťažká reuma, tak že vôbec nemohol stáť na nohách. Prechodom cez mesto na voziku a s barlami budil dojem veľkého hrdinu.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Jaroslav Hašek Osudy dobrého vojaka Švejka za svetovej vojny SOŠ 2.9700 2489 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.