referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Streda, 6. decembra 2023
Kostra , Horov , Plávka Slovenskí autori
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tomas
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 692
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Motív lásky k domovu a k rodnému kraju v poézii Kostru, Horova a Plávku. Vysvetliť a zhodnotiť lásku k domovu a vlasti, porovnať s básnickou tvorbou medzivojnového obdobia. Doložiť analýzou vybraných diel.
(MO č. 19)

Ján Kostra
(1910 - 1975)

- patrí k významným predstaviteľom, ktorí svojou tvorbou a osobnosťou určovali ideový a umelecký vývin slovenskej literaúry; do literatúry v stúpil:
# zbierka Hniezda - v tejto zbierke do popredia vstupuje téma domova a hneď za ňou je to láska k žene a k svojmu detstvu, v zbierke autor zdôrazňuje predovšetkým zmyslovú účinnosť obrazu apreto sa dá hovoriť, že má veľa spoločného s poetizmom.
# zbierka Moja rodná - opakujú sa tu autorove základné motívy jeho tvorby, len v inej hierarchii. Pokiaľ v prvej zbierke dominoval erotický vzťah k žene, v tejto zbierke sa na prvé miesto dostávajú hodnoty domova. Prirodzený a človeku vlastný vzťah k domovu, vlastenectvo vo výpovediach básní sa opiera o konkrétne historické udalosti a to najma o obdobie keď sa schylovalo k vypuknutiu II. svetovej vojny. Atmosférou vojny sú poznačené aj:
# zbierky Ozubený čas, Všetko je dobré tak, Puknutá váza, Presila smútku - vo všetkých tývhto zbierkach zaznieva autorov pesimizmus, ktorý v nich dosiahol dokonca svoj vrchol a do pedovšetkým z dôvodu strácania sa básnikových istôt.
# poéma Ave eva - báseň o žene napísana v rovnakom období ako predchádzajúce zbierky. Je to erotická báseň, ale jej pôsobivosť na čitateľa sa nevytráca.
- v nových spoločenských podmienkach (po roku 1945) okolnosti pretvárajú aj Kostrovu poéziu. Pretvára sa, mení sa ideovo estetický základ a súčastne s ním i básnické prostriedky. Objavujú sa ako hrdinovia nový ľudia s novými črtami a vlastnosťami. Takou je napr.:
# zbierka Za ten máj
# zbierka Javorový list - vplyv socialistckej literatúry. Je to vyjadrenie básnikových na súčastné aktuálne otázky pri riešení ktorých sa autor vracia spať do minulosti a konfrontuje ich
# zbierky Šípy a slnečnice, Len raz, Každý deň - rozšírenie Kostrovej tvorby o motívy prírody.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.