referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Svetozár Hurban-Vajanský Letiace tiene
Dátum pridania: 03.02.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: majca
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 815
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
POSTAVY:
Imro Jablonský- zeman
Mária Jablonská- jeho žena
Adela, Ela- ich dcéry
Anna Cerovská- Máriina sestra
Kazimír Podolský- brat Anny a Márie,
Gregor- jeho sluha
Holan- rechtor, Milko Holan- jeho syn
Eugen Dušan
Herman Bauer
Žid Zweigenthal, jeho žena Sarah, ich deti Bernhard a Róza
Višňa, Prathy

Na osudoch zemianskej rodiny Imricha Jablonského z Jabloňového autor zachytil proces úpadku zemianstva zavinený prenikaním kapitalizmu do spoločenského i hospodárskeho života.
Hlavnou tematickou osou novely je snaha nájsť odpoveď na otázku, či je možné prinavrátiť zemianstovo národnému hnutiu a či môže zastávať vedúce miesto v národnom hnutí.
Spisovateľ zachytil spoločenskú situáciu neľahkej doby a hneď poukázal na východisko z nej. Sám ju pokladá za prechodné obdobie Letiace tiene. Vyjadril obavy o budúcnosť zemiansva a zároveň sa ho snaží varovať.
Vyjadril tu svoj postoj k začínajúcej buržoázii cez postavu Hermana Bauera. Ten Jablonského pripravil o peniaze a utiekol. Upozorňuje na riziko spájania sa s nimi.

OBSAH
Imrich Jablonský je šťastný bohatý zeman. S manželkou Máriou má dve dcéry Adelu a Elu. Leto trávia v Jabloňovom, kde vlastnia veľký dom so záhradou. Tu s nimi býva i Máriina sestra Anna Cerovská, ktorá je už v pomerne mladom veku vdovou. Jej manžel Joachim Gabriel Cerovský totiž zomrel už po dvoch rokoch ich manželstva. Bol to starši pán, za ktorého ju prinútil vydať sa jej otec Samuel Podolský, ktrorý uznával staré tradície. Preto sa musela vydať skôr ako jej mladšia sestra Mária, ktorá milovala Jablonského a tiež plánovali svadbu. Bolo to teda pre ňu neveľmi šťastné manželstvo, v ktorom sa viac-menej len starala o už umierajúceho muža. Sestry mali ešte brata Kazimíra, ktorý zdedil po otcovi väčšinu majetku. Tento však žil tiež neveľmi šťastný život. Bol zničený z toho, že ho opustila manželka potom, čo preflákal majetok a nechcela sa k nemu vrátiť. Bol závislý na morfiu. So sluhom Gregorom žil v Podolí v polorozpadnutom kaštieli. O ten mal záujem Žid Zweigenhtal, ktorý tu vlastnil krčmu, kde býval aj s manželkou Sarah a deťmi Rózou a Bernhardom. Jablonských chodieval navštvovať Eugen Dušan, ktorý býval v neďalekej dedine Humennom. Tajne miloval Adelu a chodil každý večer pozorovať jej okno. Pri tom si vždy hovoril,že nasledujúci deň jej už vyzná svoje city… O ňu však už mal záujem Nemec Herman Bauer.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.