referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eleonóra
Streda, 21. februára 2024
Martin Kukučín Keď báčik z Chochoľova umrie
Dátum pridania: 26.02.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: letka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 511
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 9m 0s
Pomalé čítanie: 13m 30s
 
Niečo o autorovi:
Vlastným menom Matej Bencúr. Narodil sa 17. mája 1860 v Jasenovej, v rodine oravského sedliaka. Detstvo prežil na dedine, čo neskôr ovplyvnilo aj jeho literárnu tvorbu. Dôkladne poznal myslenie a vzťahy jednoduchých ľudí žijúcich na dedine. V rokoch 1877-1884 pôsobil ako učiteľ v rodnej Jasenovej. Tam začal aj svoju literárnu tvorbu. Neskôr odišiel študovať do Prahy na Lekársku fakultu Karlovej univerzity. Po absolvovaní univerzity odchádza na ostrov Brač a v roku 1907 do Južnej Ameriky. Ako lekár pôsobil medzi chorvátskymi prisťahovalcami. Z ich života čerpal námet na svoj román Mať volá. Po prevrate sa vracia do Československa.No nezostáva tam natrvalo.Usadzuje sa až v kúpeľnom meste Lipik, kde 21. mája 1928 zomiera.

Dielo:
Kukučínovu tvorbu tvorili hlavne poviedky, romány, čiastočne cestopisy. Prvá poviedka Na hradskej ceste mu vyšla v roku 1883 v Národných novinách. K najznámejším dielam patria :Rysavá jalovica, Neprebudený,Z teplého hniezda,Keď báčik z Chochoľova umrie, román Dom v stráni, cestopis Prechádzka po Patagónii.Keď báčik z Chochoľova umrie.

Hlavnými postavami tejto poviedky sú Ondrej Tráva a Aduš Domanický.Príbeh je veľmi jednoduchý. Ondrej Tráva kúpi od Aduša sto mier jačmeňa. Postupne sa však dozvedá,že Aduš
nemá nič z obrovského majetku,ktorý mu v opilosti opisoval. Úporne sa snaží získať späť preddavok,ktorý dal Domanickému ako zálohu. „Pán zeman “sa snaží všemožne vyhovoriť, no Ondrej sa nenechá odradiť zemanovou hrou na city.Preddavok sa mu podarí získať späť,až keď si ako náhradu za jačmeň chce vziať štyri jasene,ktoré stoja pri hroboch Adušových predkov. Na tom mieste mu veľmi záleží. Až vtedy si Aduš uvedomuje „neoohraničenosť pustoty svojej duše“.

Charakteristika hlavných postáv:

ADUŠ DOMANICKÝ
Typický predstaviteľ upadajúcej zemianskej triedy. Celý život ho sprevádza tieň menom „Tragédia“. On sám si ju ani neuvedomuje alebo si ju nechce uvedomovať. Tragédia spočíva
v morálnom, ale aj majetkovom úpadku nie jedného, ale celého zemianstva. Kedysi bohaté a silné zemianstvo stráca svoj lesk. Príslušníci Adušovej generácie si to nechcú pripustiť. Niekde sa stala chyba .Tá možno nastala už pri ich výchove.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.