referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bernard
Pondelok, 20. mája 2024
Ladislav Mňačko Ako chutí moc
Dátum pridania: 12.03.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kexik
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 506
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Autor v tomto diele popisuje osudy hlavných postáv fotografa Franka a jeho priatela z mladosti ktorý v diele nieje pomenovaný autor pre ňho používa pseudonym Veľký muž. Kniha má jednu hlavnú dejovú líniu ktorá je rozvetvená na viac retrospektív fotografa Franka.

Dej sa záčína smrťou. Zomrel šéf kabinetu pre ktorého bol samozrejme usporiadaný štátny pohreb. Na tento pohreb je vyslaný aj Frank ktorý je salónnym fotografom novín. Frank sa z mŕtvym poznal od malička. Tento „veľký muž“ bol Frankovým priateľom už od malička avšak v ich živote došlo k obratu a dnes si boli už cudzí. Pri fotografovaní mŕtveho a pohľade na tisícky ľudí ktorý sa prišli so štátnikom rozlúčiť aj keď pre mnoho z nich nič neznamenal a niektorým dokonca ublížil si Frank začne spomínať na príhody s chvýle strávené v prítomnosti tohto muža. Život tohto štátnika bol plný zvratov. Z fotografom sa poznal už od školských lavíc. Boli výborný kamaráti aj keď Franka jeho priateľ zatieňoval. Prvým vážnym nedorozumením medzi nimi bolo keď mal Frank priateľku Margitu, ktorú samozrejme jeho kamarát poznal. Jedného dňa prišiel za Frankom jeho priateľ a oznámil mu, že sa majú z Margitou radi. Keď to Frank pochpil zmlátil priateľa do bezvedomia. Neskôr Frank slúžil v povstaní pod jeho velením. Keď napadli Nemci ich tábor, spolu utiekli cez hory k inej skupine. Tejto skupine velil Rus, ktorý ich z nevôľou prijal. Správal sa veľmi povýšenecky a zneužíval svoju moc. Raz prikázal Frankovy zabiť nevinného roľníka. Keď to Frank to odmietol. Rus ho obvinil, že je zradca. Jeho priateľ sa Franka zastal. Zatkol Rusa a sám prebral vedenie nad oddielom.

Po povstaní mŕtvy postupoval v kariere rýchlo. Stal sa šéfom kraja v ktorom to nič nefungovalo. Dali mu príkaz aby bol tvrdý a nekompromisný. Vtedy ich priateľstvo z Frankom prekvitalo. Všade chodili spolu. Štátnik bol tvrdý nekomprimsný, ale spravodlivý. Jeho prejavy mali energiu a dokázal ovládať masy. Problémové situácie v kraji riešil z prehľadom. Raz sa stalo, že horská dedina mu poslala list v ktorom tvrdila, že nepotrebuje štát a že nebude plniť päťročnice. Štátnik prikázal vypnúť dodávky elektriny, zrušiť poštu a autobusy do dediny. Za týždeň bol problém vyriešený. Dedina prišla z plánom na splenie päťročnice a všetko fungovalo po starom. Zvrat v živote toho muža prišiel keď vymenil sektretárku. Aj keď bol ženatý vzal si túto peknú príťažlivú sekretárku za ženu. Rozviedol sa z Margitou ktorú považoval za nereprezentatívnu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Ladislav Mňačko Ako chutí moc SOŠ 2.9577 1893 slov
Ladislav Mňačko Ako chutí moc SOŠ 2.9544 1228 slov
Ladislav Mňačko Ako chutí moc SOŠ 2.9340 14042 slov
Ladislav Mňačko Ako chutí moc SOŠ 2.9214 913 slov
Ladislav Mňačko Ako chutí moc SOŠ 2.9720 2165 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.