referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľuboš, Ľubor
Piatok, 24. septembra 2021
Peter Jilemnický O dvoch bratoch, z ktorých prvý druhého vôbec nepoznal
Dátum pridania: 29.03.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Cybereve
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 763
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Tento referát nie je môj pôvodný, ale pomyslela som si, že by sa tu možno niekomu mohol zísť. Ak toto číta jeho autor a má voči tomu nejaké výhrady, prosím, nech sa mi ozve a hneď to napravím.

Kompozícia:
Novela sa člení na osem kapitol bez názvu a číslovania
Idea:
Hlavná podmienka pre rozvinutie prirodzených možností a schopností človeka je jeho sociálne oslobodenie
Útvar:
Psychologická novela so sociálnym záberom
Dejisko:
Kysucká dedina
Hlavné postavy:
starý Haviarovci a ich synovia Vendel Haviar, jeho žena Tereza, syn a dcéra Bertinka a Jozef Haviar, jeho žena Hana, ich dve deti Jurko a Elenka

Dej:
Kysucká dedina je tak chudobná, že všetci schopní práce musia pracovať od Mateja u cudzích gazdov. Vendel zostal na otcovskom majetku a brat Jozef odišiel do mesta za prácou. Obaja mali ešte sestry, ktoré sa vydali. Časť podielu z otcovho majetku, vo vlastníctve sestier, bola už vyplatená a časť sa vyplatiť ešte len mala. Starý Haviar sa nechce za žiadnu cenu vzdať hlavného slova na gazdovstve a táto skutočnosť privádza Vendela a jeho ženu Terezu do zúfalstva. Spolu majú vrúcny vzťah ku gazdovstvu a za žiadnu cenu by sa ho nevzdali. Dokonca aj keď je Tereza tehotná, hľadajú prácu u gazdov, no nikto ich nechce vziať do služby, a tak zostávajú doma a chystajú sa na poľné práce.

Raz, keď otec orie, obecný poštár prinesie dva listy. V jednom z nich bola zvýšená poistka za dom, na ktorú sa dal nahovoriť a v druhom liste mu jeho syn Jozef oznamuje, že príde na dedinu aj s celou rodinou, pretože stratil prácu v meste a pre ich deti bolo najlepšie riešenie otcovský majetok. Keď Jozef prichádza, syn Jurko sa zvedavo obzerá po krajine a Elenka sa vezie v kočíku. Najneistejšia je ale jeho žena Hana, ktorá svojich nových príbuzných nepozná. Bola dcérou robotníka v tehelni a na dedine nikdy nežila a pre ňu bolo najťažšie zvyknúť si na zatuchnuté, špinavé prostredie a ľudí. Starí Haviarovi sa tešia deťom a vnúčatám, prišlo sa pozrieť aj veľa dedinčanov. Vtedy príde reč o nezamestnanosti a živote v meste.

Bertinka, dcéra Vendela, raz príde úplne vymrznutá, prechladne a má vysokú teplotu. Vendela to ale nezaujíma, pretože prichádza z mesta opitý. Prepil sto korún, ktoré mu požičal ráno jeho brat, hoci mal len tri stovky. Ráno musí preto Vendel dospávať a starý Haviar a Jozef musia zaorávať zemiaky, no zúfalá Tereza nemôže zobudiť muža, hoci nerada vidí, ako sa švagor púšťa do poľnej roboty.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.