Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Erich Maria Remarque Na západe nič nové (charakteristika literárnych postáv v diele)

Paul Bäumer:
- hlavná postava - rozprávač románu. - 19 ročný chlapec, ktorý bol ešte len stredoškolským študentom. Na základe otrasných frontových skúseností vytriezvie z nacionalistického opojenia a uvedomuje si nezmyselnosť vojnového besnenia. Paul bol kamarátom nadovšetko, ktorý bol ochotný aj za priateľa padnúť v boji. Vojnu bral ako fakt a nerozmýšľal nad ňou. Nakoniec umiera v poli opustený, bez svojich spolužiakov a kamarátov, ktorí taktiež padli v boji, ale pokojný „s úsmevom na tvári“
- je citlivý, doma písal básne a divadelnú hru. Keď uvidí umierať človeka, ktorého zabil, ťažko to nesie. Najdôležitejšie je pre neho priateľstvo. Najradšej má Kata, ktorý je síce od neho o 20 rokov starší a skúsenejší, ale je dobrým priateľom. Vojna ho zmenila, tak ako všetkých ostatných.

Stanislaus Katczinsky:
- prezývajú ho Kat. Je hlava skupiny, húževnatý, prefíkaný, ľstivý štyridsiatnik s nehybnou tvárou, modrooký, s ovisnutými plecami a úžasným nosom, čo vždy zaňuchá, keď sa má čosi zomlieť, kde možno prísť k dobrému jedlu, alebo kde sa dá poriadne uliať. Kat umiera, keď ho Paul prenáša cez pole s rozmliaždenou nohou a cestou schytá do hlavy črepinu. - je najstarší z hlavných hrdinov, ale má „šiesty zmysel“. K nováčikom sa správa takmer otcovsky a pomáha v každej situácii či už jedlom, radou alebo starostlivosťou. Je ženatý a povolaním obuvník, ale vyzná sa v každom prostredí a povolaní.
- Katczinský je pre skupinu mladých vojakov nepostrádateľný, neustále prekvapuje dobrou náladou a zlodejskými kúskami.

Kammerich:
- je to prvý ranený v románe a aj prvý zomiera. - leží v nemocnici, amputovali mu nohu, má silené bolesti, Paul žiada ošetrovateľa, aby mu pomohol, ale ten vie, že Kammerich čoskoro zomrie
- jeho matka ťažko niesla jeho odchod na front. Albert Kropp:
- taktiež 19 ročný chlapec, ktorý vo vojne príde o nohu.
- je malý, ale z nich najinteligentnejší, najlepšie mu to myslí. Má hodnosť slobodníka. Myslí si, že vojna by sa mala odohrávať medzi generálmi a ministrami a nie obyčajnými ľuďmi.

Detering:
- je sedliak a najdôležitejšie je pre neho jeho hospodárstvo a rodina. Stále na nich myslí a každý deň číta noviny. Nedokáže pochopiť, prečo vo vojne trpia nevinné zvieratá. Dezertuje, ale chytia ho poľní žandári. Viac o ňom nebolo počuť. Müller:
- sníval o vojnovej mature, preto sa stále učil a všade zo sebou nosil učebnice.

Po Kammerichovej smrti zdedí čižmy, a aj keď mu je to nepríjemné, pretože Kammerich bol jeho priateľ, vie, že on ich už potrebovať nebude.
- sám zomiera, keď ho z blízkej vzdialenosti trafí svetlica.

Tjaden:
- je zámočníkom a vychudnutej postavy, aj keď najviac je. Paul ho nazýval najväčším žráčom v kompánii. Je rebel, nenechá sa ponižovať od Himmelstossa a začne mu aj tykať, za čo si vyslúži väzenie.
- o tejto postave sa ako o jedinej nedozvedáme jej osud, to, ako dopadol

Haie Westhus:
- kopáč rašeliny, silný a odvážny. S radosťou sa pomstil Himmelstossovi, keď si ho raz odchytili a riadne podali. - po skončení vojny chcel ostať v armáde a nakoniec sa stať žandárom, lebo tých si každý váži.Leer:
- Paulov spolužiak s dlhou bradou. - neustále sníval o dievčatách a dôstojníckych bordeloch. Umiera, keď ho roztrhne šrapnel. Kantorek:
- učiteľ telesnej výchovy, ktorý učil Paula a jeho spolužiakov a v podstate donútil svojimi rečami chlapcov, aby sa prihlásili na front - nechceli byť zbabelcami. Nakoniec musí aj on narukovať, z čoho nie je v skutočnosti taký šťastný, ako by sa to z jeho rečí pred triedou dalo predpokladať.

Himmelstoss:
- desiatnik a vedúci zberného tábora pre nováčikov, deviateho mužstva. Bol postrachom, lebo stále preháňal nováčikov a vyvršoval sa na nich. Stále ich takpovediac „buzeroval“. Chlapci sa mu za to raz pomstili riadnou bitkou.
- Bol malej postavy, zavalitý, mal ryšavé fúzy. V civile bol poštárom, vo vojne si chcel dokázať, aký je dôležitý. Pri rozhodujúcej bitke na fronte sa však zachová zbabelo.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk