referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľuboš, Ľubor
Piatok, 24. septembra 2021
Erich Maria Remarque Na západe nič nové (charakteristika literárnych postáv v diele)
Dátum pridania: 29.03.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Cybereve
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 611
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Paul Bäumer:
- hlavná postava - rozprávač románu. - 19 ročný chlapec, ktorý bol ešte len stredoškolským študentom. Na základe otrasných frontových skúseností vytriezvie z nacionalistického opojenia a uvedomuje si nezmyselnosť vojnového besnenia. Paul bol kamarátom nadovšetko, ktorý bol ochotný aj za priateľa padnúť v boji. Vojnu bral ako fakt a nerozmýšľal nad ňou. Nakoniec umiera v poli opustený, bez svojich spolužiakov a kamarátov, ktorí taktiež padli v boji, ale pokojný „s úsmevom na tvári“
- je citlivý, doma písal básne a divadelnú hru. Keď uvidí umierať človeka, ktorého zabil, ťažko to nesie. Najdôležitejšie je pre neho priateľstvo. Najradšej má Kata, ktorý je síce od neho o 20 rokov starší a skúsenejší, ale je dobrým priateľom. Vojna ho zmenila, tak ako všetkých ostatných.

Stanislaus Katczinsky:
- prezývajú ho Kat. Je hlava skupiny, húževnatý, prefíkaný, ľstivý štyridsiatnik s nehybnou tvárou, modrooký, s ovisnutými plecami a úžasným nosom, čo vždy zaňuchá, keď sa má čosi zomlieť, kde možno prísť k dobrému jedlu, alebo kde sa dá poriadne uliať. Kat umiera, keď ho Paul prenáša cez pole s rozmliaždenou nohou a cestou schytá do hlavy črepinu. - je najstarší z hlavných hrdinov, ale má „šiesty zmysel“. K nováčikom sa správa takmer otcovsky a pomáha v každej situácii či už jedlom, radou alebo starostlivosťou. Je ženatý a povolaním obuvník, ale vyzná sa v každom prostredí a povolaní.
- Katczinský je pre skupinu mladých vojakov nepostrádateľný, neustále prekvapuje dobrou náladou a zlodejskými kúskami.

Kammerich:
- je to prvý ranený v románe a aj prvý zomiera. - leží v nemocnici, amputovali mu nohu, má silené bolesti, Paul žiada ošetrovateľa, aby mu pomohol, ale ten vie, že Kammerich čoskoro zomrie
- jeho matka ťažko niesla jeho odchod na front. Albert Kropp:
- taktiež 19 ročný chlapec, ktorý vo vojne príde o nohu.
- je malý, ale z nich najinteligentnejší, najlepšie mu to myslí. Má hodnosť slobodníka. Myslí si, že vojna by sa mala odohrávať medzi generálmi a ministrami a nie obyčajnými ľuďmi.

Detering:
- je sedliak a najdôležitejšie je pre neho jeho hospodárstvo a rodina. Stále na nich myslí a každý deň číta noviny. Nedokáže pochopiť, prečo vo vojne trpia nevinné zvieratá. Dezertuje, ale chytia ho poľní žandári. Viac o ňom nebolo počuť. Müller:
- sníval o vojnovej mature, preto sa stále učil a všade zo sebou nosil učebnice.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.