referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kvetoslava
Sobota, 24. októbra 2020
Victor Hugo Chrám Matky Božej v Paríži
Dátum pridania: 22.04.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Karin
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 824
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 12.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 20m 30s
Pomalé čítanie: 30m 45s
 
1. kniha
- napísané v r. 1832
6. január 1482 – ľudia sa zhromažďujú na námestí DeGréve, kde v predvečer má horieť oheň radosti a chystajú sa do Súdneho paláca na mravočné hry – mystériá. Básnik a tvorca mravoučej hry, ktorá nemala úspech sa volá Pierre Gringoire. Raz hru prerušil žobrák, ktorý sa v sále pokúsil žobrať. Druhý raz neskorý príchod kardinála, či príchod majstra Jakuba Coppenolea, dvorného pančuchára. Po prerušení mystéria sa každý hrnie na námestie, kde vyhlasujú súťaž o pápeža bláznov. Súťaž o najškaredšiu tvár vyhráva Quasimodo. Je to zvonár od Matky Božej. Krivonohého a jednookého hrbáča oslovil majster Coppenole a zistil, že je hluchý. Ohluchol od zvonov. Na námestí DeGréve tancuje a spieva spolu so svojou kozičkou Džali aj krásna 16-ročná cigánka, Esmeralda. 2.kniha
Smutný, skrúšený a nahnevaný Gringoire ide na námestie. Na námestí okolo ohňa radosti vidí tancovať mladú dievčinu, ktorá ho ihneď fascinuje. Je to cigánka Esmeralda. Po jej vystúpení sa húf ľudí zabáva na jej kozičke. V ľude stojí i plešivý muž, ktorý je ňou tiež fascinovaný, ale tvrdí, že čísla jej kozičky sú len čary. Večer, keď sa Gringoire vracia domov začuje Esmeraldu spievať. Jej spev prerušila žena, ktorá jej začala nadávať, ale jej nadávky utíchli, keď okolo nich prechádzal sprievod pápeža bláznov s Quasimodom na nosidlách. Odrazu mu onen plešivec oblečený v kňažskom rúchu roztrhal šašovský talár, Quasimodo ho nasledoval, potom sa mu hodil na kolená a kňaž sa mu v posunkoch snažil niečo naznačiť. Gringoire spoznal v kňazovi svojho učiteľa hermetiky, Dona Clauda Frolla – arcidiakona. Pierre začal Esmeraldu v noci sledovať. Odrazu ju nejakí dvaja chlapi chytili a snažili sa ju umlčať. Pierre na nich skríkol a v tom sa jeden z chlapov otočil tvárou k nemu. Bol to Quasimodo. Quasimodo ho udrel po hlave a Pierre spadol na zem. V tom to zbadal kapitán lukostrelcov kráľovskej stráže. Vytrhol cigánku Quasimodovi a čata 15 lukostrelcov sa vyvalila na Quasimoda. Quasimoda chytili a spútali. Jeho spoločník zmizol. Cigánka sa oprela o mladého dôstojníka a len čo sa dozvedela jeho meno, zmizla. Bol to kapitán Phoebus de Chateaupers.
Pierre Gringoire sa začal preberať z omráčenia. Tu stretáva 3 žobrákov (slepého, beznohého, bezrukého). Ale on nemá žiadne peniaze. Žobráci ho začnú prenasledovať. Odrazu je zo slepého bystrozraký, z beznohého dvojnohý a bezrukého dvojruký.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Kniha Chrám Matky Božej v Paríži I., II.
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.